„Oskarų“ mūšis supriešino Holivudą ir Kremlių

2015 m. vasario 21 d. 05:00
Erika Zabulėnienė („Lietuvos rytas“)
Alejandro Gonzalezo Inarritu juodoji komedija „Žmogus-paukštis“ ir šmaikšti Weso Andersono juosta „Viešbutis „Grand Budapest“ sekmadienį Los Andžele vyksiančioje 87-ojoje „Oskarų" teikimo ceremonijoje varžysis ir dėl geriausio filmo vardo.
Daugiau nuotraukų (1)
JAV Kino meno ir mokslo akademija geriausio filmo kategorijoje šiemet atrinko tik aštuonis filmus, nors nominantų galėjo būti iki dešimties.
Tarp pagrindinių pretendentų į prestižinį geriausio filmo „Oskarą“ – „Amerikiečių snaiperis“, „Vaikystė“, „Vaizduotės žaidimas“, „Visko teorija“, „Selma“ ir „Atkirtis“.
Apie Antrąjį pasaulinį karą pasakojantis norvegų režisieriaus Morteno Tyldumo filmas „Vaizduotės žaidimas“ buvo pristatytas aštuoniems „Oskarams“, tarp jų – ir geriausio aktoriaus kategorijoje, kur varžysis Benedictas Cumberbatchas, žiūrovams žinomas iš serialo „Šerlokas“, kurį rodė ir LRT televizija.
Juosta apie Irako karą „Amerikiečių snaiperis“ ir Auksiniu gaubliu apdovanota drama „Vaikystė“ nominuotos šešiose kategorijose.
Patraukli vagystės istorija
Režisieriaus W.Andersono komiška vagystės istorija „Viešbutis „Grand Budapest“ neseniai vykusioje BAFTA ceremonijoje sulaukė didžiausios sėkmės – filmas pelnė net penkis apdovanojimus.
Pernai Berlyno kino festivalyje juosta laimėjo Didįjį žiuri prizą, o šiemet jos kūrėjai netikėtai parsivežė Auksinį gaublį, pelnytą geriausios komedijos ar miuziklo kategorijoje.
„Viešbutis „Grand Budapest“ iš dalies pagrįstas austrų rašytojo eseisto Stefano Zweigo knyga „Vakarykštis pasaulis: europiečio prisiminimai“, kurioje apgailimas prarastas jo jaunystės pasaulis. Šis kūrinys pasirodė jau po rašytojo mirties, 1943-iaisiais.
Filmo veiksmas vyksta išgalvotoje Europos šalyje Zubrovkoje, bet atkartoja tragišką istorinį perėjimą iš Puikiosios epochos, kurios tradicijoms atstovauja pagrindinis herojus Gustavas H (Ralphas Fiennesas), į fašizmą, o vėliau – į komunistinę diktatūrą.
Filmo veiksmas užverda dėl mirusios grafienės D (aktorė Tilda Swinton) palikimo, kurio vertingiausia dalis – neįkainojamas Renesanso epochos dailininko paveikslas „Berniukas su obuoliu“.
Persekioja žmogus-paukštis
Ambicingas meksikiečių režisieriaus A.Gonzalezo Inarritu filmas „Žmogus-paukštis“ pasakoja apie Riganą Tomsoną (jį įkūnijo aktorius Michaelas Keatonas, už šį vaidmenį nominuotas „Oskarui“), kadaise garsų kino aktorių, dėl suvaidintų superherojų išgarsėjusį kaip Žmogus-paukštis.
Riganas visomis išgalėmis stengiasi pabėgti nuo savo praeities, nes jis visur pristatomas tik kaip kažkada buvusi garsi žvaigždė ir niekas daugiau.
Aktorius nusprendžia Brodvėjuje pastatyti spektaklį, tokiu būdu atkreipti į save dėmesį ir atskleisti tikrąjį savo talentą.
Rigano gyvenimas keistas dar ir dėl to, kad su juo nuolat kalbasi Žmogus-paukštis. Tas pats, kurį jis įkūnijo jį išgarsinusiuose filmuose.
