Vilniaus arkivyskupijos Bažnytinio paveldo muziejus, bendradarbiaudamas su Lietuvos kultūros tyrimų institutu, parengė knygą, lydinčią muziejuje 2019 m. vykusią to paties pavadinimo parodą, kurioje bažnytinio paveldo tyrinėtoja menotyrininkė dr. Regimanta Stankevičienė ne tik aptaria atvaizdo originalui iš Madrido (Ispanija) būdingą egzotišką istoriją ir išvaizdą.
Ji nuosekliai bei plačiai analizuoja neįprastus ir intriguojančius lietuviškus Jėzaus Nazariečio atvaizdus, tapusius parodos eksponatais, pristato bendrą jų panoramą ir raidos ypatumus.
Knyga skirta apžvelgti nuo 1700 m. iki dabar, tad jau ketvirtą šimtmetį Lietuvoje kuriamus kaip „Jėzus Nazarietis“, o anksčiau, pagal pirmavaizdį Vilniaus Antakalnio trinitorių bažnyčioje, – kaip „Antakalnio Jėzus“ įvardijamus Išganytojo atvaizdus.
Šio pavadinimo ir specifinės ikonografijos rengiamosios ir įprastos skulptūros, paveikslai, raižiniai ir dar kitos formos kūriniai bei dirbiniai pasklido po buvusią Lietuvos Didžiąją Kunigaikštystę: bažnyčias, koplyčias, žmonių namus, taip pat įvairiose vietose statomus kryždirbystės paminklus.
Pamažu „Jėzus Nazarietis“ tapo Lietuvoje pamėgtu kenčiančio Išganytojo atvaizdu. Šis siužetas iki šiol populiarus tautodailės meistrų kūriniuose, yra interpretuojamas profesionalių dailininkų. Pirmą kartą Lietuvoje, ir ne vien joje, taip plačiai parodoma ir aptariama šio atvaizdo meninės raiškos, paskirties, dailės rūšies ir kitokia įvairovė, vaizdavimo raida.
Pirmą kartą analizuojama tiek daug – 180, be kitų, apibendrinančiuose tekstuose minimų arba ir papildomai iliustruojamų Jėzaus Nazariečio (Antakalnio Jėzaus) įvairaus laiko, paskirties, dydžio ir meninio lygio atvaizdo pavyzdžių, atkeliavusių iš 17 Lietuvos bažnyčių, 15 muziejų ir bibliotekų bei 10 privačių asmenų kolekcijų.
Leidinys ne tik fiksuoja parodos eksponatus ir ikonografinę medžiagą, bet ir skatina atrasti istorijos ūkanose skendintį, tačiau daugeliu aspektų svarbų dailės, religinio gyvenimo ir etninės kultūros reiškinį.
Parodos knyga skiriama tiek dailės istorijos specialistams, tiek visiems, besidomintiems Lietuvos kultūra, šalies istorija, katalikiškojo religinio gyvenimo ir etninėmis tradicijomis, vienuolijų meninio ir dvasinio gyvenimo paveldu bei praeities įdomybėmis.
Knygos pristatyme dalyvaus parodos kuratorė ir knygos tekstų autorė R.Stankevičienė, kultūrologas Vytautas Ališauskas, Bažnyčios istorikas Liudas Jovaiša, menotyrininkės Skaidrė Urbonienė ir Sigita Maslauskaitė-Mažylienė. Renginys nemokamas.
Siekiant užtikrinti saugumą, renginio lankytojų prašome prieš atvykstant įsivertinti sveikatos būklę, dėvėti apsaugines kaukes ir laikytis kitų saugumo reikalavimų.
Įėjimas į renginį su galimybių pasu arba jį atitinkančiu dokumentu.