E. Muelleris, kurį piešti Vilniuje pakvietė NT plėtros bendrovė „Omberg group“, jau beveik 30 metų gyvena keliaudamas po pasaulį ir profesionaliai užsiimdamas gatvės menu. Jis yra vienas iš nedaugelio gatvės tapytojų, turinčių gatvės meno meistro „Maestro Madonnari“ titulą, kurį 1998 m. pelnė seniausiame gatvės meno festivalyje „Incontro di Grazie“.
Taip pat E. Muelleriui priklauso du pasaulio rekordai už didžiausius erdvinius gatvės piešinius. Apie jo darbus rašo BBC, „The Guardian“, „The Indpendent“ ir kiti tarptautinės žiniasklaidos kanalai.
Meta iššūkį praeivių realybės suvokimui
Savo gatvės menininko karjerą E. Muelleris pradėjo atvaizduodamas gatvėse senųjų tapytojų, pavyzdžiui Rembrandto, paveikslus, taip norėdamas atkreipti žiūrovų dėmesį į tai, kokius puikius perspektyvos ir atvaizdavimo įgūdžius turėjo minėtieji tapytojai.
Vėliau įvairiuose miestuose jis pradėjo kurti naujas erdvinio gatvės meno formas su savo paties idėjomis ir išskirtiniais piešiniais. Menininkas suteikia viešoms vietoms ir miesto gyvenimui naują išvaizdą ir meta iššūkį praeivių tikrovės suvokimui.
„Įsivaizduokite, kad kaip ir kasdien einate savo miesto gatve, tačiau pasukus už kampo staiga prieš jus atsiveria iliuzija, kad vietoj jūsų įprastos gatvės atsirado milžiniškas požeminis urvas. Jūs suvokiate, kad to urvo ten negali būti, bet akys jums prieštarauja ir ragina jus galvoti priešingai. Tai kelia klausimą, kaip yra kuriama tikrovė? Ar mūsų visas gyvenimas vien iliuzija? Ar mūsų pasąmonė formuoja mūsų realybę?“, – pasakoja E. Muelleris.
Tarp E. Muellerio sukurtų iliuzijų – gatvėse atsivėrę ugnikalnio krateriai, skilinėjantys ledynai, upės, kriokliai, magiški urvai. Menininkas ragina gatvės praeivius tapti jo kūrinių dalimi ir net įsitraukti į kūrimo procesą.
„Erdvinių gatvės piešinių niekada neįsigysite meno galerijoje, jie yra ypač glaudžiai susiję su vieta, kurioje yra nutapyti. Aš itin laukiu komentarų iš žiūrovų, kurie stebi mano darbo procesą. Tik tuomet tapymas yra iš tikrųjų smagus. Mano paveikslai auga su kiekvienu auditorijos klausimu ar net kukliausiu žvilgsniu“, – sako E. Muelleris.
Darbas Viršuliškėse simbolizuos rajono atsinaujinimą
Vilniuje 30 metrų ilgio ir 10 metrų pločio trimačiu piešiniu E. Muelleris kurs iliuziją, kad viduryje šaligatvio, atsivėrė praraja, kurios dugne slypi rajono atsinaujinimą simbolizuojantis stebuklingas šaltinis. Jį puoš neužmirštuolės, kurios primins apie 1991 m. sausio mėn. įvykių Spaudos rūmuose istoriją.
Šio darbo idėja kilo NT plėtros bendrovei „Omberg group“, kuri tokiu būdu siekia prisidėti prie didesnio gyvybingumo sostinės miegamuosiuose rajonuose.
„Miestui plečiantis bei atsinaujinant, svarbu kurti ne tik pastatus, bet ir bendruomenes, kultūrą. Sparčiai pastaruoju metu augančios Viršuliškės taip pat turi tapti vis įdomesniu, išskirtiniu rajonu – tiek čia teikiamomis paslaugomis ar pramogomis, tiek ir meno instaliacijomis“ – sako Agnė Belickaitė, „Omberg group“ rinkodaros ir komunikacijos vadovė.
Pabendrauti su E. Muelleriu ir stebėti jo darbą Vilniečiai ir sostinės svečiai galės birželio 3–10 d., Laisvės pr., šalia Spaudos rūmų.