Rusija matys tik įrašą
Geriausio užsienio filmo kategorijoje dėl „Oskaro“ varžysis lenkų režisieriaus Pawelo Pawlikowskio drama „Ida“, rusų kino kūrėjo Andrejaus Zviagincevo „Leviatanas“, bendras Estijos ir Gruzijos kino kūrėjų darbas „Mandarinai“, Mauritanijos filmas „Timbuktu“ ir Argentinos bei Ispanijos kinematografininkų darbas „Laukinės istorijos“.
Užsienio kritikų vadinamas vienu rimčiausių pretendentų į „Oskarą“ filmas „Leviatanas" tėvynėje jau sulaukė daugybės atgarsių ir sukrėtė šalies valdžią.
Filmo, kuriame vaizduojama korupcijos sukaustyta Rusija, kūrėjai jau per pirmąjį rodymo savaitgalį susišlavė neįtikėtiną pelną.
Vieni žiūrovai gyrė režisierių A.Zviagincevą, išdrįsusį apnuoginti blogybes Rusijoje, kiti keikė už tai, kad filmas kritikuoja Vladimirą Putiną.
Kalbama, kad būtent dėl šio filmo šįmet Rusijos žiūrovai neturės galimybės pamatyti „Oskarų" teikimo ceremonijos gyvai – ji šalyje bus rodoma tik kitą dieną po oficialaus statulėlių įteikimo. Toks sprendimas esą pasirinktas baiminantis prieš Rusiją nukreiptos retorikos.
Istorija, filmuota 12 metų
Geriausio režisieriaus kategorijoje varžysis „Žmogaus-paukščio“ kūrėjas A.Gonzalezas Inarritu, „Vaikystę“ per 12 metų su tais pačiais aktoriais nufilmavęs Richardas Linklateris, filmo „Lapių medžiotojas“ režisierius Bennettas Milleris, „Viešbučio „Grand Budapest“ režisierius W.Andersonas ir M.Tyldumas, režisavęs juostą „Vaizduotės žaidimas“.
Juosta „Vaikystė“ pasakoja Meisono istoriją – nuo penkerių iki 18 metų. Pradėtas filmuoti 2002-aisiais, filmas seka tų pačių veikėjų gyvenimus ištisus 12 metų.
Pagrindinio vaidmens atlikėjas aktorius Ellaras Coltrane’as tiesiogine prasme užaugo priešais kino kamerą. Kai filmas buvo pradėtas kurti, jam buvo septyneri, dabar – 19-a. Atitinkamai 12 metų filmavosi ir kiti aktoriai, tarp kurių – už antraplanius vaidmenis „Oskarams“ nominuoti Patricia Arquette ir Ethanas Hawke’as.
Unikalus kino projektas leidžia kitu žvilgsniu pamatyti įprastą ir, atrodytų, paprastą, o gal net ir nuobodų šeimos gyvenimą.
Meisono vaikystė prabėga tuo pačiu ritmu kaip ir daugeliui – nuo netinkamos šukuosenos vargo iki pirmosios meilės skausmo. Nuo pirmojo bandymo pakeisti pasaulį kastuvėliu iki suvokimo, kad kiekvienas yra milžiniško ir niekada nesustojančio gyvenimo mechanizmo dalis.
Nominuota penktą kartą
„Oskarą“ geriausios aktorės kategorijoje pretenduoja gauti prancūzų aktorė Marion Cotillard už vaidmenį brolių režisierių Jeano Pierre’o ir Luco Dardenne’ų juostoje „Dvi dienos, viena naktis“, pasakojančioje apie iš darbo atleidžiamą tarnautoją.
Šioje kategorijoje taip pat varžysis Felicity Jones („Visko teorija“), Rosamund Pike („Dingusi“), Reese Witherspoon („Laukinė“) ir Julianne Moore už Alzheimerio liga sergančios lingvistikos profesorės vaidmenį juostoje „Vis dar Elis“.
