Trienalėje pristatoma 17 projektų – Ukrainos menininkų iš Dnipro, Chersono, Kijevo, Charkovo, Lvovo, Odesos ir Donecko darbai. Ekspozicijoje galima išvysti vaizdo kūrinius, instaliacijas, kitus objektus, tapybos, grafikos, fotografijos darbus bei performansą.
Anot parodos kuratorių Volodymyro Kaufmano ir Serhijaus Petliuko, parodoje dalyvausiantys menininkai pasirinkti neatsitiktinai.
„Atrinkdami trienalėje dalyvausiančius menininkus domėjomės tais projektais, kurių žvilgsnis yra gilesnis, ypač kalbant apie esamą situaciją Ukrainoje. Nors šie kūriniai galėjo būti sukurti ir prieš Rusijos karinius veiksmus Ukrainoje, jie vis tiek gilinasi į tai, ant ko mes, ukrainiečiai, stovime, kokio masto yra mūsų patirtos traumos.
Svarbu perteikti, kad ukrainiečių kultūra yra savarankiška, verta dėmesio ir gilesnio tyrinėjimo, o ne priedas prie rusų kultūros, kaip kadaise į ją žiūrėjo pasaulis“, – teigė V.Kaufmanas.
Karo kontekste ukrainiečių meninė išraiška įgauna naują atspalvį – gana atvirą, aštrų, netikėtą ir tragišką.
Menininkų darbai taip pat žvelgia į Ukrainos praeitį, imperijų šešėlį, kultūros naikinimą ir šiandien jaučiamus istorijos vingių padarinius.
„Nuo pat karo pradžios, agresoriui bandant užgniaužti Ukrainos balsą, jos žmonės visame pasaulyje girdimi vis labiau. Kiekvienas Ukrainos kūrėjų meninis vyksmas kartu yra ir pasipriešinimo aktas. Kiekviena ukrainiečių paroda, kiekvienas spektaklis ar koncertas kartu yra ir pareiškimas – mes kovojame, mes nugalėsime ir mes liksime laisvi.
Gera matyti, kad viena svarbiausių platformų aktyviai veikti Ukrainos menininkams tapo „Kaunas 2022“, – per trienalės atidarymą kalbėjo kultūros ministras Simonas Kairys.
Mėnesį trunkančioje renginių programoje – ne tik Ukrainos kūrėjus pristatanti meno paroda, bet ir performansas, viešos diskusijos bei esė knygos pristatymas.
Renginių metu bandoma atskleisti, koks Ukrainos menas buvo ir yra, leidžiant kalbėti pačiam menui.