Šiuolaikinio meno centras mini 30-ies metų gimtadienį ir kviečia švęsti kartu

2022 m. liepos 8 d. 16:39
Lrytas.lt
Šiais metais Šiuolaikinio meno centras (ŠMC) mini 30-ies metų gimtadienį ir kviečia miesto gyventojus ir svečius švęsti kartu. Šiandien, liepos 8-ąją, ŠMC kartu su bendruomenės radiju „Radio Vilnius“ organizuoja šventinę programą, kurios metu skambės specialiai ŠMC gimtadieniui sukuruota muzikinė programa, vyks pokalbiai su šiuolaikinio meno komanda, bus pristatoma trečioji retrospektyvinė knyga „ŠMC/CAC 2017–2022“. ŠMC gimtadienis švenčiamas vos vėliau nei tikrasis – šios organizacijos gyvavimas skaičiuojamas nuo 1992 metais birželio 8 d. įvykusio parodos „Geros blogybės“ atidarymo.
Daugiau nuotraukų (6)
Trys ŠMC dešimtmečiai ir ateities planai
Šiuolaikinio meno centras yra viena didžiausių šiuolaikinio meno erdvių Baltijos regione. Visus trisdešimt metų ŠMC siekė praturtinti kultūrinį miesto gyvenimą ir Lietuvos bei tarptautinį šiuolaikinio meno diskursą, kurti vertingas profesines galimybes menininkams bei kitiems meno lauko dalyviams.
Per tris dešimtmečius surengta šimtai parodų ir pristatyta kelių tūkstančių menininkų kūryba. ŠMC tapo patikimu partneriu daugybei Europos ir pasaulio muziejų, meno centrų, galerijų bei meno rėmimo fondų. O pastaruoju metu daug vaisingų naujų partnerysčių užsimezgė ir vietos meno kontekste.
ŠMC iš esmės atnaujino ryšius ir bendradarbiavimą su pagrindiniais Lietuvos meno muziejais – jų dėka dalis ŠMC parodų pastaruoju metu vyksta muziejų erdvėse Vilniuje ir Kaune. Taip pat sustiprino ryšius su nepriklausomomis šiuolaikinio meno erdvėmis ir įsiliejo į tokias iniciatyvas kaip „Kaunas 2022“, „Art Vilnius“, „Vilniaus galerijų savaitgalis“, „Open House Vilnius“.
Telkiant Vilniaus šiuolaikinio meno bendruomenę naujausioji Baltijos trienalė kuratorių iniciatyva organizuota bendradarbiaujant ne tik, kaip jau įprasta, su partneriais Baltijos regione, bet ir su nemažu būriu Vilniaus meno erdvių. Jau šešerius metus sėkmingai gyvuoja įsteigta „JCDecaux premija“ – bendras ŠMC ir reklamos kompanijos projektas, kuriame pristatoma jauniausių arba tik pradedančių menininkų kūryba.
Siekdamas ardyti neišvengiamai iškylančius vidinius meno lauko barjerus, ŠMC paskutiniu metu organizavo ir daugiau atviro kvietimo pagrindu kuruotų projektų: „kieta“ ŠMC tapatybė darosi vis takesnė ir vis dažniau įvairiai saistosi su plačiu, kompleksišku ir nuolat kintančiu Lietuvos kultūros lauku.
2014 metais pradėti organizuoti edukaciniai užsiėmimai vaikams nuo 2017-ųjų įgijo didesnį pagreitį – ankstesni, jau „prigiję“ edukacijos formatai, tokie kaip ekskursijos po parodas, veiklos vaikams, menininkų vedami užsiėmimai ir sporadiškos profesionalams skirtos paskaitos bei diskusijos išsiskleidė, sujungus edukacijos ir bendruomenių įtraukimo veiklas ir sustiprinus šios srities komandą.
Imta organizuoti ir visiškai naujas veiklas vaikams: išvykas į menininkų dirbtuves ir net vasaros stovyklas.
2018 metų pradžioje Kultūros ministerijos siūlymu ŠMC perėmė savo žinion istorinius Sapiegų rūmus Antakalnyje su įsipareigojimu sukurti naują daugiafunkcį kultūros centrą.
Pasak ŠMC direktoriaus Kęstučio Kuizino, tai buvo ir tebėra kvapą gniaužiantis iššūkis, reikalaujantis daugybės kolektyvinio darbo pastangų siekiant, kad netolimoje ateityje vienas gražiausių Lietuvos barokinės architektūros pastatų atvertų duris lankytojams.
Planuojama, kad tiek ŠMC pagrindinis pastatas po remonto, tiek Sapiegų rūmai po rekonstrukcijos atsidarys per artimiausius dvejus metus.
Šventinė liepos 8 d. programa ŠMC skulptūrų kieme atvira miesto gyventojams ir svečiams.
Speciali ŠMC gimtadieniui skirta internetinio bendruomenės radijo „Radio Vilnius“ programa truks beveik visą dieną. 12 val. radijo eteryje kuratorius, rašytojas Valentinas Klimašauskas kalbins Šiuolaikinio meno centro vadovą K.Kuiziną.
