Septyniolikos sostinės laiptinių gyventojai nuo šiol gyvens su paslaptimi

2018 m. birželio 24 d. 10:53
„Lietuvos rytas“
Naujoje gyvenvietėje Užupyje žinomi menininkai grafikos, tekstilės, keramikos ir tapybos kūriniais išpuošė net septyniolika laiptinių.
Daugiau nuotraukų (5)
Didžiausia galerija laiptinėse Polocko gatvėje pirmadienį tik vienai dienai atvėrė duris – vėliau meno kūriniais galės grožėtis tik tų namų gyventojai ir jų svečiai.
Įėjimą į vietoj siuvyklos „Vilija“ iškilusį naujų namų kvartalą saugo ne tik vartai, bet ir apsaugininkas.
Kūrė trylika menininkų
Amatininkų, Vyndarių, Filosofų ir kitais vardais pavadintų namų laiptinėse – 13 menininkų kūriniai. Skulptoriai, tapytojai, keramikai, grafikai, fotografai susivienijo tam, kad menas įsikurtų ne tik ten, kur jį įprasta matyti, bet ir netradicinėje erdvėje.
Galeriją laiptinėse papuošė Eglės Ridikaitės, Kristinos Norvilaitės, Vaidos Keleras, Kunigundos Dineikaitės, Tomo Martišauskio, Nerijaus Baublio, Mingailės Mikelėnaitės, Monikos Gedrimaitės, Justinos Kildišytės, Vitos ir Gedimino Kalinauskų, Tado Šimkaus darbai.
Pradėdama ekskursiją po laiptines gidė Eglė pirmiausia išgyrė į medį panašų fontaną namų kvartalo viduryje. Jį sukūrė kalvis Raimondas Vaitkūnas.
Kartu su kitais Vilniaus kalviais jis taip pat nukaldino per du šimtus balkonų turėklų, kitų dekoratyvinių detalių.
Pirmas stabtelėjimas – laiptinėje, kurioje eksponuojami T.Martišauskio ir jo žmonos K.Dineikaitės kūriniai.
Tai – kompiuterių programomis piešti ir ant organinio stiklo atspausti deimantai.
„Deimantas yra vienas seniausių, brangiausių ir stipriausių brangakmenių. Tai – prabangos ženklas. Manoma, kad jis atneša sėkmę, tad žmonės, kurie gyvens šiame name, bus laimingi ir gali pradėti pirkti loterijos bilietus ar investuoti į kriptovaliutas“, – juokavo Eglė.
Beje, naujojo kvartalo namuose butų pigiais tikrai nepavadinsi. Jų kainos – nuo 105 tūkst. už 50 kvadratinių metrų butą.
Tad norėdamas apsigyventi tokiame name turi būti ir laimingas, ir turtingas.
Perkėlė iš močiutės trobos
Kitoje laiptinėje – paveikslai iš epoksidinės dervos ir vyno kamščių. Jų šiems meno darbams sukurti prireikė per tūkstantį. Blaivybės puoselėtojas tokiame name tikrai negalėtų gyventi.
Trečio namo gyventojai laiptinėse regės E.Ridikaitės „Bobutas skarelas“. Prieš tai močiutės troboje Kupiškyje eksponuotus paveikslus-skareles tapytoja dabar perkėlė į Užupį.
Tiesa, tai tėra tiktai atspaudai, nes originalūs paveikslai yra įspūdingų matmenų.
Paklausta, ar negaila, kad jos darbai atsidūrė laiptinėje, E.Ridikaitė pažymėjo, kad tai – išskirtinis projektas, tad liūdesys neapniko. „Be to, mano kūriniai po parodų dažniausiai guli dirbtuvėje ar garaže. O čia juos žmonės pamatys“, – pasakojo dailininkė.
K.Norvilaitės grafikos kūriniai – kiekviename aukšte skirtingų spalvų. Ji taip pat sukūrė pašto dėžutes, kurių kolekciją pavadino „Parašyk man laišką“.
Neapsieita ir be piketų
Kai prieš ketverius metus buvo nugriauti siuvyklos „Vilija“ pastatai ir prasidėjo statybos, nepasitenkinimą puolė reikšti Užupio bendruomenės atstovai.
Dėl statybų aktyvistai piketavo prie Kultūros ministerijos, priekaištavo, kad per vėlai sužinojo apie iškilsiantį gyvenamąjį kvartalą.
Projektą tikrino Aplinkos ministerija bei Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija, bet esminių pažeidimų nenustatė.
Kultūros paveldo departamento ekspertai paaiškino aptikę tik kai kurių neatitikimų. Jų nuomone, statybvietėje kai kurie pažeidimai susiję su pastatų aukštingumu, taip pat užstatymo parametrais, kurie viršija nustatytus detaliajame plane.
Menas^InstantVilnius
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.