Jam pavyko nustatyti, kad sąvartyne rastos medinės durys su ovaliu stiklu ilgus metus buvo Kristijono Donelaičio gatvės 6-ajame name. Ten dabar įsikūrusi Vaiko teisių apsaugos tarnyba.
„Drauge su paveldosaugininkais nustėrome, kad vertingos durys buvo išmestos. Vietoj jų įstatytos beveidės plastiko durys.
Savivaldybės sandėliuose jos tebeguli ir laukia, kada bus restauruojamos“, – sakė A.Kančas.
Iškilęs į viešumą šis atvejis paskatino kauniečius susimąstyti. Prie architekto prieina nepažįstami žmonės, sako iki tol nesusimąstydavę, kad senos durys yra vertybė, ir žada nuo šiol jau patys tokias duris savo namuose saugoti. Pastaruoju metu situacija gerėja. Vis daugiau žmonių ima suvokti, kad turime saugoti savo istoriją ir palikimą.
„Lankantis Olandijoje, Vokietijoje, Čekijoje tenka matyti, kaip durys restauruojamos, branginamos. Tokių pavyzdžių mums reikia kuo daugiau“, – įsitikinęs architektas.
Tarpukariu architektai projektuodami namus išskirtinėmis detalėmis puošdavo ir daugiabučius. Ypač įdomu, kaip suprojektuodavo lauko duris. Kai kurios jų iki šiol džiugina akį. Kitos, deja, apleistos.
Ne viename tarpukariu statytame Kauno name vis dar galima pamatyti įspūdingų formų išskirtinio art deco stiliaus detalių.
Dar daug kur išlikusios autentiškos medinės namų durys. Vieni gyventojai jas brangina. Didžiuojasi, kad pamatyti ornamentuotų ir vertingų durų ateina turistai. Kiti, nors durų į plastikines ar metalines dar nepakeitė, senomis vertybėmis nesirūpina.
Duris įstatė garsus baldžius
Keliaujant E.Ožeškienės gatve galima užtikti 33-iuoju numeriu pažymėtą tarpukariu statytą daugiabutį.
Džiugina ne tik pastato architektūrinės formos, bet ir detalės. Ypač akį traukia išskirtinės medinės art deco stiliaus pastato lauko durys. Jų ornamentas primena eglutę.
Šį pastatą tarpukariu pasistatė garsus baldų gamintojas Kostas Petrikas. Vilijampolėje jis turėjo baldų fabriką ir gamino ne tik paprastus, bet ir išskirtinius baldus.
1932 metais Londone vykusioje tarptautinėje baldų parodoje K.Petrikas laimėjo Didįjį prizą ir aukso medalį. Geriausių jo baldų pavyzdžių yra išlikę Lietuvos banko pastate. Baldžius pasirūpino, kad ir jo name atsirastų išskirtinių medinių detalių.
Patvarios ir kambarių durys
Dabartiniai namo gyventojai pastatą vertina ir senų durų keisti moderniomis nepanoro.
Name gyvenanti Valentina pasakojo, kad kaimynai, darydami remontą, ne tik paliko senas duris. Butuose tebestovi ir senos medinės suveriamosios durys.
„Kai kas bandė išardyti. Paaiškėjo, kad jos tokios kokybiškos ir tvirtos, jog to net nesiryžo daryti. Tokios pat patvarios, be to, gražios ir pastato lauko durys. Kasdien liestis prie daiktų, kurie primena praeitį, labai malonu“, – sakė moteris.
Pažiūrėti ateina turistai
V.Mykolaičio-Putino gatvėje, pažymėtas 6-uoju numeriu, stovi taip pat tarpukariu statytas daugiabutis. Jo projekto autorius – Arnas Funkas.
Architektas namui parinko įspūdingas art deco stiliaus duris. Juodos medinės durys dekoruotos rombo formos stiklų mozaika.
Namo gyventoja Renata Urbonė tikino, kad įspūdingų durų nereikėjo restauruoti – jos puikiai tarnauja iki šiol. Moteris jas tik nuplauna.
„Pastebėjome, kad vis dažniau prie namo ateina turistų grupių. Visi fotografuoja pastatą, ypač duris. Mums patiems patinka išskirtinė architektūros detalė“, – sakė R.Urbonė.
Turtą prižiūri ne visi
Perkūno alėjoje 1-uoju numeriu pažymėtas nedidelis daugiabutis taip pat išsiskiria ir architektūra, ir lauko durimis, nudažytomis dviem skirtingais rudais atspalviais.
Tarpukariu statyto namo gyventojai iki šiol išsaugojo medžio duris su apkritimu viduryje.
Panašaus stiliaus, tik juodos durys įstatytos Laisvės alėjos 2-ajame name. Jį 1939 metais suprojektavo architektas Karolis Reisonas. Namo savininkė buvo Aleksandra Radvickienė. Durys – taip pat puikiai prižiūrėtos.
Tokio stiliaus durimis galėtų didžiuotis ir V.Putvinskio gatvės 72-ojo namo gyventojai. Tačiau atrodo, kad jiems palikimas nerūpi, – dailios durys apipaišytos.
Kitaip pasielgė S.Daukanto gatvės 19-ojo namo savininkai. Architektas Leonas Ritas buvo suprojektavęs medines, eglutės ornamentą atkartojančias duris. Dabar pastatas baigiamas atnaujinti. Vienos durys jau atnaujintos, kitos dar laukia savo eilės.
Istoriją tebesaugo šeima
Žemaičių gatvėje 21 tebestovi dar vienas architekto K.Reisono suprojektuotas gyvenamasis namas. Jo gyventoja Danutė Ralienė pasakojo, kad architektas namą suprojektavo po to, kai baigė Kauno Prisikėlimo bazilikos projektą.
Namą greta šios bažnyčios 1934 metais pasistatydino rašytojas, tuometinio Seimo narys Kazimieras Reisonas. Dabar name gyvena jo palikuoniai.
Nors ir pačiam namui, ir art deco stilių primenančioms durims reikia remonto, D.Ralienė pasakojo, kad pastatas ir durys tebetarnauja puikiai.
„Įdomu tai, kad čia ateina dailės besimokantys studentai ir neretai piešia mūsų namą, greta esantį garažą. Žinoma, ir senas duris“, – didžiavosi moteris.