Ketvirtadienio ryte Šiuolaikinio meno centre Vilniuje buvo paskelbti „JCDecaux premijos“ laureatai.
3000 eurų premija ir galimybė eksponuoti savo darbus lauko reklamos plotuose atiteko 25 metų menininkei Anastasijai Sosunovai, sukūrusiai videodarbą „Tainstvo“ apie šiuolaikinio žmogaus santykį su tikėjimu bei asmeninių išgyvenimų ir globalių politinių bei kultūrinių procesų sąsajas.
Pagrindinio prizo laimėtojai atiteko 3000 eurų ir galimybė eksponuoti savo darbus lauko reklamos plotuose. Ją iš penkių parodos „Orumas“ dalyvių išrinko tarptautinė ekspertų komisija – kuratorius R.Malašauskas, kanadietis menininkas A.Harrisonas ir Berlyne gyvenanti ispanų kuratorė B.Cueto.
„Jos filmas „Tainstvo“ mus sužavėjo savo daugiabalsiu artikuliacijos procesu. Jame asmeniški pasakojimai suburiami draugėn ir atskleidžia ypač žmogiškas paieškas – tikėjimo kažkuo didesniu negu individualus determinizmas ir kažkuo, kas iš pažiūros yra atsparu pokyčiams. Tai religijos ir ritualo paieškos“, – teigiama žiuri laiške.
Vertinimo komisijos nariams ypač patiko tai, kad filme aiškiai juntamas abipusis pasitikėjimas, atsirandantis tarp kūrinio autorės ir jos kalbinamų žmonių.
„Menininkės pašnekovai nepaverčiami konkrečių ideologijų emblemomis – jie veikiau yra atviri pavyzdžiai, atskleidžiantys impulsus, palaikančius tikėjimo sistemų konstravimą ir replikavimą. Išvengiant vienos statiškos „prasmės“, tikrosios prasmės paieškos tampa esmine filmo tema’, – savo sprendimą paaiškino vertintojai.
Nugalėtoją pasveikino premijos sumanytojai ir steigėjai – lauko reklamos sprendimų bendrovės „JCDecaux Lietuva“ vadovė Žaneta Fomova ir Šiuolaikinio meno centro direktorius Kęstutis Kuizinas.
"Mes dabar darbe kalbamės ne tik apie verslo reikalus, bet ir diskutuojame apie šiuolaikinį meną", – sakė Ž.Fomova.
Komisija taip pat skyrė „ypatingą paminėjimą“, tarsi kokį paskatinamąjį prizą konkurse dalyvavusiam kolektyvui „Pinigų uostas“. Žiuri nariams patiko trijų jaunuolių kūrinys, kuris konstruojamas ant korporatyvinės estetikos pamatų, kai ironiškai parodoma fiktyvią „ofšorinę“ bendrovę.
„Panašu, kad šis daug žadantis projektas žengia pirmus žingsnius link gilesnio nešvaraus kapitalo politikos ir estetikos kvestionavimo, kurio mes tikrai laukiame ir nekantraujame jį giliau ištyrinėti“, – rašoma žiuri laiške.
Prieš parodos atidarymą buvo įvertintas ir dar vienas „JCDecaux premijos“ konkursinės parodos „Orumas“ dalyvis.
Vilniaus meras R.Šimašius įteikė apdovanojimą publikos prizo laureatui, kurį tradiciškai rinko į išankstinį pristatymą sukviesti verslo, meno ir politikos elito atstovai. Iš penkių „JCDecaux premijai“ pristatytų menininkų ir kūrybinių kolektyvų darbų susirinkusiems labiausiai patiko Vilniaus dailės akademijos studento, 24 metų skulptoriaus Mato Janušonio darbas „Vartai“.
Publikos prizo autoriui suteikiama galimybė prisistatyti vilniečiams, surengus savą lauko reklamos kampaniją „JCDecaux“ erdvėse“, kurios vertė – 5 tūkstančiai eurų.
2018 metais „JCDecaux” premijos idėjų konkurse dalyvavo net 45 jaunuoliai.
Kuratoriai atrinko penkis įdomiausius sumanymus, kurių autoriai gavo po 1,5 tūkst. eurų ir per pusę metų turėjo realizuoti ir konkurso parodoje pristatyti savo projektus.
Pirmąja „JCDecaux” premijos laureate 2016 metais tapo skulptorė Ona Juciūtė, sukūrusi darbą „Puota“. Pernai premija atiteko menininkų duetui – dizainerei M.Janulevičiūtei ir skulptoriui A.Lučiūnui už performansą „Mergina liepsnoja“.
Vienintelio Lietuvoje jaunųjų šiuolaikinio meno kūrėjų konkurso finalininkų ir laureatų darbus galima pamatyti parodoje „Orumas. JCDecaux premija“. Ji Šiuolaikinio meno centre Vilniuje veiks iki sausio 13 dienos.