Renginyje laukiama prezidentų Dalios Grybauskaitės, Valdo Adamkaus, Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio, Vilniaus mero Remigijaus Šimašiaus, skulptūros autoriaus Gedimino Piekuro.
Pasak savivaldybės, aplink skulptūrą sukurta erdvė leis žmonėms iš arti apžiūrėti 2 metrų 70 centimetrų dr. J. Basanavičiaus skulptūrą, pastatytą ant neaukšto, vos 45 centimetrų pjedestalo.
Ant paminklo postamento iškalta garsi dr. J. Basanavičiaus mintis: „Kaip aušrai auštant nyksta ant žemės nakties tamsybė, o kad taip jau prašvistų Lietuvos dvasė! Toks mūsų troškavimas ir noras“.
Tai žodžiai iš pirmojo „Aušros“ numerio pratarmės, parašyti 1883 metų sausį Prahoje ir išspausdinti kovą Ragainėje. Autobiografijoje „Mano gyvenimo kronika“ J. Basanavičius yra pasakęs, kad šie žodžiai jam buvo labai svarbūs ir jaudinantys.
Paminklas atidengiamas 1200 kvadratinių metrų ploto aikštėje, kur paklota nauja danga, įrengti suoliukai, šiukšliadėžės, šviestuvai, bus pasodintos obelys. Aikštės tvarkybos darbai truko pusmetį.
Vilniaus savivaldybė šią erdvę vadina ypač svarbia miestui, mat priešais buvusius Miesto salės rūmus (dabar – filharmonija. – ELTA) 1905 metų gruodžio 4-5 dienomis posėdžiavo Didysis Vilniaus seimas. Būtent Jonas Basanavičius buvo Lietuvių suvažiavimo Vilniuje idėjos autorius, šio suvažiavimo pagrindinis organizatorius.
Didysis Vilniaus seimas, deklaravęs politinės lietuvių tautos tęstinumą, davė pradžią moderniai Lietuvos valstybei ir šiuolaikiniam mūsų parlamentarizmui.
Dr. J. Basanavičiaus paminklo atidengimas – visų sostinėje vykusių Valstybės šimtmečio renginių ciklo akcentas. Dr. J. Basanavičiaus sugrįžo į Vilnių, į Valstybę. Jo asmenybė buvo atgimimo centras, nuo dr. J. Basanavičiaus telkiančios valios ir proto prasidėjo valstybės atgimimas.