Pamatyk. 100-mečio Baltijos trienalė kviečia išsižadėti šmėklų (foto)

2018 m. gegužės 11 d. 18:48
Lrytas.lt
Minint Lietuvos valstybės atkūrimo 100-metį, pirmą kartą Baltijos trienalė vyksta trijose Baltijos šalyse.
Daugiau nuotraukų (36)
Penktadienio vakare lietuviškas trienalės variantas atidarytas Šiuolaikinio meno centre Vilniuje. Birželio 29 dieną estai savą trienalės versiją pristatys Talino parodų rūmuose, rugsėjo 21 dieną latviai pakvies publiką į savąją trienalę Rygos šiuolaikinio meno centre „Kim?“.
Kultūros ministrės Lianos Ruokytės-Jonsson teigimu, trijų Baltijos valstybių 100-metis suteikė proga meno kalba papasakoti šalių istorijos vingius, ypatumus, skaudulius.   13-oji Baltijos trienalė siūlo nepaisyti nelaimingu laikomo skaičiaus, tai liudija ir jos pavadinimas  – „Išsižadėk šmėklų“.
„Istorija yra ne tik pasiekimų ir herojų virtinė –  ji taip pat turi ir skaudulių, traumų ir nutylėjimų sluoksnį, kurio neapmąsčius, jis sugrįžta praeities šmėklomis ir vaiduokliais. Menas yra vienas iš būdų tai suvokti.  Baltijos trienalė, šiemet  pirmą kartą vykstanti visose trijose Baltijos šalyse, ir jos nenuilstantis kuratorius Vincentas Honore atkreipia mūsų dėmesį į tai, kas galbūt nėra patogu ir  galbūt nutylėta, tačiau yra svarbu ir reikšminga“, – sakė kultūros ministrė.
[[ge:lrytas:lrytas:6260699]][[ge:lrytas:lrytas:6260677]]
Paroda duoda peno ne tik smegenims, bet ir akims. Jos architektas Diogas Passarinhas sukūrė ne vien patogias ekspozicines erdves menininkams, bet ir savą konstrukciją-intervenciją. Jis tarsi iš naujo perkūrė visas Šiuolaikinio meno cento sales. Žinodamas, kad meno centras ruošiasi artėjančiai rekonstrukcijai, bienalės architektas ekspozicijai panaudojo senas salių pertvaras, skardą, kuria būna uždengiami meno centro langai ir kitus pastate surastus dalykus.
Pasak parodos kuratoriaus, bienalėje nereikėtų ieškoti kažkokių ypatingų, vien tik Baltijos regionui būdingų bruožų. Jo sumanymas – įprastą tapatybės sąvoką pakeisti buvimo kartu, priklausymo tai pačiai bendruomenei idėja.
Parodoje galima pamatyti 30 dailininkų kūrinius. Daugelis jų buvo sukurti specialiai šiai parodai. 
Anna Hulačová sukonstravo fontano formos monumentą. Dora  Budor vidinį meno centro kiemelį pavertė apleistu futuristiniu peizažu ir apgyvendino jame animatroninius paukščius.
[[ge:lrytas:lrytas:6260606]][[ge:lrytas:lrytas:6260690]]
 
Augustas Serapinas dirbo su vietos bendruomene, siekdamas atkreipti dėmesį į atominės industrijos paveldą.  Melvinas Edwardsas atkūrė vieną savo kultinių spygliuotos vielos skulptūrų iš praėjusio amžiaus aštuntojo dešimtmečio.
Laure Prouvost įrengė instaliaciją, kuri įgyja peizažo formą. Lietuvių duetas "Pakui Hardware" sukūrė naujus kūrinius, nagrinėjančius technologijas ir žmogaus pojūčius.
Michaelas E. Smithas įsiskverbė į erdvę su savo skulptūromis ir vaizdo projekcijomis, o Caroline Achaintre pristato naujas didelio mastelio skulptūras.
Šiuos specialiai trienalei skirtus darbus papildo pasiskolinti meno kūriniai, kurie Vilniuje eksponuojami pirmą kartą. Tarp jų tarptautinės meno scenos garsenybių – Darjos Bajagić, Ninos Beier, Humos Bhabhos, Miriam Cahn, Jaynes Cortez, Melvino Edwardso, Pierre’o Huyghe’o, E’wao Kagoshimos, Ellos Kruglyanskayos, Katjos Novitskovos, Maxo Hooperio Schneiderio, Anu Põder ir Rachelės Rose – kūriniai.
[[ge:lrytas:lrytas:6260691]][[ge:lrytas:lrytas:6260694]]
Skulptūros, piešiniai, paveikslai, instaliacijos, vaizdo projekcijos, muzika, tekstai ir trienalės metu rodomi performansai bei filmai – labai skirtingi, nors kuratorių komandos dėka puikiai dera tarpusavyje.
Pristatydama garsių kūrėjų darbus trienalė leidžia žiūrovams susipažinti su pačiomis įvairiausiomis šių dienų meno strategijomis.
13-osios Baltijos trienalės meno vadovas – Londone dirbantis kuratorius Vincentas Honoré. Jis buvo garsiojo Paryžiaus šiuolaikinio meno muziejaus „Palais de Tokyo“ kuratorių komandos narys 2001–2004 m. Vėliau dirbo vienu pagrindinių kuratorių Londono muziejuje „Tate Modern“.  V. Honoré rengė didelės apimties modernistų bei šiuolaikinių menininkų, parodas, inicijavo ir organizavo grupines parodas, kolekcijų pristatymus bei edukacines programas.
Kas trejus metus vykstanti Baltijos trienalė yra didžiausias ir svarbiausias Šiuolaikinio meno centro renginys. Nuo 2002 m. ji sėkmingai įsitvirtino pasauliniame meno bienalių tinkle.
Visą trienalės renginių programą rasite ČIA (https://www.cac.lt/lt/exhibitions/triennial/9070).

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.