Užsienio kuratorių MO erdvėms kuriama instaliacija yra neįprasta paroda. Ji – lyg kino filmas. Parodoje susijungia meno kūriniai, video instaliacijos, garso, šviesų ir netgi – lietaus efektai. Parodos kuratoriai teigia norėję pažadinti lankytojų jutimus, jautrumą ir užduoti klausimą susimąstyti – kodėl taip sunku mylėti?
„MO muziejus, sakydamas, kad visas menas yra apie mus, parodomis siekia kelti svarbius klausimus. Parodos kuratoriai vienu ar kitu kampu nagrinėja tapatybės temą. Šioje parodoje ji iškyla per santykį su kitu bei skirtingas ir galbūt konfliktuojančias vidines tapatybes. Eksponuojami 89 lietuvių menininkų kūriniai taip pat čia tarsi įgauna ir dar vieną, naują tapatybę“, – teigia Milda Ivanauskienė, MO muziejaus direktorė.
Poema apie Susa Bubble
S. Boddeke ir P. Greenaway‘aus instaliacijoje „Kodėl taip sunku mylėti?“ pasakojama personažės Susa Bubble istorija.
Iš pradžių ji buvusi viena, kol vieną rytą ji atsikėlė sudvigubėjusi.
Veikėjos nenumaldomai dvigubinasi, kol procesą sutrikdo 33-oji Susa Bubble, pasirodydama viena, be antrininkės.
Ji sukelia įtarimų kitoms Susoms ir įneša sumaišties į jų nedidelę visuomenę. Šis pasakojimas apie 33 Susa Bubble personažes veda lankytoją per visą parodą.
Įvairūs „kiti“ ir kaip juos priimti
Pasakojimas apie Susą Bubble – pasakojimas apie bandymą rasti pusiausvyrą. Kuratoriams kelia nerimą daugelis šiuolaikinio pasaulio problemų.
Pats parodos pavadinimas „Kodėl taip sunku mylėti?“ kelia klausimą apie santykį su kitu – kodėl mums sunku suprasti, priimti, nesmerkti kitoniškumo.
Tuo pačiu tai ir klausimas apie santykį su savimi – kaip priimti save, kaip rasti pusiausvyrą tarp kartais konfliktuojančių vidinių tapatybių.
Kaip teigia parodos kuratorė S. Boddeke, parodoje nepateikiamas vienas atsakymas į klausimą. Joje kviečiama susimąstyti ir su šiuo klausimu išeiti iš parodos.
Itin asmeniškas projektas
Parodos videoinstaliacijose pasirodanti veikėja Susa Bubble yra įkvėpta garsiųjų menininkų dukros Pip, kuri kartu su tėvais atvyko į parodos pristatymą Vilniuje. Tai jos pirmoji viešnagė Lietuvoje, tačiau pasak merginos, ji čia jaučiasi puikiai ir jau spėjo pasivaikščioti po senamiestį.
Parodos atspirties taškas – poema, kuria pagrįstas parodos pasakojimas. Ši poema atsirado kaip bandymas alegorijos forma dukrai papasakoti apie pasaulyje vykstančius neramumus, konfliktus ir žmonių nesutarimų priežastis.
Susos Bubble alegorija dedikuota ateinančiai jaunajai kartai, kurios laukia sunkus uždavinys – priimti sprendimus ir veikti plūstant milžiniškam prieštaringos ir dažnai melagingos informacijos srautui.
MO muziejuje – baseinas ir netgi lietus
Paroda „Kodėl taip sunku mylėti?“ – labai kinematografiška. Todėl parodoje itin svarbūs yra garso bei šviesų efektai. O lankytojai kviečiami laisvai ir drąsiai judėti erdvėje be nurodyto maršruto.
Kūrėjai žiūrovą įtraukia į gyvą pasakojimą, žadina jutimus vaizdu, garsu, panardina į vientisą išgyvenimą. Parodoje yra įrengtas baseinas, lankytojai taip pat išvys ir lietų. Vanduo, dažnai atsikartojantis S. Boddeke ir P. Greenaway‘aus kūryboje, šį sykį primena ir kenčiančių dėl neteisybės žmonių ašaras.
Kuratorių temą praplečia lietuviai
Užsienio kuratorių instaliacijas ir pasakojimo temą pratęsia lietuvių menininkų darbai. Iš viso eksponuojama 22 lietuvių menininkų 89 kūriniai iš MO muziejaus ir kitų kolekcijų.
Kūrinių atrankoje buvo svarbus figūratyvumas, žmogaus būsenos, žvilgsnis, fiziškumas. Taip pat buvo įtraukti ir tie darbai, kurių nagrinėjama tematika susišaukė su parodos pasakojimu.
„Pagalvojusi, ar ši paroda galėtų būti atkurta kur nors kitur, ją įsivaizduoju tik su jūsų eksponatais. Kitaip būtų neįmanoma. Tikrai matau sąsajas tarp poemos apie Susą Bubble, mūsų sukurtų instaliacijų ir jūsų eksponatų“, – sakė S. Boddeke.
