Klaipėdą sudrebinusios Jūros šventės desertas – įspūdingas medinių laivų paradas ant vandens

2021 m. liepos 27 d. 20:48
Klaipėdoje per Jūros šventę pasirodę kurėnai, venterinės burvaltės žiūrovus sugrąžino į tuos laikus, kai mediniai laivai raižė Kuršių marias ir Nemuną. Unikalų laivybos paveldą išvydo šimtai uostamiesčio gyventojų ir svečių.
Daugiau nuotraukų (50)
Tradicinių ir istorinių laivų paradai „Dangės flotilė“ uostamiestį sudrebinusiai vasaros šventei pajūryje sutelkė išskirtinių spalvų, priminė, kad Lietuva – ne tik darbščių artojų, bet ir upeivių bei jūrininkų kraštas.
Flotilės pažiba – reizenė „Dreverna“
Jūros šventės dienomis Dangės upėje tarp Biržos ir Pilies tiltų susitelkė ko ne visas Lietuvos medinis laivynas – iš Šilutės, Kintų, Rusnės, Nidos,  Ventės, Drevernos atplaukusios venterinės burvaltės, kurėnai. Tarp jų sukinėjosi ir senovinis kuršių laivas, irklus traukė istoriniai personažai.
Krantines tirštai apgulusių žiūrovų žvilgsniai per paradus smigo į „Dangės flotilės“ flagmaną – reizenę „Dreverna“. Šis 12 tonų sveriantis burlaivis atkurtas pagal Gargždų istorijos muziejuje saugomą modelį.
Reizenės XIX-XX amžiais gabeno javus, druską, medieną, keleivius. Mediniai burlaiviai Nemuno, Priegliaus, Vyslos upėmis nusigaudavo iki Aismarių, užsukdavo į Karaliaučių, Dancigą kitus miestus prie vandens.
Burlaivis „Dreverna“ buvo atkurtas prieš ketverius metus sutelktomis Klaipėdos rajono turizmo informacijos centro darbuotojų, muziejininkų, gyvosios istorijos entuziastų pastangomis.
„Dabar plukdome turistus, populiariname jūreivystės paveldą ir tradicijas“, – pasakojo Saugose (Šilutės r.) gyvenantis „Drevernos“ statytojas ir laivavedys Vaidotas Bliūdžius – dailidžių dirbtuvių savininkas.
Mediniame laivyne - geležiniai vyrai
Jūros šventės dalyviai „Drevernos“ įgulai mojo nuo krantinių. Laivo denyje įsitaisę folkloro ansamblio „Alka“ dainininkai ir muzikantai žiūrovus sveikino dainomis – kvietė didžiuotis jūriniu ir tautiniu paveldu.
„Dangės flotilės“ paraduose dalyvavo trylika tradicinių ir istorinių laivų: didesni kurėnai „SüD 1“, „Sturm 1“, „Kuršis“, „Germanika“, mažesnės burvaltės „Rusnietė“, „Šilutė“, „Titaniko“ valtis, „Vykintas“, „Jūratė“ ir kiti.
„Medinis laivynas, kuriuo plaukioja geležiniai vyrai, gausėja“,- džiaugėsi „Dangės flotilę“ sutelkęs ir jai vadovavęs Lietuvos jūrų muziejaus direktorės pavaduotojas, istorikas ir buriuotojas Romas Adomavičius.
Prieš tai laivai dalyvavo tradicinėje Kuršių marių regatoje „Burpilis“, kurią organizuoja Tradicinių ir istorinių laivų asociacija.
Lenktynės vyko dviem etapais (Nida – Preila ir Juodkrantė – Klaipėda).
Vėl stipresnių vėjo gūsių mariose nesulaukę, saulės kepinami, kaitros alinami burpilininkai Klaipėdos uoste prie Kiaulės Nugaros seklumos finišavo nuskrudę - viską išvėrė.
Paskutinysis regatos etapas skirtas tragiškai žuvusiam istorikui, kurėnų statybos pradininkui, buriuotojui Romaldui Adomavičiui, daug nuveikusiam, kad laivadirbystė atsigautų, mediniai laivai vėl sugrįžtų į marias.
Jūrų skautai atplaukė iš Kauno
Po paradų „Dangės flotilės“ laivynas rikiavosi prie plaukiojančių pontoninių prieplaukų šalia Žvejo paminklo. Žiūrovai nuo Biržos tilto ir krantinių smalsiai stebėjo, kaip buriuotojai švartuojasi, galėjo su jais pabendrauti.
„Dangės atkarpa tarp Pilies ir Biržų tilto – geriausia vieta tokiems renginiams. Žmonės čia gali grožėtis burlaiviais nuo krantinių ir iš lauko kavinių. Paradai vykdavo keliskart per dieną. Pirmą kartą tradicinių ir istorinių laivų plaukimus surengėme vėlai vakare ir net vidurnaktį“, – kalbėjo R. Adomavičius.
Nenumatytų incidentų, avarijų išvengta, nors siauroje Dangės vagoje per paradus įkyriai zujo motoriniai kateriai, mediniams laivams kelią pastodavo vandens dviračius minantys pramogautojai. 
„Dangės flotilės“ renginiuose aktyviai dalyvavo pusšimtis jauniųjų jūrų skautų, burvaltėmis „Vykintas“ „Titaniko“ valtis, „Jūratė“ atplaukusių į Klaipėdą iš Kauno.
Pakeliui išlipę į krantą žygeiviai aplankė Zapyškį, Veliuoną, Seredžių, Sudargą, kitus įdomesnius panemunės miestelius, pilis.
Moksleivių ekspedicija, skirta skautų judėjimo Lietuvoje šimtmečiui, kuris bus švenčiamas kitąmet, Jūros šventei ant vandens suteikė naujų spalvų, o pačius žygeivius turbūt įkvėps naujoms kelionėms.
Buriuotojams linkėjo gero vėjo
Itin populiariose lenktynėse dėl Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos taurės Dangėje varžėsi 35 „Drakonų“ klasės valčių įgulos. Triumfavo trečius metus nenugalimi teniso klubo „Kogas“ irkluotojai.
Tradicinėje Žvejo regatoje jėgas išmėgino baidarių ir kanojų irklavimo mėgėjai. Paskui į Kuršių marių regatą išlydėti buriuotojai – pusšimtis sportinių jachtų šią savaitę galynėsis su vėjais penkiuose etapuose.
Žiūrovų dėmesio sulaukė Kruizinių laivų terminale išrikiuoti didesni Jūros šventės burlaiviai. Klaipėdoje viešėjo 22 įvairių klasių buriniai laivai iš Belgijos, Danijos, Estijos, Ispanijos, Lenkijos, Nyderlandų, Rusijos.
Dėl šventės išvakarėse Klaipėdoje ir aplinkiniuose rajonuose pablogėjusios epidemiologinės situacijos žiūrovai šįkart negalėjo lankytis iš užsienio šalių atplaukusiuose burlaiviuose, jų buvo mažiau nei anksčiau.
Klaipėdiečiai ir svečiai dalyviai šią flotilę išlydėjo į atvirą jūrą – didieji burlaiviai varžysis trijų uostamiesčių (Klaipėdos, Talino ir Ščecino) organizuotoje regatoje „Baltic Regatta“.
 

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.