Menininkai neskuba kraustytis į virtualybę – gaivina pandemijos nualintus šalies miestus

2020 m. lapkričio 23 d. 15:51
Antrasis karantinas įkalino parodas uždarytose galerijose ir muziejuose, bet menininkai šį kartą neskuba kraustytis į virtualiąją erdvę kaip pirmojo karantino metu.
Daugiau nuotraukų (10)
Bažnyčios Lietuvoje liko kone vienintelės kultūros vietos, į kurias nedraudžiama užsukti šiuo metu. Tačiau išradingi menininkai ir parodų rengėjai randa, kaip įveikti suvaržymus.
Jie eksponuoja kūrinius, kur tik įmanoma – bažnyčiose, galerijų languose, autobusų stotyje, reklaminiuose stenduose, kad pakeltų ūpą malšindami meno alkį.
Vaizdai pasklido po Vilnių
MO muziejus, nufotografavęs savo didžiosios parodos „Kodėl taip sunku mylėti“ eksponatus, paskleidė jų atvaizdus po visą Vilnių.
Muziejaus direktorės Mildos Ivanauskienės manymu, ši iniciatyva – tai muziejaus kvietimas miestiečiams numalšinti susikaupusį skaitmeninį nuovargį. Galima tiesiog pasivaikščioti gryname ore ir kartu pamatyti aktualius menininkų darbus.
Artimiausias tris savaites dalis parodos kūrinių bus eksponuojama „JCDecaux Lietuva“ lauko reklamos stenduose. Tiesa, garsių užsienio menininkų – Saskia Boddeke ir Peterio Greenaway‘aus – sukurtoje parodoje yra nemažai darbų, kuriuose vaizduojamas nuogas kūnas – šie kūriniai į viešas erdves neiškeliavo. 
Galerijos languose – Žvėrynas
Kauno fotografijos galerija paskelbė konkursą menininkų parodoms galerijos languose, kad senamiesčio gatvelėmis vaikštinėjantys kaukėti praeiviai galėtų saugiai pasimėgauti fotomenininkų kūryba.
O tuo metu Vilniaus Prospekto fotografijos galerijos languose jau prieš kelias dienas iškabinta nauja ekspozicija. Fotomenininkė Inga Dinga rodyti savo darbus vitrinose buvo sumaniusi dar gerokai anksčiau, nei buvo paskelbtas karantinas.
Jos projektas žiūrovams bus matomas visą parą.
„Man visada kėlė nuostabą mediniai Žvėryno namukai – iš kur tos ryškios jų spalvos? Tarp santūrių smėlio ir pilkų tonų – visi dangaus mėlio ir žaliosios atspalviai, sodri turkio ar gili karališkoji mėlyna. Tiesiog – jūros paletė. Ir ta ramybės, jaukumo, istorijos artumo nuotaika: kaip Neringoje. Ten, kur gražios mėlynos langinės, smėlis, jūra, laisvė... Sentimentai“, – apie parodos idėją kalbėjo Inga Dinga.
Jos parodoje „Sentimentų banga“ – net 475 nedidelių fotografijų mozaika. Kiekvienoje nuotraukoje – sostinės Žvėryno rajono langai ir langinės. Todėl visai logiška, kad tokia spalvingų langų kolekcija eksponuojama ne ant sienos, o galerijos languose.
Pasiūlymas – du viename
Vilniaus Bernardinų bažnyčia nuo seno garsėja ne tik visoje šalyje autoritetą turinčiais dvasininkais ar itin aktyvia tikinčiųjų bendruomene, bet ir išskirtiniu dėmesiu menui bei menininkams. Vilniaus dailės akademijos kaimynystėje veikiančioje bažnyčioje vyksta koncertai, knygų pristatymai ir parodos.
Ir dabar bažnyčios bendruomenės centre galima pamatyti fotomenininko Ramūno Danisevičiaus „pinhole“ fotografijos parodą „Du miestai“.
Paprasčiausia fotografijos technika sukurti vaizdai – lyg poilsis nuo gyvenimą šį rudenį okupavusių technologijų.
O kartu – ir prarasta galimybė pakeliauti. Jau pirmojo karantino metu nuolat buvo girdimi įkyrūs siūlymai pakeliauti neišėjus iš namų – spaudyk kompiuterio pelę ar baksnok dezinfekuotu pirštu ir klaidžiok internete.
Humorą mėgstantis „Lietuvos ryto“ fotografas siūlo šmaikštų tokių nuvalkiotų frazių komentarą – ant jau užfiksuotų įvairių pasaulio miestų vaizdų nufotografavo Vilniaus fragmentus.
„Berlynas/Vilnius, Kairas/Vilnius, Ryga/Vilnius, Milanas/Vilnius... Ir taip jau šešeri metai – imi kelionėje išfotografuotą juostą, suki ją iš naujo ir fotografuoji ant viršaus Vilnių. Viename kadre susipina kelionių įspūdis ir iki akmenėlio iščiupinėtas Vilnius. Du viename“, – taip apie R.Danisevičiaus parodą rašė romanu „Fotografas“ išgarsėjęs jo kolega Rolandas Parafinavičius.
Šokiai Kauno gatvėse ir stotyje
Nauja fotografijų paroda atidaryta ir erdvioje, šviesioje Kauno autobusų stoties salėje. Ant molbertų išdėliotos fotografijos traukia keleivių akį ir savo spalvomis, ir profesionalių šokėjų portretais. Juo labiau kad tie portretai – ne statiški. Moterys dažniausiai nufotografuotos šokančios, tik ne scenoje, bet ir ant Kauno stogų, miesto gatvėse, parduotuvėse, parke ar uoste.
Taip neįprastai per karantiną Kauno choreografijos mokykla paminėjo veiklos 20-metį. Parodos „išŠok“ sumanytojas ir autorius – žinomas fotomenininkas Algimantas Barzdžius.
„Man buvo svarbu ne tik sukurti įdomią fotografiją, kurioje būtų pagautas judesys, bet ir užfiksuoti mokyklos pedagogių profesinę meistrystę. Todėl kartu su šokėjomis parodai atrinkome tas fotografijas, kuriose viskas teisinga, – ir poza, ir pėdos įtempimas, ir dar daugelis tik šokio žinovams pastebimų svarbių dalykų“, – pasakojo fotografas.
Neįprastą vietą  parodai jis pasirinko iš anksto nujausdamas, kad prasidėjus antrajai pandemijos bangai gali būti uždarytos visos galerijos. O sumanymą įamžinti Choreografijos mokyklos pedagoges puoselėjęs jau senokai. Tiesa, joms buvo nelengva ryžtis tokiai fotoavantiūrai mieste, bet įsisiautėjęs virusas visą procesą pragreitino.
„Šį kartą negalime mokyklos jubiliejaus atšvęsti tradiciškai – su mokinių pasirodymais, šventiniais koncertais. Todėl A.Barzdžiaus pasiūlymas surengti mokyklos mokytojų parodą – lyg šviesos spindulys šiuo pilku metu. Ir mums, ir, manau, miesto žmonėms“, – sakė mokyklos vadovė Lina Navardauskienė, buvusi Kauno šokio teatro „Aura“ solistė.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.