Svaigus Milošo Formano skrydis iš beprotnamio

2018 m. balandžio 23 d. 08:45
Lrytas.lt
Balandžio 13-ąją miręs 86 metų kino režisierius Milošas Formanas galėtų pakartoti savo filmo „Skrydis virš gegutės lizdo“ herojaus Rendlio Makmerfio žodžius: „Jūs kasdien inkščiate, kaip jums čia sunku ir nepakeliama, bet nieko nedarote, kad viską pakeistumėte ir iš čia ištrūktumėte. Aš bent pabandžiau, velniai griebtų!“
Daugiau nuotraukų (20)
Dviejų „Oskarų“ laureatas, įvairių prizų kolekcininkas, plačiosios publikos ir kino gurmanų numylėtinis, legendinis čekų kino režisierius M.Formanas visiems davė laisvės pamoką.
Reikėjo tik vadovautis sena dainele, tapusia jo garsiausio filmo epigrafu: „Kažkas nuskrido į vakarus, kažkas nuskrido į rytus, o kai kas nuskrido virš gegutės lizdo.“
Pabėgimas iš psichiatrijos ligoninės – kaip skrydis į laisvę. Kaip galimybė. Ji buvo, reikėjo tik pabandyti.
Časlavo mieste 1932 metų vasario 18-ąją gimusio M.Formano abu tėvai buvo nužudyti nacių koncentracijos stovyklose.
Jau suaugęs M.Formanas sužinojo, kad jo biologinis tėvas buvo architektas Ottas Kohnas, spėjęs pabėgti nuo Holokausto į Ekvadorą, vėliau apsigyvenęs JAV. Tačiau sūnaus ir biologinio tėvo ryšys apsiribojo apsikeitimu mandagiais laiškais.
Karo metais Milošas gyveno pas giminaičius, vėliau mokėsi kurortinio miesto Podebradų mokykloje-internate. Jo draugas buvo Vaclavas Havelas, būsimas Čekijos prezidentas.
Mokslus tęsė Prahos menų akademijos Kino ir televizijos mokykloje. Čia jis susipažino su dar vienu garsiu tėvynainiu – literatūros dėstytoju Milanu Kundera.
M.Formanas – vienas iš nedaugelio Rytų Europos kinematografininkų, patekusių į pirmąjį Holivudo ešeloną. Tai lėmė jo gebėjimas pasakoti istorijas, kūrybinio braižo universalumas ir įtaigumas, švelnus humoras arba kandi satyra.
7-ajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje jis kartu su kitais „Naujosios bangos“ kino kūrėjais metė iššūkį tuometės Čekoslovakijos komunistiniam režimui.
M.Formaną išgarsino filmai „Juodasis Petras“ (Lokarno festivalio Auksinės burės), „Blondinės meilės nuotykiai“, „Gaisrininkų balius“. Abu pastarieji buvo nominuoti „Oskarui“ kaip geriausi filmai užsienio kalba. Taip režisieriui atsivėrė kelias į Holivudą.
Ir pačiu laiku. „Gaisrininkų balius“ užsiutino Čekoslovakijos partinę vadovybę ir buvo uždraustas „visiems laikams“.
Tiesa, per Prahos pavasarį filmas pasirodė ekranuose, bet po 1968-ųjų sovietų vadovaujamos Čekoslovakijos okupacijos filmas buvo uždraustas dar 20 metų.
O M.Formanas, pajutęs, kad tėvynėje padarė viską, ką galėjo, išvyko į Prancūziją, vėliau persikraustė į JAV.
Režisieriaus karjeros užsienyje pradžią žymėjo 1971-ųjų komedija „Atotrūkis“. O po ketverių metų sukurtas „Skrydis virš gegutės lizdo“ tapo jo svarbiausiu šedevru.
Kažin ar būtų pavykę taip įtaigiai nufilmuoti alegoriją apie laisvę ir jos kainą, jeigu režisierius pats nebūtų patyręs, ką reiškia gyventi, kai ji slopinama.
Penki „Oskarai“, skirti filmui (tarp jų – už geriausią režisūrą), M.Formanui suteikė, be kita ko, visišką pasirinkimo laisvę. Jis pasirinko maištingo Brodvėjaus miuziklo „Plaukai“ ekranizaciją. Juosta buvo nominuota dviem Auksiniams gaubliams.
Tebegyvuojant Čekoslovakijos komunistiniam režimui režisierius 1983 metais grįžo į Prahą ir sukūrė „Amadėjų“, kuris jam pelnė antrą „Oskaro“ statulėlę, o apskritai laimėjo aštuoniose iš 11 kategorijų, kuriose buvo nominuotas.
Talentingų, į rėmus netelpančių žmonių persekiojimo patirtis režisieriui vėl suteikė neįkainojamą pagalbą kuriant šią idealią istorinę dramą.
Iš esmės tai pačiai temai buvo skirtas ir paskutinis triukšmingos sėkmės sulaukęs M.Formano filmas „Visuomenė prieš Larį Flintą“ (1996 m.): pornografinių žurnalų leidėjas L.Flyntas M.Formanui tapo dar viena laisvės metafora – laisvės, kuri gali erzinti, bet be kurios neįmanoma gyventi.
Režisieriui taip pat priklauso tokie filmai kaip 8 „Oskarams“ nominuotas 1981 metų „Regtaimas“, „Valmonas“ (1989 m.), „Žmogus Mėnulyje“ (1999 m.), „Goja“ (2006 m.).
Įamžintas ir visatoje
* M.Formanas buvo vedęs tris kartus. Pirmoji žmona čekų kino žvaigždė Jana Brejchova vaidino jo filme „Blondinės meilės nuotykiai“. Santuoka truko ketverius metus.
* Antra žmona aktorė Vera Kresadlova režisieriui pagimdė dvynius Petrą ir Matejų. M.Formanas šeimą buvo išsivežęs į Prancūziją, bet Vera ten, toli nuo gimtosios kalbos ir artimųjų, jautėsi blogai, bijojo, kad „emigracijoje taps prasigėrusia namų šeimininke“, ir su sūnumis grįžo į Čekoslovakiją. Dabar sūnums – 54 metai, abu susiję su teatru.
* Nuo 1999 m. M.Formanas gyveno su trečia žmona Martina Zborilova, juodu taip pat susilaukė dvynių. Jimui ir Andy dabar – 18 metų.
* M.Formano garbei pavadintas asteroidas, kuris kataloguose dabar figūruoja kaip Forman 11333.
Parengė Milda Augulytė
netektisMirtisMilošas Formanas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.