Už šį vaidmenį J.Moore jau pelnė Auksinį gaublį, BAFTA, Aktorių gildijos ir kitų apdovanojimų.
Daugybę įsimintinų ir įtaigių vaidmenų („Pašėlusios naktys“, „Valandos“ ir kt.) sukūrusi 54 metų amerikiečių aktorė šiam prestižiniam kino apdovanojimui nominuota jau penktąkart. Gal šįsyk jai pavyks į savo trofėjų lentyną pagaliau pasistatyti „Oskarą“?
Filmo „Vis dar Elis“ herojė – graži, elegantiška į penktą dešimtį vos įkopusi lingvistikos profesorė Elis, kuri per paskaitas ima pamiršti žodžius. Pradėjusi gilintis į užmaršumo priežastis moteris sužino negailestingą diagnozę – Alzheimerio liga.
Perspėjimas laimėtojams
„Oskarų“ nominacijos šiemet buvo paskelbtos praėjus vos kelioms dienoms nuo Auksinių gaublių teikimo ceremonijos, kur triumfavo juosta „Vaikystė“.
„Žmogus-paukštis“ ir „Visko teorija“ gavo po du apdovanojimus.
Auksiniai gaubliai, kuriuose pagal nominacijų skaičių pirmavo septynias jų gavęs „Žmogus-paukštis“, pateikė ir kelis netikėtumus, kurie lenktynėms dėl „Oskarų“ net suteikė dramatizmo.
„Mano pirmas perspėjimas Auksinių gaublių laimėtojams: tik nepradėkite per daug pasitikėti savimi“, – sakė „Variety“ apdovanojimų redaktorius Timas Gray.
Jis perspėjo, kad Auksiniai gaubliai dažnai būna prastas „Oskarų“ šlovės indikatorius.
Didžiausias netikėtumas per šiųmetę Auksinių gaublių teikimo ceremoniją buvo geriausios komedijos ar miuziklo statulėlė stilingajai W.Andersono juostai „Viešbutis „Grand Budapest“, o ne „Žmogui-paukščiui“.
„Viešbučio „Grand Budapest" triumfas meta suktą kamuolį į „Oskarų“ lenktynes“, – rašė „The Los Angeles Times“.
Pagrindiniai „Oskarų“ nominantai
Geriausias filmas
„Amerikos snaiperis“ („American Sniper“)
„Žmogus-paukštis“ („Birdman“)
„Vaikystė“ („Boyhood“)
„Viešbutis „Grand Budapest“ („The Grand Budapest Hotel“)
„Vaizduotės žaidimas“ („The Imitation Game“)
„Selma“ („Selma“)
„Visko teorija“ („The Theory of Everything“)
„Atkirtis“ („Whiplash“)
Geriausias režisierius
Alejandro Gonzalezas Innaritu („Žmogus-paukštis“)
Richardas Linklateris („Vaikystė“)
Bennettas Milleris („Foxcatcher“)
Wesas Andersonas („Viešbutis „Grand Budapest“)
Mortenas Tyldumas („Vaizduotės žaidimas“)
Geriausias aktorius
Steve’as Carellas („Foxcatcher“)
Bradley Cooperis („Amerikos snaiperis“)
Benedictas Cumberbatchas („Vaizduotės žaidimas“)
Michaelas Keatonas („Žmogus-paukštis“)
Eddie Redmayne’as („Visko teorija“)
Geriausia aktorė
Marion Cotillard („Dvi dienos, viena naktis“)
Felicity Jones („Visko teorija“)
Julianne Moore („Vis dar Elis“)
Rosamund Pike („Dingusi“)
Reese Witherspoon („Laukinė“)
Kandidatus rinko tūkstančiai specialistų
87-oji „Oskarų" teikimo ceremonija, kurią ves aktorius Neilas Patrickas Harrisas, vyks vasario 22 d. teatre „Dolby“ Holivudo centre Los Andžele.
„Oskarų“ nominacijas pateikia daugiau kaip 6000 JAV Kino meno ir mokslo akademijos narių.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.