Savaitgalį – atidarymo renginiai
Savaitgalį MO tradiciškai kviečia į parodos atidarymo MOratoną. Renginių programa planuojama birželio 20-21 dienomis. Lankytojų laukia susitikimai su parodos menininkais Algimantu Aleksandravičiumi, Monika Furmana.
Į klausimą „kodėl taip sunku mylėti?“ bandys atsakyti psichiatras, psichoterapeutas Eugenijus Laurinaitis ir rašytojas, aktorius, slam poezijos kūrėjas Marius Povilas Elijas Martynenko.
Šeštadienio vakarą vyks performansas „Self-fles“, MO lankytojai taip pat galės išgirsti Beno Aleksandravičiaus (ba.) muzikinį grojaraštį. Sekmadienis skirtas šeimoms ir vaikams.
Visa MOratono programa: ČIA. Įsigijus tos dienos muziejaus bilietą, galima dalyvauti visuose MOratono programos renginiuose. Dalyvių skaičius renginiuose yra ribotas, todėl pirmenybė bus teikiama pirmiesiems atėjusiems.
Bilietus įsigyti galima internetu bilietai.mo.lt ir MO muziejaus kasoje. MO muziejaus bendruomenės nariai – MOdernistai – turės galimybę aplankyti naująją MO muziejaus parodą pirmieji, o parodos atidarymo savaitgalio renginiai MOdernistams – nemokami.
Parengtas specialus gidas
MO muziejus kviečia visus parodą patirti patiems, tai labai individualus santykis su vaizdu ir parodos instaliacijomis.
O norintiems sužinoti daugiau apie parodoje eksponuojamus menininkus ir jų kūrinius MO muziejus paruošė specialų e. gidą. Norint juo pasinaudoti, visi kviečiami atvykti su telefonais ir asmeninėmis ausinėmis.
Apie užsienio menininkus
Saskia Boddeke – olandė multimedijų menininkė ir režisierė, daugelio operų pastatymų Nyderlandų nacionalinėje operoje bendraautorė. Naudodamasi technologijomis ji kuria įtraukias patirtis: supa lankytojus projekcijomis, garsais, šviesa, kvapais ir meno objektais. Yra sukūrusi dokumentinį filmą „Greenaway Alphabet“ apie P. Greenaway‘ų ir jų dukterį Pip.
Nyderlandų nacionalinėje operoje ji dirba nuo 1984 m. ir kaip režisieriaus asistentė yra sukūrusi 48 operas. Su P. Greenaway susipažino ėmusi kartu dirbti prie filmo ir teatro performanso "Rosa, a Horse Drama" (Roza – drama su arkliu) pastatymo. Daugiau apie kitus S. Boddeke projektus: https://www.sbpg-projects.com/ saskiaboddeke
Peter Greenaway – vienas garsiausių ir originaliausių britų režisierių, 2014 m. apdovanotas BAFTA apdovanojimu už viso gyvenimo indėlį į britų kino istoriją, 4 kartus nominuotas ir vieną kartą apdovanotas Kanų kino festivalyje, įvertintas daugybe kitų prizų. P. Greenaway kūryboje susipina vaidyba, tapyba, videomenas, instaliacijos, dokumentika. Jis taip pat yra dirbęs ir bendradarbiavęs kartu su kompozitoriais John Cage, Philip Glass, Michael Nyman, Wim Mertens ir kitais.
Garsiausiais P. Greenaway filmais laikomi „Virėjas, vagis, jo žmona ir jos meilužis“, „Architekto pilvas“. Vienas naujausių jo filmų – „Eizenšteinas Gvanachuate“ (2015), kurio premjera įvyko Berlinalėje. Daugiau apie P. Greenaway: https://www.sbpg-projects.com/ peter-greenaway
Apie MO
MO muziejus, kurio pastatą suprojektavo pasaulyje garsus architektas Daniel Libeskind, duris atvėrė 2018 m. spalio 18 d. Iki atidarymo MO muziejus, įkurtas asmenine mokslininkų Danguolės ir Viktoro Butkų iniciatyva, beveik dešimtmetį veikė kaip muziejus be sienų. Jame sukauptą daugiau nei 5000 modernaus ir šiuolaikinio meno kūrinių kolekciją sudaro Lietuvos dailės aukso fondas nuo XX a. 6-ojo dešimtmečio iki šių dienų. Nuo MO muziejaus atidarymo (2018 m. spalio 18 d.) iki 2019 m. pabaigos MO apsilankė daugiau nei 300 000 žmonių.
MO muziejus – gero laisvalaikio vieta, pasakojanti istorijas apie mus. Čia užsukti kviečia parodos, kinas, edukaciniai užsiėmimai, koncertai ir kiti renginiai, skirti įvairioms amžiaus grupėms. Vienas iš MO tikslų yra burti aktyvią bendruomenę – MOdernistus – kurie palaiko MO idėją ir padeda kurti naująjį muziejų drauge.