Garsiajam Šiaulių pramonės patriarchui iškilo paminklas

2014 m. rugsėjo 18 d. 17:58
Gintaras Šiuparys
Prasmingiausia būti minint Šiaulių pramonininkų asociacijos 25-metį pastatyti paminklą laikmetį verslo sprendimais pralenkusiam žymiam odų pramonės atstovui ir mecenatui Chaimui Frenkeliui.
Daugiau nuotraukų (1)
Taip nusprendę ŠPA nariai ketvirtadienį pagerbė žymųjį Šiaulių žydą – pakvietė į jam skirto paminklo atidarymo iškilmes.
Žymaus menininko Romualdo Kvinto kūrinys iškilo priešais Ch.Frenkelio viso gyvenimo kūrinį – odų fabriką „Elnias“.
Konkursas paminklo autoriui parinkti įvyko gegužės viduryje, todėl teko skubinti darbus – norėta, kad atidengimo iškilmėse galėtų dalyvauti Ch.Frenkelio šeimos nariai.
Pusę išlaidų padengė už paminklą sumokėjusios ŠPA narės, o Šiaulių savivaldybė finansavo aikštės įrengimą. Viso projekto kaina - beveik 200 tūkstančių litų.
„Tai – atlygis pramonininkui, kurio sprendimai pakylėjo Šiaulius iki didmiesčio ir pasaulinės odų sostinės. Tai - įamžinimas mecenato, kuris pastatė Talmud Toros mokyklą, ligoninę, senelių namus, vaikų poilsio namus, - per paminklo atidarymo iškilmes kalbėjo ŠPA prezidentas A.Stulpinas. - Dauguma šio iškilaus verslininko statytų objektų tapo neatsiejamu Šiaulių veidu“.
Į šventę atvykęs premjeras Algirdas Butkevičius pasidžiaugė, kad šiauliečiai įprasmino garsaus verslininko atminimą ir iniciatyvas: „Tai gražus pavyzdys, kaip turi būti prisimenama mūsų aukštuomenė“.
Šventės dalyviams buvo perskaitytas ir prezidentės Dalios Grybauskaitės sveikinimas. Iškilmėse dalyvavo trys Ch.Frenkelio provaikaičiai - JAV gyvenantys Robertas ir Peteris Woogai, Roy Rosenšteinas iš Prancūzijos, jų šeimos nariai.
Po iškilmių svečiai buvo pakviesti į Ch.Frenkelio vilą. Joje įteiktos garsiojo pramonininko vardo nominacijos. Pirmoji atiteko Ch.Frenkelio šeimai, o antroji – lietuviško verslo tradicijų puoselėtojui saldainių fabriko „Rūta“ valdytojui Algirdui Gluodui.
Ketvirtadienį ŠPA surengė ir tarptautinę konferenciją „Regiono verslas globaliai“. Joje pranešimus skaitė Markas Gaskellas (D.Britanija), Ch.Frenkelio vaikaičiai Peteris ir Robertas Woogai (JAV), Ilja Laursas (Lietuva), Aurelijus Katkevičius (Lietuva), Raimundas Balza (Lietuva).
Teko uždėti kepurę
* Ne vieną projektą įgyvendinusiam skulptoriui R.Kvintui teko koreguoti kūrinį – uždėti į fabriką žvelgiančiam verslininkui kepurę.
* Tai buvo vertinimo komisijos nario Šiaulių žydų bendruomenės vadovo Boriso Šteino pastaba. Mat žydai niekada nevaikščiodavo neuždengta galva.
* Ant paminklo neliko ir raudonų pėdų, kurios simbolizavo „Elnio“ fabriką garsinusius raudonuosius neperšlampamus padus. Nuspręsta jų atsisakyti, kad nekiltų nemalonių asociacijų.
* Aktyviai idėją pagerbti į Rusijos pirklių 50-uką patekusį tautietį Ch.Frenkelį palaikęs B.Šteinas pats nesulaukė šios šventės – jį neseniai pakirto liga.
Chaimas FrenkelisŠiauliaipaminklas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.