Nauja meno mugė „Art Compensa“ suteikė progą pirkti paveikslus „iš pirmų rankų“

2021 m. gegužės 30 d. 13:22
Galerija
Šį savaitgalį neįprasta žmonių ir mašinų gausa nustebino pro senokai ištuštėjusią „Compensa“ koncertų salę Vilniuje ėjusius ar važiavusius miestiečius. Juk daugelis žino, kad visi koncertai atidėti, ir muzika čia skambės tik spalio mėnesį.
Daugiau nuotraukų (48)
„Art Compensa“ meno įvykis – akį traukia ryškūs plakatai, vos priartėjus prie pastato. Tik šį savaitgalį į koncertų salės sceną, balkoną ir visas kitas erdves suplūdo ne muzikai su savo aistruoliais, o dailininkai ir jų talento gerbėjai. Juk tai pirmas toks renginys (bent jau sostinėje), kuriame paveikslus, fotografijas, skulptūras, keramiką ir tekstilės kūrinius galima pirkti tiesiai iš jų autorių.
Sumanymas toks, kad nė centas nuo perkamo naujo būsto sienos papuošimo nenubyrėtų ne tik galerijoms, bet ir renginio organizatoriams. Visa suma už kūrinį lieka per karantiną nei parodų salėse, nei savo dirbtuvėse su meno mėgėjais negalėjusiems susitikti autoriams. Ir jei parodos atidarymo dieną žiūrovai nesiryžo išsitraukti piniginių, tai šeštadienį į naujus namus iškeliavo ne vienas kūrinys. Įdomu, kad tai buvo ne tik miniatiūros, bet ir gana brangiai kainuojantys nemaži tapybos darbai.
Vos įžengęs į „Compensa“ koncertų salės pastatą lankytojas atsiduria smagios veiklos centre. Dešinėje dailininkas piešia parodos-mugės lankytojų karikatūras, kairėje veikia improvizuotas knygynas, kuriame galima įsigyti ne tik Dailininkų sąjungos leidinių, bet ir svarbiausią Kauno kultūros žurnalą „Nemunas“. Meno įvykio proga siūlomas specialus rinkinys – iš esmės atsinaujinusį žurnalą „Dailė“ kartu su „Nemunu“ galima įsigyti už gerokai mažesnę kainą.
Čia pat vestibiulyje galima pamatyti, kaip meistras atspaudžia grafikos kūrinius arba dalyvauti improvizuotoje dailės pamokoje, kurioje tapytojas atskleidžia paveikslo gimimo paslaptis.
Šeštadienį oras buvo neblogas, todėl sunku buvo tikėtis parodoje-mugėje „Art Compensa“ pamatyti daug lankytojų, tačiau jų buvo tikrai nemažai. Turbūt ne visi vilniečiai išvažiavo į sodus gelbėti skęstančių žirnelių ar po liūčių ežeriukais virtusių gėlynų, nes pavakare kaukėti meno mėgėjai gana gausiai būriavosi prie paveikslų, kamantinėjo jų autorius, tramdė vaikus, kad nešokinėtų per meno kūrinius.
Akivaizdu, kad lietuviams vis dar sunku pakloti solidžią sumą už fotografijas. Tačiau legendinio erotinių fotografijų albumo „Žiedai tarp žiedų“ autoriui Rimantui Dichavičiui nuolat teko diskutuoti su lankytojais, o fotografė Violeta Bubelytė džiaugėsi, kad nors publika dar nenupirko parodoje eksponuojamų fotografijų, tačiau įsigijo net keletą naujausių jos darbų albumų.
Kadangi šioje mugėje patys autoriai bendrauja su žiūrovais, tai atsivežė ir įvairesnių formatų darbų, ir albumų, ir nemokamų atvirukų, kuriuos žmonės gali pasiimti kaip suvenyrą. Tiesa, organizatoriams sunkiai sekėsi įkalbinti menininkus atsinešti ir po šūsnį savo piešinių, kuriuos nebrangiai galėtų įsigyti pradedantys meno kolekcininkai.
„Kadangi meno mugė „ArtVilnius“, kuri vykdavo birželio mėnesį „Litexpo“ parodų centre, dėl pratęsto karantino persikėlė į spalį, tai nusprendėme užpildyti tą spragą visiškai nauju dideliu meno renginiu. Vilniuje labai trūksta ekspozicinių salių, kuriose galima būtų rengti didžiules parodas, todėl ėmėme dairytis verslininkų paramos – kur galima būtų rasti iš tiesų dideles erdves, pritaikomas meno ekspozicijoms“, – pasakojo parodos-mugės idėjos sumanytojas, menotyrininkas Ignas Kazakevičius.
Jis sakė tikrai nesitikėjęs, kad pirmasis blynas bus toks vykęs. „Art Compensa“ meno įvykio rėmėjas „Compensa Viena Insurance group“ ne tik finansavo visą projektą, bet ir padėjo pritaikyti 2,5 tūkst. kv. metrų erdvę dailės kūrinių eksponavimui, suorganizavo tinkamą apšvietimą.
Didžiausios Lietuvoje meno galerijos partneris – Dailininkų sąjunga. Todėl visi, užsukę čia pasižiūrėti, ką per karantiną veikė šalies kūrėjai, gali būti tikri, kad patikusio kūrinio autorius nėra pirmą savo paveikslų seriją nutapęs mėgėjas.
Pasak Dailės sąjungos pirmininkės prof. Eglės Gandos Bogdanienės, ne vienas meno pasaulio atstovas per karantiną skaudžiai išgyveno meno renginių, parodų stygių. „Žmonės ilgisi tikro, nuoširdaus bendravimo, tiesioginio meno atmosferos pojūčio – juk ne viską gali patirti per monitorių“, – sakė E. G. Bogdanienė.
„Art Compensa“ – ne tik kompensuoja tą ryšio su menu stygių, bet ir kaip kokia senovinė apžvalginė paroda pristato žiūrovams tai, ką menininkai sukūrė per dvejus, karantino aptemdytus metus. Ne vieno jų kūryba gerokai pasikeitė. Pavyzdžiui, naujausi tapytojo Lino Liandzbergio darbai intriguoja replikomis į meno klasiką ir savitu fotografinių vaizdų naudojimu.
Paklaustas, kokia publika renkasi pasižiūrėti ir įsigyti meno kūrinių, I.Kazakevičius sakė, kad nemažai yra tokių lankytojų, kurie čia ateina norėdami susitikti ir pabendrauti su mėgstamu menininku. Kiti ateina tiesiog pasižvalgyti, tačiau susižavi vienu ar kitu darbu ir susigundo pasikalbėti su šalia stovinčiu autoriumi.
Iš kelių šimtų pretendentų parodai-mugei organizatoriai atrinko 60 menininkų. Tačiau tarp jų – ne tik puikiai meno pasaulyje žinomi kūrėjai, bet ir dar negirdėti vardai. Todėl nenuostabu, kad nemažai žmonių užsuka į „Compensa“ koncertų salę tiesiog norėdami pasimėgauti didele apžvalgine dailės paroda.
Paroda-mugė „Art Compensa“ šį sekmadienį, gegužės 30 dieną, „Compensa“ koncertų salėje (Kernavės g. 84, Vilnius) veiks nuo 12 iki 19 val.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.