Kiemą, kuriame įsikūrusi Kiemo galerija, drąsiai būtų galima pavadinti spalvingiausiu Kauno kiemu, į kurį mėgsta užsukti ne tik kauniečiai. Kiekvienąkart apsilankęs čia išvysti kai ką naujo, čia gyvenantis menininkas V.Jakas nuolat pasinėręs į kūrybą.
Rugsėjo pabaigoje jis baigė dar vieną beveik pusantrų metų kurtą gatvės meno piešinį – jį pats nutapė ant namo, kuriame gyvena, sienos.
Pasakoja kiemo istoriją
„Nuo pat pradžių šiame kieme norėjau pasakoti šio kiemo istoriją. Namui, kuriame gyvenu, bus 130 metų. Va, durys, kurios čia kabo, yra to liudininkės“, – ant namo fasado kabančias duris parodė V.Jakas.
Jis išvardijo tris etapus, kurie apibūdina šio namo istoriją. „Pirmas yra laikotarpis, kai kieme gyveno žydai. Antrasis – sovietmetis. Na, o trečiasis etapas yra dabartis, kurioje gyvename. Naujasis mano piešinys sieja būtent šiuos tris laikotarpius“, – sakė kūrėjas.
Piešinys, intriguojamai pavadintas „Paslapčių kambariai“, atspindi dabar name gyvenančių žmonių istorijas. Jame pavaizduoti 6 kambariai, kuriuose įsikūrę skirtingi žmonės. Yra ir keli paties V.Jako atvaizdai. Tiesa, vienas tapytas gerokai seniau. Tačiau viršutiniuose aukštuose įsitaisęs jau dabartinis V.Jakas pasakoja žiūrovui Vytauto Didžiojo paminklo paslaptį.
„Čia yra labai daug paslapčių. Štai viename kambaryje gyveno kaimynė, kuri man papasakojo, kad būdama jauna įsimylėjo vaikiną, gyvenantį gretimame name. Ji vakarais išjungdavo šviesą ir pro langus vis žiūrėdavo, ką jis veikia, todėl piešinyje jos lange tamsu. Ji pasakojo, kad tas vaikinas sportuodavo ir ruošdavo pamokas“, – vieną namo paslaptį atskleidė piešinio autorius.
Tarp praeities ir dabarties
Piešinio jungiamąja grandimi – savotišku tiltu tarp praeities ir dabarties būtų galima pavadinti litvakės kaunietės Bellos Shirin atvaizdą. Įspūdingame piešinyje Bella, kaip teigia pats menininkas, šoka savo gyvenimo šokį.
V.Jakas atkreipė dėmesį, kad Bella šoka ant juodo kamuolio – tai užuomina į Pikaso kūrybos motyvus ir drauge sąsaja su KEKS 2022 simboliu – juodu balionu. Būtent tokie balionai puošė šį kiemą „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ atidarymo proga.
Kiemo galerija ir Bellos dalyvavimas žydiškai miesto istorijai dedikuotuose kultūros sostinės renginiuose tapo neatskiriama Kauno tapatybės dalimi.
Savo piešinį pristatė gyvai
Naujausia šio kiemo gyventoja Kauno šokio teatro „Aura“ šokėja Julija Strupaitė galerijoje vykusioje piešinio pristatymo šventėje vienintelė apie pavaizduotą savo kambarį pasakojo įspūdingai – trečiajame aukšte esančiame savo bute sėdėdama ant palangės.
Šiame kieme moteris gyvena lygiai tiek laiko, kiek buvo kuriamas piešinys, – pusantrų metų.
„Ieškodama, kur apsigyventi Kaune, užsukau į kiemą, kuriame įsikūrusi Kiemo galerija, ir išvydau skelbimą ant vieno balkono, kad jis parduodamas, o butas, kuriam jis priklauso, būsimam pirkėjui bus padovanotas. Supratau, kad čia kažkokie juokai, bet išdrįsau paskambinti nurodytu telefonu ir taip susipažinau su menininku V.Jaku“, – pasakojo J.Strupaitė.
Nors tą kartą Julija įsitikino, kad V.Jako balkono neįpirks – kaina buvo 2 mln. eurų, bet po poros mėnesių nekilnojamojo turto skelbimų tinklalapyje išvydo, kad viename šio kiemo namų parduodamas butas.
„Pirmą kartą gyvenime jaučiuosi gyvenanti namuose, – šypsojosi į Kauną dėl darbo „Auroje“ iš Vilniaus persikrausčiusi šokėja. – Mano kambarys vienintelis piešinyje nepavaldus gravitacijos dėsniams. Tai tarsi užuomina, kad istorija dar nepapasakota. Piešinyje katinas, kuris yra geriausias mano draugas, sklendžia ore, o aš žvelgiu į atspindį, kuris dar nėra baigtinis.
Džiaugiuosi šia idėja ir pažintimi su V.Jaku, buvo labai smagu dalyvauti kuriant šį piešinį ir pačiai pasakoti šią istoriją gyvai kieme susirinkusiems žiūrovams“, – prisipažino J.Strupaitė.