Nuo pat amžiaus pradžios bažnyčioje įvyko kardinalus pasikeitimas – ji buvo uždaryta ir nebenaudojama kulto reikmėms, bet dėl to neprarado savo žavesio, architektūrinio subtilumo ir žmonių traukos jai. Maža, atoki, tačiau turtinga tiek architektūriškai, tiek vidaus eksponatais buvo Senoji Zapyškio Šv. Jono Krikštytojo bažnyčia. Deja, išskirtiniai eksponatai (vargonai, šventu laikytas paveikslas), buvę viduje, XX amžiaus negandų periodu dingo iš bažnyčios, tačiau visa tai išliko užfiksuota fotografų objektyvais.
Rengiant parodą atrasti ypatingi eksponatai
Parodos kuratorė – Ežerėlio kultūros centro edukatorė ir ekskursijų vadovė Audra Sipavičienė. Ji dalijasi, kad rengiant parodą buvo peržiūrėti visi suskaitmeninti archyvai ir kreiptasi į muziejus dėl pasidalijimo skaitmenizuotais Senosios Zapyškio bažnyčios vaizdais. „Ypatingai džiaugiuosi atrastais M. K. Čiurlionio dailės muziejuje saugomais ir dar niekur neviešintais vaizdais. Juose užfiksuotas bažnyčios interjeras: matomas vargonų choras, skulptūros, judėjusios vargonams grojant, meliuzina, ant sienų ištapyti konsekraciniai kryžiai, kuklus altorius, pakeitęs iki tol buvusį puošnų barokinį,“ – išskirtines nuotraukas apibūdina A. Sipavičienė.
Rengiant parodą, buvo bendrauta su aktyviais bendruomenės nariais ir bažnyčiai prijaučiančiais asmenimis savo archyvuose turinčiais nepublikuotų nuotraukų su Senąja Zapyškio bažnyčia. „Esu dėkinga Andriui Sarapinui, kuris pasidalino nuotraukos, įsigytos antikvariate, skaitmeniniu vaizdu. Joje užfiksuotas vyrų būrelis, pozuojantis ant Kluoniškių kaimo kalno, o tolumoje matosi Zapyškio bažnyčia, ją supę medžiai ir sodybos. Ši nuotrauka ir pradeda mūsų parodą,“ – bendruomenės įsitraukimu džiaugiasi parodos kuratorė.
Paroda – kilnojama, nuotraukos bus keičiamos
Ne visiems žinoma, kad iki Kauno hidroelektrinės pastatymo 1959 metais, didžiausias bažnyčios draugas, bet tuo pačiu ir priešas, buvęs Nemunas. Vienoje parodoje ekponuojamoje nuotraukoje užfiksuotas pavasarinis Nemuno potvynis 1931 metais. Tokių potvynių metu iki bažnyčios buvo įmanoma tik priplaukti valtele.
„Tikiuosi, kad parodos dėka lankytojai geriau supras, kodėl bažnyčia, kadaise stovėjusi miestelio centre, dabar stūkso vieniša pievoje. Taip pat jie pamatys, kad dabartinis asketiškas interjeras kadaise buvo turtingas ir išskirtinis,“ – šviečiamąją parodos reikšmę pabrėžia A. Sipavičienė.
Paroda bus kilnojama, o ekspozicinės nuotraukos joje keičiamos. Parodos išskirtinumas – įtaisytas led apšvietimas, kuris leis paroda grožėtis ir tamsiuoju paros metu. Parodą finansavo Kauno rajono savivaldybė, ją įrengė Ežerėlio kultūros centras. Pati Senoji Zapyškio bažnyčia dabar yra pritaikyta visuomenės poreikiams ir yra intensyviai naudojama kultūrinėms reikmėms. Čia vyksta įvairūs festivaliai, koncertai, parodos, ekskursijos bei edukacijos.