Tai padės identifikuoti, kas, kada ir kur šiose kapinėse palaidota. Šią savaitę prasidėjusi tarptautinė vasaros stovykla – jungtinis Kauno miesto ir viešosios įstaigos „Maceva“ projektas, į kurį įsitraukė ir Vytauto Didžiojo universiteto akademinis jaunimas. Tikimasi, kad per artimiausias dvi savaites savanoriai užbaigs ir patikslins pernai pradėtą Žaliakalnio senųjų žydų kapinių fotofiksaciją.
„Nieko nejudiname – tik nuvalome apsamanojusius antkapių užrašus, sunumeruojame ir užfiksuojame. Pasiskirstykime į kelias grupes ir pradėkime nuo skirtingų kampų. Taip bus efektyviau. Pradėkime nuo didesnio kvartalo“, – nuo rytinio instruktažo savo darbus pradėjo kelios dešimtys entuziastingai nusiteikusių jaunuolių.
Tai jau trečioji „Macevos“ organizuojama tarptautinė vasaros stovykla Lietuvoje. Pagrindinė jos partnerė – vokiečių organizacija „Action Reconciliation Service for Peace“, pakvietusi jungtis prie jos koordinuojamo projekto.
„Viešnagė Lietuvoje bus visokeriopai įdomi. Dirbdami čia mes drauge pažinsime tautą, kuri atlaikė represinius režimus. Lietuva yra išskirtinė, nes patyrė dvigubą išbandymą – nacių ir sovietų okupaciją. Tokia patirtis labai naudinga šiandienės globalios Europos kontekste. Esame dėkingi Kauno miestui ir VDU už palaikymą ir galimybę būti čia. Stengsimės būti naudingi, nes akivaizdu, jog čia, kaip ir kitose šalyse, vietos žydų bendruomenės yra pernelyg mažos ir joms reikalinga pagalba iš šalies, kad būtų pasirūpinta senųjų kapinių sutvarkymu“, – kalbėjo svečių iš Vokietijos atstovas Marius Harnischfegeris.
Tokios stovyklos rengiamos ne tik Lietuvoje, bet ir Graikijoje, Italijoje, Vengrijoje, Bosnijoje ir Hercegovinoje. Svečių iš Vokietijos nuveikti darbai lapkričio mėnesį bus pristatyti tarptautinėje konferencijoje Berlyne.
„Tikiuosi, kad įsikūrėte patogiai, esate sotūs ir ši viešnagė Kaune jums paliks daug gerų įspūdžių, – sveikindamas atvykusius svečius kalbėjo Kauno miesto tarybos narys architektas prof. Jonas Audėjaitis. – Dar visai neseniai šios kapinės buvo tapusios susibūrimo vieta piktų kėslų turintiems asmenims, tačiau jau kuris laikas Kaunas stengiasi jas atgaivinti, sutvarkyti ir parodyti plačiajai visuomenei kaip tikrą amžinojo poilsio vietą. Nemažai darbų jau atlikta, bet dar daug jų laukia ateityje, tad jūsų dalyvavimas ir noras prie to prisidėti mums yra labai reikšmingas ir sveikintinas. Esame dėkingi, kad šias dvi savaites praleisite būtent Kaune su tokia prasminga misija.“
Kauno miesto tarybos nariai, bendradarbiaudami su „Maceva“, tarptautinę vasaros stovyklą nutarė organizuoti būtent Kaune. Kaip ir praėjusiais metais, šiemet prie beveik 6 tūkst. kapų identifikavimo prisideda ir Vytauto Didžiojo universiteto bendruomenė. Kryptingai veikiant kartu siekiama užbaigti daug atidumo reikalingą inventorizacijos etapą.
„Pernai šias kapines dokumentavo Vytauto Didžiojo universiteto studentai, tačiau tūkstančiams antkapių reikia išskirtinio kruopštumo, būtina patikslinti tam tikrus duomenis. Tad visa tai šįkart ir stengsimės atlikti, kad pabaigtume šį svarbų kapinių inventorizavimo etapą“, – sakė užsieniečių delegacijai vadovaujanti viena projekto vadovių Sandra Petrukonytė.
Senosiose kapinėse palaidotas ir D.Dolskis
Aštuonių hektarų ploto Kauno Žaliakalnio žydų senųjų kapinių kompleksas laikomas vienu didžiausių mieste. Istorinės kapinės įsteigtos 1861 metais, o uždarytos 1952-aisiais. Tai į Kultūros vertybių registrą įtrauktas ir valstybės saugomas Lietuvos kultūros paveldas. Žinoma, kad kapinėse palaidota daug garsių politikų, mokslininkų, religinių lyderių ir kultūros veikėjų, tokių kaip rašytojas Jakovas Lifšicas ar dainininkas Danielius Dolskis.
Manoma, kad po sėkmingai atlikto dokumentavimo bus atrasta kur kas daugiau istorinių asmenybių kapų.
Kauno miesto savivaldybė pernai inicijavo jų sutvarkymo projektą. Kapinėse suremontuota tvora, įrengti automatiniai vartai, aplink visą perimetrą įrengtos vaizdo stebėjimo kameros, nuolat pjaunama žolė, naikinami atželiantys krūmynai, tikslinamos masinių kapaviečių vietos. 2015 m. pasirašius bendradarbiavimo sutartį Kaunas dalyvauja bendroje veikloje su VšĮ „Maceva“. Ši ne pelno organizacija siekia išsaugoti Lietuvos žydų kapines, kaip neatsiejamą mūsų tautos istorijos bei kultūros dalį.