Sustoję ta pačia tvarka kaip partizanai ant Vilniaus rotušės laiptų keturi telšiškiai aiškino, jog tam reikia ne tik geros raumenų koordinacijos, bet ir drąsos, nes nukritęs iš tokio aukščio gali rimtai susižeisti.
Piramidės apačioje atsistojo du broliai skulptoriai Gintautas ir Mindaugas Lukošaičiai, autentiškos partizanų nuotraukos pagrindu sukūrę skulptūros „Žvalgai“ maketą, kurią buvo ketinama pastatyti Kryžkalnyje.
Gyvąją žmonių piramidę atidžiai stebėjusi mokytoja iš Didžiosios Britanijos Patsy Brownley nuoširdžiai gyrė sumanymą pastatyti tokį paminklą. „Tai – tikra istorija“,- sakė turistė, išgirdusi apie autentišką partizanų nuotrauką.
Kiek pasviravusi žmonių piramidė po minutės iširo be aukų.
Taip pasibaigė fotomenininko Sauliaus Paukščio protesto akcija prieš politikavimą mene, taip pat „vertelgiškumą ir cinizmą įamžinant jautrias Lietuvos istorijos temas“.
Menininkų protestą sukėlė situacija su memorialu Lietuvos partizanams Kryžkalnyje. Tėvynės partizanų laisvės kovos įamžinimo sąjunga už žmonių paaukotus pinigus neseniai įsigijo sklypą ant Kryžkalnio ir pristatė visuomenei architekto Sauliaus Pamernecko ir skulptoriaus Tado Gutausko projektą.
Tačiau menininkai iš Šiaulių G. ir M.Lukošaičiai tikina, kad būtent jie sukūrė pirmąjį Kryžkalnio memorialo projektą. Jų projektas su skulptūra „Žvalgai“ buvo demonstruojamas, kai žmonės buvo raginami aukoti pinigus memorialui Kryžkalnyje pastatyti. Apie tai, kad paminklas bus statomas pagal kitokį projektą, jiems net nebuvo pranešta.
Pirmojo paminklo autoriai nebuvo pasirašę jokios sutarties su Tėvynės partizanų laisvės kovos įamžinimo sąjunga, tačiau, jų nuomone, tikrasis paminklo užsakovas yra žmonės, aukoję pinigus sklypui Kryžkalnyje įsigyti. Į teisininkus jie dar nesikreipė, nes tikisi, kad pavyks susitarti gražiuoju.
„Negalima peržengti profesinės etikos. Tai – gėdinga žmogaus elgsena“,- kalbėjo G.Lukošaitis apie savo konkurentus. 6 metrų skulptūrą „Žvalgai“ ketinama pastatyti beveik toje vietoje, kur stovėjo Kryžkalnio motina – paminklas sovietų armijai.