Muziejuje įdiegtas analogų Lietuvoje neturintis projektas

2021 m. lapkričio 9 d. 15:45
Vilniuje, Tauro kalno pašonėje įsikūręs Vinco Mykolaičio-Putino memorialinis butas-muziejus kviečia išgirsti akims nematomą dimensiją ir pasinerti į neįprastą audiopatirtį. Šiai kultūrinei erdvei pritaikytas populiarus šiuolaikinis internetinis ASMR reiškinys.
Daugiau nuotraukų (2)
Specialios technologijos pagalba buvo įrašyti autentiški, muziejaus daiktų (jūržolėmis kimšto čiužinio, virusus naikinančios kvarcinės lempos, XX a. vidurio spintos durų) skleidžiami garsai. Per 30 autentiškų garso įrašų jau pasiekiami internete – muziejus jų uždaromis ausinėmis kviečia klausytis ir namuose.
„Ištuštėjus muziejui, jame pasigirsta daug keistų garsų – tokių, kurių paprastai nesigirdi: girgžda grindys, senų durų vyriai, tarp storų buto sienų švilpauja vėjai. Dauguma garsų būdingi tik muziejui, jo autentiškam interjerui, seniems baldams ir unikaliems eksponatams.
Todėl kilo idėja įrašyti muziejaus garsus itin tylioje aplinkoje ir suteikti dar vieną, kitokią apsilankymo muziejuje patirtį. Ji pasirodė svarbi, nes gali įtraukti ne tik įprastus muziejaus lankytojus, bet ir tuos, kurie muziejuje apsilankyti negali“ – projekto sumanymu dalijosi muziejaus vadovė Goda Damaševičiūtė.
ASMR (akronimas – autonominė sensorinė meridionalinė reakcija) reiškia fizinį pojūtį: euforiją ar gilią ramybę, kartais kūno dilgčiojimą, sukeltą hiperrealistinės audio- patirties. Pasitelkus du garsui jautrius mikrofonus, išdėliotus ausų atstumu, sukuriamas itin realistiškas erdvės pojūtis.
ASMR kaip reiškinys radosi apie 2010-uosius, o dėl savo realistiško, atpalaiduojančio poveikio netruko išpopuliarėti tarp „Youtube“ video- žiūrovų. Beldimas ir tuksenimas, šnaresiai ir šnabždesiai, įvairūs kramsnojimai ir šliuprščiojimai sulaukia milžiniško videoturinio vartotojų susidomėjimo, tačiau ASMR efektui sukurti kultūrinės erdvės iki šiol nebuvo pasitelktos.
„Turbūt nesuklysiu sakydama, kad memorialiniai muziejai yra vieni iš tradiciškiausių. Čia orientuojamasi į muziejinių objektų (o ne temų) demonstravimą, eksponuojami daugiausia tik originalūs daiktai, atspindima ne dabartis, o asmenybių gyvenimai praeityje. Mažai juose išvysime jaunimą taip žavinčių moderniųjų technologijų“ – svarstė istorikė doc. dr. Rūta Šermukšnytė.
„Daiktų ir aplinkos „prakalbinimas“ – tai memorialinių kambarių, butų, namų stiprybė. Tai sukuria itin artimą, netgi intymų santykį, pašnekesį tarp lankytojo ir eksponato, aplinkos, kuris padeda pažinti save bei kitus.
Projektas kiek painiu pavadinimu „ASMR muziejuje“ dar labiau sustiprina V. Mykolaičio-Putino memorialinio muziejaus paveikį. Jis leidžia išgirsti daiktus tiesiogine prasme. Tai sukuria dar vieną paveldo patyrimo būdą, kontempliatyvų požiūrį į muziejų ir jo eksponatą.
Manau, kad šis projektas bus dar vienas pretekstas iš naujo apsilankyti šioje autentiškoje Vilniaus erdvėje jos nuolatiniams svečiams ir impulsas užsukti į ją dar niekada šio muziejaus durų nepravėrusiems žmonėms“, – mintimis dalijosi muzeologė, doc. dr. Rūta Šermukšnytė (Vilniaus universitetas).
Muziejus siūlo klausytis unikalių įrašų profesionaliomis, triukšmą izoliuojančiomis ausinėmis. Tačiau autentiškų buto-muziejaus kambarių erdvę patirti garsais galima ir namuose, tad ASMR pritaikymas pravers ir tiems, kurie negali dėl įvairių apribojimų atvykti į muziejų.
Projektui vadovavo Goda Damaševičiūtė, jame dalyvavo rašytoja Augustė Jasiulytė, garso operatorius ir inžinierius Laurynas Kamarauskas, dailininkas, videooperatorius ir montuotojas Tomas Valentinaitis, komunikacija rūpinosi Viktorija Štarevičiūtė. Projektą iš dalies finansavo Lietuvos kultūros taryba.
Muziejaus svetainė internete: https://www.putinomuziejus.lt/
Vinco Mykolaičio-Putino memorialinis butas-muziejus įsikūręs Tauro g. 10-3, Vilniuje, muziejaus lankymas nemokamas.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.