Devintoji paroda „JCDecaux premija“ ieško naujų vardų ir keliasi į istorinį pastatą

2024 m. balandžio 25 d. 12:42
Monika Valatkaitė, ŠMC
Nekantriai menininkų laukiamas kasmetinis konkursinis projektas „JCDecaux premija“ sugrįžta devintąjį kartą ir tęsia naujų šiuolaikinio meno kūrėjų paieškas.
Daugiau nuotraukų (3)
Projekto iniciatoriai – Šiuolaikinio meno centras (ŠMC) ir lauko reklamos įmonė „JCDecaux Lietuva“ – kviečia menininkus iki gegužės 19 d. vidurnakčio teikti kūrinių pasiūlymus parodai, kuri pirmą kartą vyks istorinio pastato erdvėse – šį pavasarį naujai duris atvėrusiuose Sapiegų rūmuose.
Parodos kuratorės – Kotryna Markevičiūtė ir Ona Juciūtė – džiaugiasi galėdamos antrą kartą stoti už projekto „JCDecaux premija“ vairo. „Džiaugiamės, kad paroda vėl tampa proga atrasti ir pristatyti grupę pirmus profesionalius žingsnius savo kūryboje žengiančių šiandieninių kūrėjų. Šį kartą nekantraujame ją įkurdinti šviežiai visuomenei atvertuose Sapiegų rūmuose – naujoje ir, tuo pačiu, labai senoje miesto viešojoje erdvėje, kurioje persipina miesto atmintis, paveldas ir šiuolaikinis menas“, – pasakoja kuratorės.
Paroda „JCDecaux premija 2024“ Sapiegų rūmuose bus pristatoma pirmame aukšte esančioje Šiaurinėje galerijoje. Šią ir kitas atviras pirmojo aukšto galerijas XVII a. suprojektavo italų kilmės architektas Giovanni Battista Frediani. Šiaurinė galerija – tai itališkai architektūrai būdinga barokiškos atmosferos arkinė galerija skliautuotomis lubomis, kurioje pastato rezidentai ir svečiai galėdavo pasislėpti nuo saulės kaitros. XIX a. šios atviros erdvės buvo užmūrytos ir paverstos vidaus patalpomis. Neseniai baigtos pastato rekonstrukcijos metu galerijos architektūra buvo atkurta įstiklinant arkas vitrininiais langais, kurie sujungia vidaus ir lauko erdves.
Pretenduojantiems menininkams kuratorės sufleruoja atsižvelgti į ekspozicinės erdvės istorinį kontekstą ir erdvių pritaikymą šiandien. „Tokia tarpinė, takios, pereinamos, kintančios paskirties vieta, įsiterpusi tarp vidaus ir išorės, natūraliai kviečia susimąstyti apie funkcionalumo, laikinumo, atsivėrimo ir suvaržymo būsenas, apie praeitį užklojančius naujus prasmių ir patirčių sluoksnius. Kadangi parodos erdvė išlaiko tiesioginį ryšį su aplink rūmus esančia lauko teritorija, norėtume pakviesti menininkus apsvarstyti ir viešojo meno žanrą. Žinoma, svarbu atsižvelgti ir į tai, kad paroda vyks tamsiuoju ir vėsiuoju metų laiku“, – atkreipia dėmesį kuratorės.
Organizatoriai taip pat rekomenduoja atsižvelgti į tai, kad parodai skirtoje erdvėje nėra galimybės montuoti kūrinių ant sienų, tvirtinti jų į grindis ar lubas, todėl reikėtų įvertinti kūrinių eksponavimo ypatumus. Parodai atrinktus menininkus konsultuos ekspozicijos architektas.
Kaip ir kasmet pasibaigus paraiškų teikimo terminui kuratorės atrinks labiausiai tarpusavyje ir temiškai derančius projektus, iš kurių bus formuojama konceptuali grupinė paroda. Kiekvieno dalyvio ar kolektyvo kūriniui skiriamas 1500 Eur produkcijos biudžetas ir kuratorinė parama. Parodos pabaigoje tarptautinės komisijos sprendimu 4000 Eur piniginė premija bus skirta vienam parodoje dalyvaujančiam menininkui ar kolektyvui už pristatomo kūrinio meninės raiškos originalumą ir aktualumą, o parodos lankytojai galės išrinkti publikos prizo laimėtoją, kuris turės galimybę pristatyti savo projektą „JCDecaux Lietuva“ lauko reklamos tinkle.
