Jau antrą jubiliejinę parodą savo provokuojančiais paveikslais išgarsėjęs dailininkas surengia ne sostinėje, o Dusetose. Pirmoji buvo tarsi iššūkis Vilniaus snobams – norite pasižiūrėti, nepatingėkite atvažiuoti.
Šiemet jau nieko nestebino, kad į atidarymą net ir per karščius atvažiavo didelė dalis sostinės meno pasaulio atstovų – Dailės akademijos profesoriai, menotyrininkai, kolegos dailininkai ir net kolekcininkai. Iki šiol Š.Sauka vis juokaudavo, kad visi vadina jį garsenybe, tačiau niekuomet neteko matyti kolekcininkų eilės prie savo trobos durų.
Gal jau atėjo metas? Kolekcininkus ši paroda turėtų ypač dominti, nes šalia naujų Š.Saukos drobių galima pamatyti ir gerokai senesnių, bet dar niekur neeksponuotų paveikslų. Ne mažiau įdomi ir jo trimatė tapyba, tiksliau ištapytos skulptūros, kurias jis sukūrė kartu su skulptoriumi Aliumi Berdenkovu.
Neatsitiktinai parodos plakate – ir Š.Saukos ir A.Berdiankovo pavardės.
Parodos pristatyme rašoma, kad Š.Sauka nesiliauja tapęs. Jei jo paklausite, jis – dailininkas ir niekas daugiau. Tačiau pastaraisiais metais įvyko ir keletas visai netikėtų istorijų.
Pirma. Š.Sauka paima storą lentą ir pripeckioja ją pieštuku. Atvažiuoja A.Berdenkovas. Jiedu užsidaro dirbtuvėje, mosikuoja rankom virš tos lentos, diskutuoja, tariasi, aiškinasi, kas kaip turėtų būti. Vakarop pripeckiota lenta drauge su A.Berdenkovu išvyksta į Vilnių. Paskui grįžta – piešinys, virtęs reljefais.
Taip pat su A.Berdenkovu iš Vilniaus į Dusetas privažiuoja didelių ir mažų skulptūrų, išlipusių iš Š.Saukos paveikslų. Dabar jau Š.Sauka užsidaręs zulina tuos reljefus, drožia, brūžina, kaišo, montuoja, klijuoja, vėliau tepa, trina ir tapo. Šitaip per porą metų atsiranda šešetas keistų skulptūrinių-tapybinių darbų. Visi jie – jubiliejinėje parodoje.
Antra. Vasarą ima griūti tvarto (jau seniai paversto sandėliu, garažu ir malkine) siena. Reikia perdaryti. Meistrai dirba, o Saukos ta proga bando išsikuopti per dešimtmečius susikaupusį ir niekieno nejudintą įvairenybių kampą. Į dienos šviesą išlenda seni dviračių rėmai, lentgaliai ir šiferio lakštai, skalbimo mašina „Rīga“, į ritinius susuktos drobės.
Štai jos, vietomis perdrėkstos, aptrupėjusiais pakraštėliais, užtemptos ant naujų porėmių, taip pat atsidūrė jubiliejinėje parodoje.
Paroda veiks iki rugsėjo 20 d.