Renginiai Vilniaus muziejuje: Vilniaus Gaonas, liuteronų vargšai ir Vokiečių gatvės naujakuriai

2022 m. kovo 7 d. 12:28
Lrytas.lt
Vilniaus muziejus kviečia į parodą „Vokiečių gatvė“ lydinčias paskaitas, kuriose bus pristatomos įvairios Vokiečių gatvės istorijos – nuo Vilniaus Gaono aplinkos iki Vokiečių gatvės naujakurių XX a. viduryje. Rengiamos ir parodą lydinčios kuratorių ekskursijos.
Daugiau nuotraukų (3)
Kovo 9 d. 18 val. Vilniaus muziejuje vyks Vilniaus universiteto profesorės, vienos iš parodos „Vokiečių gatvė“ kuratorių dr. Jurgitos Verbickienės paskaita „Kur ir kaip gyveno išminčius? Vilniaus Gaono sociotopografija Vilniuje“.
Vilniaus Gaonas, daugeliui žinoma žydiškojo Vilniaus figūra, dar ir šiandien yra apipinta pačiomis įvairiausiomis legendomis, o istorinių jo asmenybę ir aplinką apibūdinančių žinių nėra daug. Kur ir su kuo XVIII a. antros pusės Vilniuje gyveno rabis Elijas?
Kaip atrodė jį supanti aplinka ir kokios buvo jo gyvenimo sąlygos? Kuriuose žydų kvartalo namuose gyveno Vilniaus Gaono šeima? Atsakymai į šiuos klausimus gali padėti geriau suvokti, kokia gi buvo šio laikotarpio vilniečių gyvenamosios aplinkos kasdienybė, ir kilstelėti Vilniaus Gaoną gaubiantį legendų šydą.
Tai – pirmasis parodą „Vokiečių gatvė“ lydintis edukacinis renginys. Balandžio 6 d. vyks Vilniaus universiteto dėstytojo dr. Martyno Jakulio paskaita apie Vilniaus evangelikų liuteronų bendruomenę ir vargšus XVIII amžiuje, gegužės 11 d. – Vilniaus muziejaus tyrėjos dr. Aelitos Ambrulevičiūtės ekskursija po Vokiečių gatvę, gegužės 25 d. – dr. Viktorijos Kurienės paskaita apie Vokiečių gatvės naujakurius, birželio 29 d. – Vilniaus universiteto docentės dr. Giedrės Keen paskaita apie bioarcheologiją.
Taip pat visos parodos metu vyks kuratorių ekskursijos – kiekvieną mėnesį po tris. Informaciją apie laukiančias ekskursijas galite sekti Vilniaus muziejaus internetinėje svetainėje. Vietų skaičius į ekskursijas ribotas, bilietai platinami muziejaus internetinėje parduotuvėje.
Vieną seniausių miesto arterijų pristatanti paroda veiks iki liepos 3 dienos. Parodos kuratoriai: Martynas Jakulis, Viktorija Kurienė, Jurgita Verbickienė, Aelita Ambrulevičiūtė, Rasa Antanavičiūtė, Povilas Andrius Stepavičius.
Prie parodos prisidėjo dabartiniai gyventojai
Apie gana trumpą Vokiečių gatvę Vilniuje kalbama ir rašoma daug ir seniai. Ji linksniuojama kaip brutalios sovietinės invazijos į Senamiestį auka, Didžiojo ir Mažojo Vilniaus žydų getų skiriamoji riba, svarbi miesto centro atkarpa, kurią reikia vienaip ar kitaip pertvarkyti. Šiandienos vilniečiams Vokiečių gatvė yra tokia sava, kad veikiausiai retas susimąsto, kodėl ši gatvė vadinasi būtent taip, kada ji atsirado ir kaip keitėsi jos kasdienybė.
Parodoje pasakojama plati ir spalvinga gatvės istorija. Tai, kad pagrindiniais parodos herojais taps gatvės žmonės, buvo sumanyta vos pradėjus šią kurti, tačiau septynis šimtmečius siekiančioje gatvės istorijoje kartais tekdavo gerai jų paieškoti.
„Mums buvo svarbu, kad rekonstruojant pokarinę gatvės istoriją dalyvautų gatvėje gyvenę ar gyvenantys žmonės. Tokiu būdu įtraukėme vietos gyventojus į parodos kūrimą“, – sakė Vilniaus muziejus direktorė Rasa Antanavičiūtė.
Išskirtiniai eksponatai ir istorijos
Paroda susideda iš aštuonių dalių. Skirtingose dalyse pasakojamos „vokiečių miesto“, evangelikų liuteronų, gatvės komercijos istorijos, taip pat gatvė pristatoma kaip laisvalaikio ir pramogų bei kultūros centras. Parodoje kalbama ir apie vaikystę bei nusikaltimus šioje miesto erdvėje, pristatoma gatvės sovietinė pertvarka, visiškai pakeitusi šios vietos veidą. Kai kurios temos kuratoriams pasirodė tokios plačios, kad jos pasitinka daugumoje parodos dalių, pvz. gatvėje ir jos prieigose gyvenusių žydų istorija.
Lankytojų laukia nuotraukos, garso ir vaizdo įrašai, neišlikusių gatvės pastatų maketai ar iliustracijos bei išskirtiniai eksponatai, kurių kitur nepamatysi. Čia eksponuojama iš rašytojo Icchoko Mero baldų pagaminta kito rašytojo Marcelijaus Martinaičio spinta, taip pat – archeologų rasti stikliukai iš Vilniaus Didžiosios sinagogos vitražo, XIV a. valgytų figų ir vynuogių (!) likučiai ar Vilniaus budelio kalavijas.
Parodos kuratoriai – Vilniaus universiteto ir Vilniaus muziejaus istorikai bei menotyrininkai: Martynas Jakulis, Viktorija Kurienė, Jurgita Verbickienė, Aelita Ambrulevičiūtė, Rasa Antanavičiūtė, Povilas Andrius Stepavičius.
„Vokiečių gatvė“ tarsi pratęsia pirmąją, prieš beveik metus atidarytą Vilniaus muziejaus parodą. Joje pasakota apie pastatą, kuriame įsikūrė muziejus. Dabar Vokiečių gatvėje esantis muziejus plečia savo žvilgsnį ir siūlo vilniečiams susipažinti su visos gatvės istorija.
Apie Vilniaus muziejų
2021-ųjų pavasarį sostinėje, adresu Vokiečių g. 6 duris atvėręs Vilniaus muziejus – tai sostinės pažinimo erdvė, miesto gyventojams ir svečiams pristatanti unikalius ir dar nežinomus, tačiau aktualius pasakojimus bei miesto istorijas.
Dinamiškas ir nuolat besikeičiantis, kaip ir pats miestas, muziejus kasmet pristato po 2–3 parodas, grįstas autentiškais miesto gyvenimo tyrimais. Išskirtinai Vilniui skirtas muziejus kviečia įdėmiau įsižiūrėti į mus nuolat supančią aplinką ir joje išvysti ką nors įdomaus ir netikėto.
muziejus^InstantVokiečių gatvė
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.