Kaune esančiame 6 metrų gylio bunkeryje – galimybė nusikelti į tarpukario parduotuves

2021 m. gegužės 9 d. 17:21
Buvusio fabriko „Aidas“ pastate, Kaune, įsikūręs muziejus „Atominis bunkeris“ lankytojams suteikė išskirtinę galimybę nusikelti kone šimtmečiu atgal ir išvysti kadaise klestėjusio tarpukario Kauno istoriją.
Daugiau nuotraukų (27)
6 metrų gylyje po žeme įrengtame muziejuje vyksta unikali paroda.
Joje kviečiama aplankyti dvi žydų parduotuves, kurios pristatomos ekspozicijose – „Rozmarino manufaktūros ir kolonialių prekių parduotuvė“, „B.Rabinavičiaus Įpėd. geležies sankrova ir technikos dalykai“.
„Šiai tarpukario periodo kolekcijai nėra analogų ne tik Lietuvoje, bet ir kitose šalys. Parodoje yra eksponatų, kurių neišvysite niekur kitur. Daugelio jų norėtų ir muziejai, ir privatūs kolekcininkai, net religinės bendruomenės“, – kalbėjo muziejaus įkūrėjas kaunietis verslininkas ir istorijos žinovas Julius Urbaitis.
Jis rodė, kad Rozmarino manufaktūros ir kolonialių prekių parduotuvėje buvo galima nusipirkti limonado, vanilinės cikorijų kavos, mėtinių saldainių, riebios silkės, degtukų, adatų, dažų, net nuodų nuo kenkėjų.
„Vaikai čia taip pat labai mėgdavo užsukti, nes visada gaudavo ledinukų. Greta atkurtos B.Rabinavičiaus parduotuvės lentynose buvo kitoks asortimentas. Vienoje lentynoje stovėjo tepalų kanistrai, lygintuvai su Dovydo žvaigždėmis, kitoje kabėjo kirviai, pjūklai, kiti darbo įrankiai“, – pasakojo J.Urbaitis.
Daiktus šiai parodai kaunietis rinko kone 15 metų. Eksponatų reikėjo ieškoti, juos įvertinti, parvežti. Dėl kai kurių daiktų teko įveikti ne vieną tūkstantį kilometrų.
J.Urbaičio teigimu, kiekvienas iš daugiau nei tūkstančio eksponatų, net menkiausias, turi vertę.
„Kad ir mažytė senovinių lietuviškų degtukų dėžutė rinkoje yra įvertinta 25 eurais. Tai turbūt nesunkiai galite įsivaizduoti, kiek kainuoja kiti daiktai“, – sakė J.Urbaitis už kai kuriuos eksponatus sumokėjęs ne po vieną tūkstantį eurų.
Istorikas tvirtino, jog žydų parduotuvės eksponuojamos dėl to, kad tarpukario Lietuvoje didžioji dalis parduotuvių buvo įkurtos būtent šios tautybės žmonių. 
Mat žydai buvo geri prekybininkai. Tuo metu veikė daug svarbių žydų įsteigtų įmonių. Nors dalies jų jau neliko, J.Urbaičiui pavyko surasti daiktus, pasakojančius apie to meto fabrikų, gamyklų istoriją ir produkciją.
Muziejus „Atominis bunkeris“ – civilinės saugos muziejus, 2012 metais įsikūręs sovietiniame bunkeryje Kaune.
Čia eksponuojami išskirtiniai technikos eksponatai iš abiejų pasaulinių karų, tarpukario, Šaltojo karo ir šių laikų laikų. 
Pagrindinė muziejaus idėja – žmonijos apsaugos istorija. Čia yra sukaupta pati įvairiausia apsisaugojimo technika. Eksponatai gauti iš privačių kolekcijų, kai ką padovanojo pavieniai entuziastai. Prie ekspozicijos kūrimo prisidėjo Lietuvos kariuomenės vadai, atsargos karininkai.
„Tarpukario laikų ekspozicijai „Atominis bunkeris“ galbūt ir nėra pati tinkamiausia vieta. Manyčiau, kad tokia paroda turėtų būti surengta viename iš miesto muziejų. Ateityje taip greičiausiai ir bus, o šiuo metu lankytojai gali atvykti į mūsų muziejų. Reikalinga išankstinė registracija“, – sakė J.Urbaitis.
 
muziejusbunkerisJulius Urbaitis
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.