Metų muziejininko titulas - kalvystės paveldo puoselėtojui Dionyzui Varkaliui

2017 m. gegužės 17 d. 19:22
Gediminas Pilaitis
Lietuvos muziejų asociacija garbingą Metų muziejininko - 2016 titulą suteikė Klaipėdos krašto kultūros paveldo puoselėtojui  Dionyzui Varkaliui - aistringam muziejininkystės populiarintojui, restauratoriui, garsiam kolekcininkui, vertingiausius surinktų vertybių rinkinius dovanojusiam įvairioms kultūros įstaigoms.
Daugiau nuotraukų (12)
Klaipėdoje įsikūrusio Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus (MLIM) Etnografijos skyriaus darbuotojas D.Varkalis Metų muziejininku pripažintas už reikšmingų ir unikalių eksponatų kaupimą, saugojimą, restauravimą ir tyrimą, materialinių, dvasinių ir gamtos vertybių eksponavimą bei populiarinimą. 
Prieš ketvirtį amžiaus D.Varkalio pastangomis Klaipėdos senamiestyje buvo atgaivinta senoji Gustavo Kackės kalvė, vėliau tapusi  Kalvystės muziejumi. Čia eksponuojami klaipėdiečio išsaugoti Mažosios Lietuvos kultūros artefaktai – senųjų šio krašto kalvių įrankiai, kapinių kryžiai, tvorelės, vartai, tik uostamiesčiui būdingos metalo vėtrungės, namų apyvokos daiktai.
Gūdžiu sovietmečiu D.Varkalis vienas iš pirmųjų suskato gelbėti naikinamą Mažosios Lietuvos istorijos ir kultūros paveldą, mėgino išsaugoti Klaipėdos centre nuo žemės paviršiaus šluojamas šimtametes kapines, kuriose palaidota daug miestui nusipelniusių asmenybių. Išgriovus puošnias kapavietes, ant jų vėliau buvo įkurtas šiuolaikiškas Skulptūrų parkas.
„Malonu, kad D.Varkalio buvo nuopelnai pastebėti ir įvertinti. Jis yra išskirtinė asmenybė, žinomas ne tik Klaipėdos regione, bet ir visoje Lietuvoje, muziejininkas  ir visuomenininkas pagal pašaukimą. Apie tai byloja D.Varkalio gyvenimas, darbai, aktyvi veikla, kurios jis nenutraukia iki šiol“, – pažymėjo Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus direktorius daktaras Jonas Genys.
Buvęs tolimojo plaukiojimo jūrininkas, o vėliau pasirinkęs  restauratoriaus profesiją D.Varkalis stažavosi Sankt Peterburgo Ermitažo dirbtuvėse, konservavo ir restauravo šimtus metalinių kultūros paveldo objektų, muziejininkams perdavė daugiau kaip tūkstantį dar sovietmečiu surinktų Klaipėdos krašto kultūros paveldo paminklų – įvairių dokumentų, senųjų spaudinių, knygų, fotografijų, atvirukų, vaizdų, kuriuose užfiksuota pokario rezistencijos istorija.
Lietuvos dailės muziejui D.Varkalio dovanota unikali Klaipėdos krašto keramikos, metalo dirbinių ir kitokių vertingų apyvokos reikmenų kolekcija dabar eksponuojama Prano Domšaičio galerijoje, o jo surinkti ir restauruoti senoviniai laikrodžiai papildė Laikrodžių muziejaus rinkinį.
Klaipėdos krašto kalvystės muziejuje D.Varkalis senuosius amatus populiarina švietėjiškuose užsiėmimuose - juose kasmet apsilanko keli tūkstančiai moksleivių ir mokytojų iš visos Lietuvos. Muziejininkas čia rengia tradicinius konkursus vaikams „Senosios kalvystės tradicijos“.
Ko ne visas Prūsijos lietuvių kapinaites, bažnyčias, išlikusias kaimo sodybas tyrinėjęs, gyvąja Klaipėdos legenda vadinamas vyriausias pagal amžių MLIM muziejininkas D.Varkalis už nuopelnus Lietuvai ir jos vardo garsinimą pasaulyje apdovanotas Didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino medaliu.
Klaipėdietis Metų muziejininkas bus iškilmingai pasveikintas tautos dainiaus Jono Mačiulio-Maironio gimtinėje Pasandravyje gegužės 18-ąją čia vyksiančio Lietuvos muziejų kelio programos renginio „Vasario 16-osios kūrėjai ir puoselėtojai“ atidarymo šventėje

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.