Dailininkė Ana Krepštul: kūryba, pasklidusi visame pasaulyje

2022 m. balandžio 20 d. 18:00
Prie pat Baltarusijos sienos esančiame Šalčininkų rajono Tabariškių kaime gimė ir visą gyvenimą praleido dailininkė Ana Krepštul, kuriai kančios jausmas pažįstamas nuo pat vaikystės, kuomet būdama 10 metų ji patyrė pirmuosius kaulų lūžius ir susirgo kaulų tuberkulioze, osteochondroze. Anos tėvas, norėdamas palengvinti dukters gyvenimą nupirko spalvotus pieštukus, piešimo sąsiuvinį ir taip prasidėjo jos kūrybinis kelias.
Daugiau nuotraukų (10)
Begalinis ir nesibaigiantis skausmas buvo neatskiriama garsios dailininkės Anos Krepštul dienos dalimi. Plati šypsena ir tapyba tapo jai geriausia atitrūkimo nuo kasdienybės sunkumų priemone.
Visi išgyvenimai buvo įveikti nuolankaus tikėjimo Dievu, beribių maldų, didžiulio šeimos ir artimųjų palaikymo dėka. Nepaisant gyvenimo kelyje patirtų sunkumų, ji pelnė liaudies dailininkės ir Šalčininkų rajono garbės piliečio titulą, buvo palaiminta Popiežiaus Jono Pauliaus II-tojo.
Sėkmės kliūtys
Osteoporozė, kaulų tuberkuliozė (per 70 metų patyrė 72 kaulų lūžius), diabetas, širdies ligos, kojų paralyžius, aukštas kraujospūdis, infarktas, insultas ir klinikinė mirtis – ar tai priežastis palūžti? Tikrai ne.
Visi Anos Krepštul darbai atskleidžia, kad ji tapė tai, ką matė. Pirmasis jos tapytas paveikslas buvo parduotas už penkis rublius, kuriais ji labai didžiavosi. Didžiausias paveikslas buvo nutapytas parapijai, įsikūrusiai Kanados Vilniuje. Jo dydis įspūdingas: 2,25 m iš 1,15 m. Paveikslas buvo nutapytas per dvi savaites ir visiškai netaisomas. Vėliau jį piešiančios dalininkės nuotrauką spausdino ant marškinėlių Amerikoje, piligrimų knygelėse. Jis tapo dvasine parama keliaujantiems piligrimams.
Dailininkė negalėjo keliauti po pasaulį, tai darė jos paveikslai. Per visą garsios Vilniaus krašto menininkės gyvenimą buvo nemažai parodų. 1949 m. parodą surengė dailininkai mėgėjai. Tai buvo pirmoji 17 – metės menininkės darbų ekspozicija. Po ilgos pertraukos, 1985 m., dienraščio „Czerwony Sztandar“ redakcijoje surengta jos darbų paroda, kurioje eksponuota 70 paveikslų. Vėliau sekė kitos parodos, pavyzdžiui, renkant paramą lenkų universitetui Vilniuje ir Čikagoje, Lenkijoje – Luko, Torunės, Balstogės ir kituose miestuose. Dailininkės palikimas – per 3000 paveikslų, kurie pasklido po visą pasaulį.
Dailininkės iš Tabariškių muziejus
2007 metais į amžinybę pasitraukusi liaudies menininkė Ana Krepštul iki šiol vienija žmones. Šiemet jai būtų sukakę 90 metų. Jos kūryba, atminimas ir siela išsaugoti muziejuje Tabariškėse. Jis buvo atidarytas 2008 m. Čia atvyksta turistų grupės iš įvairių šalių: pirmiausia – iš Lenkijos, tai pat lankosi keliautojai ir Didžiosios Britanijos, Norvegijos, Vokietijos, Prancūzijos, JAV ir vis dažniau užsuka Lietuvos gyventojai.
Kiekvienas lankytojas šiame muziejuje suras 46 eksponuojamus tapybos darbus, kambario, kuriame ji gyveno, fragmentus, o taip pat pieštuku pieštus ir siuvinėtus darbus. Čia galima įsigyti atvirutes su dailininkės darbų atvaizdais, o taip pat lankstinukus lenkų ir lietuvių kalbomis, kuriuose spausdinama jos biografija ir citatos apie gyvenimo prasmę ir kančią.
Muziejus priima svečius antradieniais – šeštadieniais, darbo laikas: 10.00 – 19.00 val. Prieš atvykstant būtina pranešti tel. +37063916455.
Pažink Šalčininkus^InstantTapyba
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.