Juodkrantės Raganų kalno skulptūros – atnaujinamos ir prakalbinamos

2020 m. rugsėjo 3 d. 15:56
Juodkrantės Raganų kalno medinės skulptūros po vasaros sezono sulaukė specialistų rūpesčio: į kasmetį simpoziumą susirinkę skulptoriai šią savaitę atnaujina savo ir kolegų darbus.
Daugiau nuotraukų (4)
Unikalios ekspozicijos šeimininkė Kuršių nerijoje veikianti įstaiga Neringos muziejai siekia išsaugoti ne tik medžio drožinius, bet ir kuo daugiau istorinės informacijos apie skulptūrų atsiradimo idėją ir jos įgyvendinimą. Filmuoti interviu su personažus sukūrusiais skulptoriais ir tautodailininkais bus publikuojami interneto svetainėje www.raganukalnas.lt.
Keturis dešimtmečius svečiams atviro Raganų kalno medinės skulptūros – tokios įtaigios, kad dažnas lankytojas čia nesunkiai pasijunta tarsi asmeniškai susitikęs su lietuviškų pasakų ir sakmių herojais. Ne ką mažiau įdomūs ir unikalaus medinių skulptūrų parko po atviru dangumi kūrimo procese dalyvavusių menininkų prisiminimai apie kūrybinį procesą. Šios minties paskatinta Neringos muziejų komanda inicijavo projektą, kurio metu filmavimo grupė rengs interviu su skulptūrų autoriais.
Anot Neringos muziejų direktorės, istorikės dr. Linos Motuzienės, Raganų kalnas – daugiau nei turizmo objektas. „Iš tolesnės perspektyvos vis įdomesnis atrodo sovietmečiu gimęs krašto istorijai neabejingų entuziastų sumanymas sukurti šį parką, leidęs kūrybinėmis priemonėmis įamžinti XIX a. pab.–XX a. pr. Juodkrantės istorijos laikotarpį, kai čia buvo sukurti populiarūs pasivaikščiojimo takai, bei originaliai įprasminti lietuvišką etninį paveldą medinėse skulptūrose“, – pastebi ekspertė.
Šią savaitę vykstančiame tradiciniame simpoziume medines skulptūras atnaujina ir šaltajam metų laikui ruošia Valentas Butkus, Dalius Udrakis, Rimantas Zinkevičius ir Jonas Vaicekauskas. Pastarieji du yra ir kelių ekspozicijos skulptūrų autoriai. Šį savaitgalį į Juodkrantę atvyks ir daugiau menininkų, sukūrusių nuotaikingus Raganų kalno personažus: Vidas Cikana, Raimondas Puškorius, Povilas Malinauskas bei Petras Balsys.
Nufilmuoti šių bei kitų prie ekspozicijos prisidėjusių menininkų interviu bus išversti į anglų bei gestų kalbas ir prieinami projekto interneto svetainėje, kuri nuosekliai formuojama kaip visavertis audio- bei vaizdo gidas.
Menininkai prisimins, kaip gimė itin populiarus ekspozicijos ansamblis „Pragaro vartai“, stogastulpis „Bangpūtys“, besifotografuojančių mėgstamas skulptūrų ansamblis „Pragaro vartai“ ir daugelis kitų medinių skulptūrų, kurių Raganų kalne iš viso yra 96.
Šis nuo seno žmonių susibūrimų ir tradicinių švenčių, vėliau – pasivaikščiojimų vieta buvęs išskirtinis gamtos objektas prieš keliasdešimt metų įkvėpė girininką Joną Stanių originaliai iniciatyvai papuošti jį medžio skulptūromis. 1979 m. į pirmąją kūrybinę stovyklą susirinkę liaudies meistrai išdrožė 25 skulptūras. Projektui vadovavo skulptorius Steponas Šarapovas ir architektas Algimantas Nasvytis. 1979–1981 m. surengti iš viso trys tokie simpoziumai, kurių metu 50 medžio meistrų ir kalvių sukūrė dar 71 skulptūrą, įkvėpta lietuviškos etninės kultūros palikimo.
Finansavimą Raganų kalno simpoziumo ir interaktyvaus gido projektams skyrė Lietuvos kultūros taryba bei Neringos miesto savivaldybė.
Interneto svetainėje www.raganukalnas.lt galima susipažinti su medinių skulptūrų ekspozicija bei istorija, žemėlapiu ir nuotraukomis, pasiklausyti profesionalių aktorių balsais perteiktų lietuvių liaudies pasakų ir legendų.
 
Raganų kalnasJuodkrantė^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.