„Originaliu būdu pagaminta, iš pašto ženklų sudėliota Jono Basanavičiaus mozaika per valstybės atkūrimo šimtmetį keliavo po visą Lietuvą ir buvo eksponuojama dešimtyje šalies miestų, kur prie jos įsiamžino tūkstančiai lankytojų. Džiaugiamės, kad dabar šį portretą visi norintieji galės išvysti simbolinėje vietoje – ten, kur prieš daugiau nei šimtą metų J. Basanavičius kartu su savo bendraminčiais pasirašė Nepriklausomybės Aktą ir padėjo pagrindus moderniai Lietuvos valstybei“, – sako Lietuvos pašto generalinė direktorė Asta Sungailienė. Lietuvos nacionalinio muziejaus vadovė dr. Rūta Kačkutė teigia, kad Signatarų namai, priimdami jaunos žinomos menininkės kūrinį, kuria dialogą tarp praeities ir dabarties.
„Dėsninga, kad kiekviena karta iš naujo permąsto istoriją. Šis procesas būtinas ir jis garantuoja įvairių kartų glaudų ryšį su istorija, su savo šaknimis, padeda atrasti savo unikalią tapatybę. Menininkės Jolitos Vaitkutės darbas – puikiai žinomas visuomenei, jį priimdami į muziejaus fondus fiksuojame jaunosios kartos požiūrį, taip pat užprogramuojame ir šio lengvai prarandamo kūrinio ilgaamžiškumą. Juo labiau kad ir pati menininkė Jono Basanavičiaus portrete įamžino praėjusį laiką – Lietuvos ankstesnę valiutą litą“, – sako Lietuvos nacionalinio muziejaus vadovė R. Kačkutė.
Mozaiką iš galioti nustojusių ir iš apyvartos išimtų lito nominalo pašto ženklų 2017 m. sukūrusi menininkė J.Vaitkutė stebina unikaliais kūriniais iš maisto produktų ir kitų netikėčiausių daiktų bei medžiagų. Pašto ženklus kūrybai menininkė pasitelkė pirmą sykį.
Tokiu kūrybišku būdu buvo atsisveikinta su daugiau nei du dešimtmečius leistais „litiniais“ pašto ženklais, kuriuos pakeitė euro nominalo pašto ženklai. Rekordų fiksavimo agentūra „Factum“ pripažino, kad iš daugiau nei 10 000 pašto ženklų suklijuotas 5 kv. metrų ploto, 2 × 2,5 m dydžio J. Basanavičiaus portretas yra vienintelė ir didžiausia pašto ženklų mozaika Lietuvoje.
Visus 2018 metus, minint Lietuvos valstybės atkūrimo ir Lietuvos pašto gyvavimo šimtmetį, tautos patriarcho portretas keliavo po visą šalį. Na, o šįmet, minint 171-ąjį J. Basanavičiaus gimtadienį, portretas tampa Lietuvos nacionalinio muziejaus fondo dalimi ir bus eksponuojamas Signatarų namuose.