Asociacijos „Druskininkų klubas“ iniciatyva ją sukūrė vienas žymiausių metalo menininkų Lietuvoje Romualdas Inčirauskas, skulptūra pastatyta Druskininkų savivaldybės ir asociacijos „Druskininkų klubas“ lėšomis, jos vertė – 45 tūkst.eurų.
„Ši skulptūra – visiems mums žinomos Druskininkų atsiradimo legendos įprasminimas. Didžioji dauguma gausiai lankomų pasaulio miestų jau seniai įamžinę vietovių atsiradimą menančių legendų simbolius. Šiandien tai padarėme ir mes. Tikiu, kad skulptūra turės išliekamąją vertę ir ateities kartoms primins, kokie stebuklingi yra Druskininkų mineraliniai šaltiniai“, – sakė meras R. Malinauskas.
Pasak mero, druskininkiečiai prie savo namų durų galės pasikabinti miniatiūrinę „Sūručio“ skulptūrą, kaip namų sėkmės ir laimės simbolį.
Bus gaminamos reljefinės „Sūručio“ skulptūrėlės, visi norintys galės jas įsigyti.
„Druskininkų klubo“ prezidentas Albertas Katilovskis pažymėjo, kad pagrindinis klubo siekis yra kažką naudingo duoti bendruomenei. „Pirmieji mūsų projektai buvo bažnyčiai padovanotas kariljonas bei prisidėjimas prie bažnyčios remonto, o dabar – šis miesto simbolis. Tikiuosi, ši mūsų iniciatyva patiks bendruomenei“ – sakė A. Katilovskis.
Skulptūros autorius Romualdas Inčirauskas džiaugėsi galimybe prisiliesti prie Druskininkų ir savo kūryba papuošti kurorto erdves.
Kunigas Vaidas Vaišvila akcentavo, kad menas ir grožis gimsta geroje širdyje. „Ačiū, kad miestas yra atviras menui. Nenusivilkite, jei kartais gaunate už tai neteisingos kritikos ar pajuokos. Dažniausiai tai daro tik tie, kurie patys nieko nedaro, nieko nėra sukūrę, net nėra svajoję. Tegul tai nesustabdo jūsų. Kurkite, darykite – tai yra svarbiausia“, – sakė V. Vaišvila.
Skulptūros atidengimo ceremonijoje dalyvavę menui neabejingi druskininkiečiai skubėjo nusifotografuoti prie „Sūručio“ ir paliesti jo laikomą arkliuką, kuris, pasak skulptūros autorių, neša sėkmę.
„Sūrutis“ – 180 cm aukščio stovinčio vyro, kairėje rankoje laikančio dubenį su druska, figūra. Sulenktos dešinės rankos delne jis laiko mažą arklį – kaip byloja legenda, pirmojo išgydyto ligonio simbolį. Vyro figūros apranga – dekoratyvi, apibendrinta ir būdinga to laiko stilizuotam istoriniam kostiumui. Pjedestalo dalis padengta raudonomis keramikos plytomis, o pats pjedestalas apjuostas 20 cm bronzine juosta su legendą pasakojančiu tekstu.
Legenda apie Druskininkų sūriuosius šaltinius
Legenda byloja, kad pirmas stebuklingai pasveiko šlubuojantis arklys, išleistas braidžioti po mineralinio vandens pelkę – šeimininkas manė, kad gyvulys ten pabaigs savo dienas, o jis stebuklingai išgijo.
Žinoma, šiose apylinkėse gyvenę žmonės, dar kitaip vadinami druskininkais, garino druską ir ja prekiavo, tačiau mineralinio vandens savybių nebuvo atradę.
Po stebuklingo arklio išgijimo, ir vietiniai gyventojai, ir gydytojai, ir mokslininkai ėmė tyrinėti mineralinį vandenį: jo savybes, poveikį žmogaus organizmui ir gydymo galimybes.
Ypač išgarsėjo gydytojas Sūrutis, kurio pavardė ir dabar naudojama kaip mineralinio vandens gydomųjų savybių simbolis.
Įsitikinus, kad mineralinio vandens galios ne iš piršto laužtos, 1794 m. birželio 20 d. Druskininkai buvo paskelbti gydomąja vietove.