Vienybės aikštėje nuo sovietmečio stovėjo trijų garsių lietuvių skulptorių stelos. „Darbą“ sukūrė skulptorius Juozas Kėdainis, „Taiką“ – Robertas Antinis vyresnysis drauge sūnumi Robertu Antiniu jaunesniuoju, „Revoliucijos“ autorius buvo Kazys Švažas.
2017 metais, prieš pradedant šios aikštės atnaujinimo darbus, stelos buvo nukeltos ir paslėptos nuo kauniečių akių. Tada buvo tik svarstoma, ar verta jas grąžinti į senąją vietą.
Stelos taip ir nebuvo atstatytos, nes stilistiškai dabar atrodytų lyg svetimkūniai.
Tam pritarė ir vienas jų kūrėjų R.Antinis jaunesnysis.
„Šiuose darbuose yra tam tikro sovietinio gyvenimo būdo atspalvio. Manau, kad neutraliausia yra mūsų su tėvu sukurta stela „Taika“. Nors visos trys stelos yra tarsi triptikas, galbūt jį būtų galima išskaidyti ir „Taiką“ pastatyti kurioje nors miesto vietoje“, – svarstė skulptorius.
Vis dėlto R.Antinis sakė, kad net neįsivaizduoja, kur toks meno kūrinys tiktų.
Skulptorius, Lietuvos dailininkų sąjungos Kauno skyriaus skulptūros sekcijos vadovas Lukas Šiupšinskas mano, kad šie meno kūriniai tiesiogiai neatsispindi sovietinių laikų propagandos, jie yra Lietuvos meno istorijos dalis, kurioje atsiskleidžia tam tikram laikotarpiui būdinga stilistika.
„Dabartinėje Vienybės aikštėje ar kitoje Kauno centro vietoje jos netiktų. Bet sunaikinti šių meno kūrinių nereikėtų. Geriausiai jiems būtų atrasti naują vietą mieste.
Gal tai galėtų būti koks nors parkas, kur žmonės galėtų stelas apžiūrėti iš visų pusių“ , – siūlė skulptorius.
L.Šiupšinsko nuomone, būtų gerai, jei prieš nukeliant skulptūras iš viešųjų miesto erdvių būtų pagalvota, kur jas įkurdinti.
„Pavyzdžiui, savivaldybės atstovai su mumis tarėsi, kur tiktų Kauno burmistro Jono Vileišio skulptūra. Pasiūlėme vietą prie Kauno centrinio pašto, nes ji tinkama ir istoriškai, ir dėl to, kad jos mastelis dera tai vietai.
Ką daryti su stelomis, sudėtingesnis klausimas, bet jos neturėtų stovėti paslėptos“, – tikino L.Šiupšinskas.
Kauno savivaldybės Kultūros paveldo skyriaus vedėjas Saulius Rimas atskleidė, kad stelos šiuo metu saugomos S.Dariaus ir S.Girėno aerodrome. Dėl jų tolesnio panaudojimo nenuspręsta. Neatmestina, kad jos bus sumontuotos parinkus naują tinkamą vietą.