Kopgalio tvirtovėje prezidentas Antanas Smetona kėlė trispalvę ir srėbė rūgpienį

2018 m. gegužės 23 d. 12:20
Lietuvos jūrų muziejus sulaukė netikėto lankytojo – atgijusio valstybės prezidento Antano Smetonos su svita. Svečias iš praeities atidarė parodą „Trispalvė jūroje saugo“, kurioje eksponuojama išsaugota autentiška pirmojo Lietuvos karo laivo „Prezidentas Smetona“ vėliava.
Daugiau nuotraukų (11)
Buvęs valstybės vadovas A.Smetona su ponia į Kopgalio tvirtovėje įkurtą Jūrų muziejų atvyko įspūdingu antikvariniu automobiliu - 1930 metais pagamintu „Ford“ (Model A). Pasak jo savininko klaipėdiečio Augustino Jankevičiaus, tai – vienas iš penkių pirmųjų pasaulio elektromobilių.
Žiūrovų apsuptas garbingas vaikštinėjo po Nerijos fortą su kitu istoriniu personažu - pirmojo Lietuvos karo laivo karininku. Ant pylimų atgijo praeitis: bėgiojo vaikai, nes kažkada čia būta mokyklos, išdygo jūreivystės atributai, raitėsi dūmų kamuoliai – tokie patys, kokius anksčiau skleisdavo anglimi kūrenamas laivas „Prezidentas Smetona“.
A.Smetoną ir jo palydovus bene labiausiai sudomino naujausia muziejaus paroda „Trispalvė jūroje saugo“, kurioje eksponuojama tarpukariu Karaliaučiuje pagal specialų užsakymą Lietuvos kariuomenei pagaminta pakrančių apsaugos laivo „Prezidentas Smetona“ trispalvė vėliava su Vyčio kryžiumi.
Brangią relikviją išsaugojo JAV gyvenantis lietuvis kolekcininkas Henris Gaidis - perėmė ją iš emigravusio į Vakarus paskutiniojo laivo „Prezidentas Smetona“ kapitono Povilo Labanausko. Raudonieji okupantai užgrobė visus Lietuvos karo ir prekybos laivus ir jais naudojosi iki pat Antrojo pasaulinio karo pabaigos.
Smagų teatralizuotą renginį įprasmino jūreiviški ritualai: pirmojo ir vienintelio Lietuvos karo laivo „Prezidentas Smetona“ vėliavos kopijos pakėlimas ir nuleidimas su malda. Muziejuje eksponuojamas ir originali laivo vėliava - su ja galėjo susipažinti parodos lankytojai.
„Tai galbūt vienintelė tarpukario Lietuvos kariuomenės vėliava, neatitekusi Sovietų okupantams. Džiaugiamės galimybe ją rodyti pažymint valstybės atkūrimo šimtmetį“, - sakė Lietuvos jūrų muziejaus Laivybos istorijos skyriaus vadovas Romualdas Adomavičius.
Gyvai bendraudamas su šventės dalyviais A.Smetona stebėjosi neatpažįstamai pasikeitusiu Klaipėdos uostu, prie krantinių stovinčiais didžiuliais laivais, Kuršių marias raižančiais Smiltynės perkėlos keltais, pramogautojų jachtomis. Jo laikais uostas atrodė kitaip.
„Kai lankiausi Klaipėdoje per pirmąją Jūros šventę, Lietuva dar tik gręžėsi veidu į Baltiją. Iš kaimų atvažiavusios moterys trypčiojo Melnragės paplūdimyje nesiryždamos bristi į putojančias bangas. Tada man pačiam, pasiraitojus kelnes, teko rodyti pavyzdį“, - anų laikų viešnagę pajūryje prisiminė valstybės vadovas.
Teatralizuotos vaikštynės po Nerijos fortą su atgijusiais istoriniais personažais, įdomi pažintis su Lietuvos laivybos praeitimi neprailgo - vaidybines scenas keitė šokiai, muziejaus svečiai buvo vaišinami klaipėdietišku gėrimu - kafija su tikrais eklerais.
Po to A.Smetona su svita įsitaisė prie vakarienės stalo. Žinodami, kad prezidentas neišrankus valgiams, muziejininkai jam siūlė paprastų patiekalų - karštų bulvių su rūgpieniu, giros. Garbingi svečiai bulves turėjo nusilupti patys.
Teatralizuotas renginys „Pasivaikščiojimas su prezidentu Antanu Smetona po Lietuvos laivybos istoriją“ buvo skirtas tarptautinei akcijai - „Muziejų naktis“.
Kopgalio tvirtovės šeimininkams kurti tarpukario epochos atmosferą padėjo Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro artistai.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.