„Liepos 12-ąją bunkerių teritorijoje Mamerkuose bus padaryti nauji gręžiniai. Jų tikslas – rasti slaptą patalpą, kurioje gali būti Gintaro kambario fragmentų arba kitų vertingų daiktų, kuriuos paslėpė naciai per Antrąjį pasaulinį karą, – archyvų, muziejų eksponatų, ginklų“, – kalbėjo B.Plebanczykas.
Jis pabrėžė, kad georadaru atlikti tyrimai patvirtino, jog 31-ojo bunkerio pamate Mamerkuose yra nežinomų objektų.
Anksčiau georadaru tiriant vieną bunkerio tunelių, grunte buvo aptikta ertmių. Pasirodė, kad tai užmūryta patalpa po žeme. Birželio viduryje tyrinėtojai padarė du gilius vieno bunkerio pamato gręžinius, bet slaptosios patalpos nepavyko rasti.
Dabar gręžimą stebės specialistai su georadaru ir, jei reikės, koreguos gręžimo vietą. Jeigu pasiseks, į patalpą bus nuleista vaizdo kamera.
Antrojo pasaulinio karo metais dingęs Gintaro kambarys – Prūsijos karaliaus Frydricho Vilhelmo I dovana Rusijos imperatoriui Petrui Didžiajam. Jis atgabentas į Sankt Peterburgą 1717 metais. Valdant imperatorei Jelizavetai Petrovnai, architektas Bartolomeo Rastrelli kambario interjerą papildė paauksuotais drožiniais, veidrodžiais ir mozaikomis iš agato ir jaspio. Apie 200 metų kambarys buvo savo vietoje. Per Antrąjį pasaulinį karą vokiečiai, užėmę Carskojė Selo, jį pagrobė.
Praėjusio amžiaus šeštajame dešimtmetyje į Mamerkus buvo atvykę išminuotojai su liudininku, tvirtinusiu, kad šioje vietoje vokiečiai 1945 metais iškrovė brangenybes. Manyta, kad tai galėtų būti garsusis Gintaro kambarys. Išminuotojai kelias dienas bandė surasti paslėptą lobį sprogdindami visus koridorius, vedančius prie betoninio objekto. Paieškos nebuvo sėkmingos ir jie atsisakė tolesnių tyrimų.
Parengė Milda Augulytė