Po to, kai Neringos meras Darius Jasaitis įvardijo devintąją L.Rėzos premijos laureatę ir jai įteikė atminimo plaketę, šimtametėje Juodkrantės evangelikų liuteronų bažnyčioje gausiai susirinkusi auditorija šią žinią palydėjo ilgai netilstančiais plojimais.
„Simboliška, kad pažymėjus Reformacijos 500 metų jubiliejų ir įžengus į Lietuvos valstybės šimtmetį, L.Rėzos premija įteikta vienai žymiausių Lietuvos istorikių, kurios darbai išugdė ne vieną istorikų kartą“, - kalbėjo Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto vadovė Silva Pocytė.
„I. Lukšaitė - iškili asmenybė mūsų kultūros ir mokslo padangėje, šiandien leidžiamų L. Rėzos raštų krikštamotė, įpūtusi ugnies šiai idėjai“, - laureatės glaudžius saitus su Kuršių nerijos Karvaičių kaime gimusiu švietėju atskleidė Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto darbuotoja daktarė Liucija Citavičiūtė.
Ir kiti kalbėtojai pastebėjo, jog tinkamesnio laiko įvertinti I. Lukšaitės nuopelnus L.Rėzos premija negalėjo būti - ji pirmoji pradėjo nagrinėti Reformacijos procesus Lietuvos didžiojoje kunigaikštystėje ir germanizavimo įtaką patyrusiuose lietuviškuosiuose Rytprūsiuose.
Laureatės mokinys istorikas Deimantas Karvelis prisiminė, jog I.Lukšaitė dar gūdžiu sovietmečiu ėmėsi gvildenti anais laikais sudėtingas, kitų tyrinėtojų nedominusias temas, susijusias su lietuvių kalbos ir Reformacijos istorijos raida: „Tai buvo didžiulis iššūkis. Jai niekada nereikėjo revizuoti savo pažiūrų ir darbų, kurie nepraranda išliekamosios vertės“.
Žodis „Lietuva“, pirmąkart užrašytas vienuolės ranka Kvedlinburgo analuose, pasak D.Karvelio, lygiai taip yra geriausia, kas lietuviškai parašyta apie Reformaciją moters tyrinėtojos I.Lukšaitės ranka: „Vien tiktai už monografiją „Reformacija Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje ir Mažojoje Lietuvoje. XVI a. trečiasis dešimtmetis – XVII a. pirmasis dešimtmetis“ ji verta visų įmanomų premijų“.
Ši prieš aštuoniolika metų išleista I.Lukšaitės monografija, mokslininkų vertinama kaip istoriografijos mokslo šedevras, išversta į vokiečių kalbą. Pernai jos pristatymas Leipcigo knygų mugėje sukėlė nemenką kultūrinį ažiotažą.
L.Rėzos premija įvertinta I.Lukšaitė į Juodkrantę atsivežė savo naujausią veikalą – plačiąjai visuomenei skirtą knygą „Kai tikėjimas keitė pasaulį... Reformacija Lietuvoje“, kurią žadėjo greitai pristatyti Vilniaus knygų mugėje.
Padėkojusi už įvertinimą laureatė džiaugėsi, kad L. Rėza Kuršių nerijoje nepamirštas, o jo vardu pavadintas veiklus Juodkrantės kultūros centras vienija lietuviškųjų Rytprūsių materialaus ir dvasinio kultūros paveldo tyrinėtojus.
„Kuo daugiau dirbu, tuo Mažosios Lietuvos kultūros pėdsakų matau ir mūsų modernioje kultūroje. Be Martyno Mažvydo, Jono Bretkūno, Baltramiejaus Vilento raštų, Danieliaus Kleino pirmosios gramatikos, Kristijono Donelaičio poemos „Metai“, pasijustume labai skurdūs. Šie ir daugelis kitų Prūsų Lietuvos šviesuolių pureno dirvą, kurioje vėliau brendo mūsų tautinio atgimimo sėklos“, - tvirtino I.Lukšaitė.
Juodkrantės bažnyčioje nuskambėjo neringiškių ansamblių „Giedružė ir „Aušrinė“ atliekamos senovinės mažlietuvių evangelikų liuteronų giesmės, tarp kurių buvo ir L.Rėzos užrašytų liaudies dainų.