Fotografas ir chemikas, Mendelejevo mokinys Sergejus Prokudinas-Gorskis pasauliui paliko neįkainojamą dovaną – spalvotas nuotraukas, iš kurių kaip gyvi žiūri prieš šimtą metų gyvenę žmonės, prieš akis atsiskleidžia tikroviški to meto gamtos ir miestų vaizdai. Fotografas, laikomas spalvotos fotografijos Rusijoje pradininku, paliko daugiau kaip 2,6 tūkst. spalvotų nuotraukų, kuriose užfiksuoti 1909–1915 m. Rusijos imperijos vaizdai.
S.Prokudinas-Gorskis naudojo ypatingą kamerą su raudonos, žalios ir mėlynos spalvos filtrais. Tai leido nuotraukose išgauti spalvinę gamą, labai artimą natūraliai.
Jis labai greitai nufotografuodavo tą patį kadrą su skirtingų spalvų filtrais ir gaudavo juostelėje vienas po kito einančius tris nespalvotus negatyvus. Pagal tai būdavo pagaminami ir pozityvai.
Peržiūrint nuotraukas, būdavo naudojamas projektorius su trimis objektyvais, ir kiekvienas kadras buvo projektuojamas per tos spalvos filtrą, per kokį buvo nufotografuotas. Sujungus visus tris vaizdus ekrane, išeidavo natūralių spalvų vaizdas.
S.Prokudinas-Gorskis daug keliavo ir savo kelionėse nuolat fotografuodavo. Fotografas mirė 1944 m., sulaukęs 81 metų. Jo nuotraukų kolekciją po mirties iš paveldėtojų nusipirko JAV Kongreso biblioteka.
Ilgą laiką nuotraukos nebuvo plačiai žinomos. Nors jos buvo vaizduojamos atvirutėse ir knygų iliustracijose, atgaminant popieriuje išgautas spalvotas vaizdas nebuvo itin kokybiškas.
Viskas pasikeitė, atsiradus kompiuterinėms technologijoms. Nuotraukos buvo skaitmenizuotos, 2001 m. Kongreso bibliotekoje atidaryta pirmoji jų paroda – „Imperija, kuria buvo Rusija“.
Parengė Jurgita Noreikienė