Kokie svarbiausi ŠMC, kaip vienos labiausiai pripažintų šiuolaikinio meno institucijų vidurio ir šiaurės Europoje, etapai? Kaip atrodė pirmoji Kęstučio Kuizino darbo diena Šiuolaikinio meno centre prieš trisdešimt metų? Po pokalbio 13 val. radijo eteryje girdėsite fotografo bei muzikos entuziasto Visvaldo Morkevičiaus laidą „Images“, kurioje menininkas tyrinėja vaizdo ir garso santykį, o savo laidą pats kūrėjas sakosi suvokiantis kaip savotišką ryškinimo procesą.
14 val. pokalbių ciklą pratęs šiais metais Lietuvą Venecijos bienalėje atstovaujantis menininkas Robertus Narkus; jį kalbins meno istorikė ir kuratorė Inesa Brašiškė.
Garsioji Roberto frazė „Tiek daug laiko, o tiek mažai reikalų“, skardinėse uždarytos bakterijos ir pasaulį išgelbėsiančios jūržolės – popietiniame „Radio Vilnius“ eteryje.
Iškart po to 15 val. savo kūryba dalysis kompozitorė ir atlikėja iš Latvijos – Sign Libra, atstovaujanti populiariariajai JAV nepriklausomos muzikos įrašų leidyklai „RVNG Intl.“. Ilgus metus studijavusi klasikinę muziką, Sign Libra šiuo metu daug eksperimentuoja, o savo praktikose tyrinėja gamtą, Žemės planetą ir kosmosą.
16 val. radijo eteris bus skirtas apžvelgti šiuolaikinio meno edukacijos, kurios dėka žiūrovams atsiveria gilesnės meno kūrinių prasmės, kuriasi bendruomeniniai saitai, temai.
Pokalbyje dalyvaus ŠMC dienos stovyklų edukatoriai Marija Baranauskaitė ir Alanas Markas Libermanas, Šiuolaikinio meno centro edukacinių programų ir bendruomenių įtraukimo kuratorės Ernesta Šimkutė ir Kamilė Krasauskaitė, o jas kalbins rašytoja ir kuratorė Monika Kalinauskaitė.
Dienos programą 17 val. savo muzikine selekcija pratęs ir užbaigs pirmosios lietuviškos elektroninės grupės „Exem“ narys, „Soundcloud“ bendraįkūrėjas bei knygos „The Joy of Electronic Music“ autorius Matas Petrikas.
Pokalbių bei muzikos bus galima klausytis ŠMC skulptūrų kieme, kur „Radio Vilnius“ įsikuria visai likusiai vasarai.
Kasdien nuo 12 iki 22 val. „Radio Vilnius“ savo programą iš ŠMC kiemo transliuos gyvai. Eteryje visą vasarą netruks įvairaus spektro muzikos bei garso renginių, naujų vardų meno pasaulyje bei jau plačiai pripažintų prodiuserių, diskusijų apie mieste vykstančius renginius bei aktualijas.
Šalia galimybės radijo laidų klausytis po atviru dalimi, prieinama išliks ir tiesioginė transliacija internetu Radiovilnius.live.
Trečioji retrospektyvinė knyga „ŠMC/CAC 2017–2022“
Švenčiant jau tris ŠMC veiklos dešimtmečius pristatoma ir ką tik išleista trečioji retrospektyvinė knyga pavadinimu „ŠMC/CAC 2017–2022“. Šį knyga yra dviejų anksčiau publikuotų ŠMC leidinių tęsinys.
2007 metais išleista pirmoji šios serijos knyga „ŠMC – 15 metų“, o prieš penkerius metus dienos šviesą išvydo ne mažiau solidi apžvalga „ŠMC/CAC 2007–2017“. Visos trys knygos yra vienodo vizualaus formato ir sumanytos kaip iliustruota vienos institucijos kronika. Kartu sudėjus jos apibendrina Šiuolaikinio meno centro veiklą nuo 1992 metų vasaros iki dabar.
Palyginti su ankstesnėmis serijos knygomis, šioje apžvelgiamas veiklos laikotarpis yra trumpiausias – vos penkeri metai. Tačiau dėl užsitęsusio pasirengimo ŠMC pastato rekonstrukcijai, COVID-19 pandemijos, karo Ukrainoje pradžios būtent šis periodas įeis į ŠMC istoriją kaip didelių iššūkių laikas.
Na, o kadangi ŠMC pagrindinio pastato erdvės pagaliau užsidaro ilgai lauktai renovacijai, galima teigti, kad drauge visos trys knygos simboliškai apibendrina institucijos gyvenimą „senajame pastate“.
Pavartyti knygą bus galima jau šiandien, ŠMC skulptūrų kieme, o vėliau – naujoje ŠMC skaitykloje, įsikūrusioje Pasažo skersgatvyje, prie Nacionalinės filharmonijos.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.