Atviras šaukimas ir jo sąlygos
Projekto „JCDecaux premija“ parodų dalyviai atrenkami paskelbus atvirą šaukimą. Konkurse gali dalyvauti Lietuvos pilietybę turintys (įskaitant gyvenančius užsienyje) arba nuolat Lietuvoje dirbantys ir gyvenantys užsienio kūrėjai, vyresni nei 18 metų, bet tik pradedantys savo meninę karjerą (neturėję solo parodų svarbiose Lietuvos ar užsienio meno institucijose).
Dalyvio paraišką sudaro: projekto aprašas (ne ilgesnis nei vienas A4 formato lapas), projekto vizualinė medžiaga (preliminarios vizualizacijos, eskizai, kadruotės), preliminari idėjos įgyvendinimo sąmata, laisvos formos CV ir darbų aplankas („portfolio“). Visa medžiaga turi būti sudėta į vieną PDF failą, kurio dydis negali viršyti 5 MB.
Paraiškas iki gegužės 19 d. vidurnakčio kviečiame teikti svetainėje jcdecauxpremija.lt Parodos dalyviai bus paskelbti iki liepos pradžios. Planuojama, kad paroda Sapiegų rūmuose lankytojams duris atvers šių metų spalio pabaigoje.
Praėjusios parodos laureatai ir kuratorės
Praėjusiais metais Nacionalinėje dailės galerijoje vykusioje parodoje „JCDecaux premija 2023: Mainais į amžius“ buvo pristatyti šešių pradedančiųjų menininkų – Joelio Aškinio, Tata Frenkel, Sandros Golubjevaitės, Urtės Janus, Mykolo Valantino ir Miglės Vyčinaitės – kūriniai. Pagrindinis „JCDecaux premija 2023“ prizas atiteko menininkei Tata Frenkel už kūrinį „Kaip tapti antena“. Publikos simpatijų prizas įteiktas menininkui Mykolui Valantinui už kūrinį „Mouth to Mouth“, kuriame buvo integruotos Mečislovo Ežerskio vaikščiojimo lazdos. Būtent jam – Mečislovui Ežerskiui – tarptautinė komisija skyrė specialųjį paminėjimą už viso gyvenimo darbą ir atsidavimą savo praktikai.
„JCDecaux premija“ kuratorių komanda tradiciškai keičiasi kas dvejus metus. Tokiu būdu siekiama išlaikyti ekspozicijos originalumą, užtikrinti kaskart vis naujus ir dinamiškus projekto sprendimus bei procesus. Parodą antrus metus kuruos Kotryna Markevičiūtė ir Ona Juciūtė.
Kotryna Markevičiūtė yra šiuolaikinio meno ir edukacijos kuratorė. Šiuo metu Markevičiūtė dirba Nacionalinėje dailės galerijoje, o 2023 m. kartu su Ona Juciūte kuravo „JCDecaux premijos“ parodą „Mainais į Amžius“ (ŠMC, Nacionalinė dailės galerija). 2022 m. ji stažavosi Jungtinių tyrimų centre (JRC), kur tyrinėjo Arktyje gyvenančių menininkų praktikas klimato kaitos kontekste, 2018–2020 m. buvo „Rupert“ rezidencijų ir parodų kuratorė, parodų „Jonas Mekas: Leiskite man svajoti utopijas“ (2019, „Rupert“) ir „Kiti kambariai“ (2020, „Rupert“, LDS galerija) bendrakuratorė.
Ona Juciūtė yra menininkė, gyvenanti ir kurianti Vilniuje. Jos kūriniai pristatyti Šiuolaikinio meno centre, Nacionalinėje dailės galerijoje, „Rupert“, „Editorial“ bei kitose Vilniaus šiuolaikinio meno erdvėse, taip pat CCA Derry~Londonderry Jungtinėje Karalystėje, MOCAK muziejuje Krokuvoje, paralelinėje 17-osios Stambulo bienalės programoje ir kitur. Juciūtė yra apdovanota pirmąja „JCDecaux premija“ bei Aleksandros Kašubos įsteigtu prizu. Nuo 2021 m. jos skulptūros tapo nuolatinės „Kiasma“ muziejaus Helsinkyje kolekcijos dalimi. Nuo 2022 m. dėsto skulptūrą Vilniaus dailės akademijoje.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.