Tokios parodos pajūryje jau tapo kultūros reiškiniu, padeda suvokti, kas vyksta centruose ir periferijoje.
Iš Danės upės žiotyse XIII a. pabaigoje įkurtos Mėmelburgo tvirtovės išsirutuliojusi Klaipėda yra seniausias šalies miestas, amžiumi pranokstantis net Vilnių.
Kūryboje įamžinti praeities ženklai
„Šiųmetė jau devintoji paroda „Vakarų vėjai ’22. Gimtadienis“ – svarbus įvykis uostamiesčio ir viso pajūrio menininkams. Pagrindinė tema – 770-ies metų Klaipėdos įkūrimo sukaktis.
Simboliškai ją pavadinome gimtadieniu – KKKC erdvėse rodome miesto sukakčiai skirtus kūrinius“, – pristatydama parodą kalbėjo LDS Klaipėdos skyriaus pirmininkė Neringa Poškutė-Jukumienė.
Organizatoriai miesto gimtadienį, regis, suvokia kaip gyvą organizmą, kaip žmogaus gyvenimą nuo gimimo iki brandos, kai išgyvenamos įvairios krizės, suklupus atgimstama iš pelenų, brandinamos naujos ateities vizijos.
Siūloma pasižiūrėti, kaip tokiame atminties žaidime veikia vizualieji menai, ar svarbioms sukaktims sukurtas menas neužmirštamas šventėms nubangavus.
Dedikacijos terminu (lot. dedicatio – paskyrimas) N.Poškutė-Jukumienė įvardijo ne tik eksponuojamus menininkų darbus: „Gal net svarbiau - jiems suteiktas simbolinis krūvis. Tada kūryba gali virsti simboliškais atminimo ženklais, įamžinančiais arba pažyminčiais autorių indėlį, svarbius istorinius įvykius, datas, o kartu ir miesto bei jo bendruomenės tapatumą.“
KKKC rūmuose savo kūrybą pristato Algirdas Bosas, Antanas Garjonas, Augustė Santockytė, Aurimas Anusas, Aušra Mačiulaitienė, Daiva Dašenkovienė, Dalia Skridailaitė, Danas Andriulionis, Danius Drulys, Ernestas Žvaigždinas, Daiva Ložytė, Jolanta Vitkutė, Juozas Vosylius, Laima Gedvilaitė-Sakalauskienė, Neringa Poškutė-Jukumienė, Petras Baronas, Saulė Želnytė, Simas Žaltauskas, Toma Šlimaitė-Bubelienė, Virginijus Viningas, Zita Inčirauskienė, Romualdas Inčirauskas, Isroildžonas Baroti, Henrikas Šurkus, Žydrūnė Kriūkaitė-Juciuvienė.
Mintyse – miesto dailės muziejus
Paralelinė paroda „Klaipėdos dailės muziejus“ skiriama tarsi užgimstančiai naujai dailės galerijai, sudarytai iš šiemet garbingas sukaktis pažyminčių vyresnosios kartos menininkų darbų.
Pristatoma Edvardo Malinausko, Sauliaus Bertulio, Vytauto Antano Jakščio, Kęstučio Balčikonio, Gražinos Oškinytės-Eimanavičienės, Arūno Sakalausko, Felicijos Kačenauskaitės-Pinkevičienės įvairių žanrų ir laikotarpių kūryba.
Miesto organizmas – ne tik pastatai, gatvės, aikštės ir parkai. Ne mažiau svarbu, pasak parodos rengėjų, čia gyvenantys kūrėjai. Menininkų jubiliejai, jų šventės taip pat yra miesto gyvenimo, kultūros tradicijų, paliekančių reikšmingą įspaudą istorijoje, dalis.
„Dailės palikimas neatsiejamas nuo kultūros identiteto. Jo saugojimo ir pristatymo programa suformuluota dar 2016 metais, tačiau jokių konkrečių veiksmų vis dar nesiimta.
Tegul ši paroda būna dar vienas priminimas miesto visuomenei, vadovams, politikams, kad egzistuoja ir kasmet vis didėja Klaipėdos dailės muziejaus poreikis“, – pabrėžė N.Poškutė-Jukumienė.
Parodoje eksponuojama ne tik žymių pajūrio menininkų kūryba, bet ir aplinka, kurioje jie darbuojasi. Stilizuotą molbertų, piešinių, modelių, apyvokos daiktų ir kitokių artefaktų improvizaciją sukūrė Vilniaus dailės akademijos Telšių fakulteto studentai ir alumnai.
Prisijungė garsus kolekcininkas
Jaunieji menininkai, pagarbiai prisilietę prie vyresniųjų kolegų įrankių, jų kūrybos, bando užmegzti simbolinį kartų dialogą, svarsto, ką reiškia būti kūrėju. Žiūrovams tai – puiki proga savo akimis pamatyti laboratorijas, kuriose meno idėjos virsta kūnu.
Parodas praturtino lietuvių tapybos grando Augustino Savicko (1919–2012) paveikslai iš garsaus meno kolekcininko, LDS garbės nario Edmundo Kolakausko rinkinio. A.Savickas tapybos paslapčių mokė ne vieną sostinėje studijavusį uostamiesčio dailininką.
Įspūdingą dailės rinkinį, kuriame yra įvairių kartų klaipėdiečių darbų, sukaupęs E.Kolakauskas prisipažino, jog jo namuose vietos meno kūriniams jau stinga: „Galėčiau jais užpildyti visas KKKC rūmų erdves arba dailės muziejų, jeigu toks atsirastų Klaipėdoje“.
„A.Savicko kūryba atveria platesnius dailės suvokimo ne tik pajūrio, Lietuvos, bet ir viso pasaulio kontekste horizontus“, – kalbėjo vyriausias, bet parako dar nestokojantis parodos dalyvis - Klaipėdos dailės patriarchu tituluojamas tapytojas marinistas E.Malinauskas.
Po atidarymo iškilmių dalyviai pakviesti į KKKC kiemelį, kur vyko smagi vakaronė. Ten buvo pasveikinti, apdovanoti garbės raštais nusipelnę dailininkai sukaktuvininkai, svečiai vaišinti jubiliejinio renginio „Klaipėdos dailės muziejus“ tortu.
N.Poškutė-Jukumienė už pagalbą organizuojant parodas padėkojo architektui Vladui Balsiui, projekto koordinatorėms menotyrininkėms Danguolei Ruškienei ir Rosanai Lukauskaitei, dizainerei Emilija Globytei.
KKKC Parodų rūmai. Lietuvos dailininkų sąjungos Klaipėdos skyriaus menininkų paroda „Vakarų vėjai ’22. Gimtadienis“ ir „Klaipėdos dailės muziejus“. Veiks iki 2022 m. rugpjūčio 14 d.