Antradienį atidaryta vitražo iš Kauno Švč.Sakramento bažnyčios paroda „Sugrįžęs į šviesą. Trapaus kūrinio istorija“.
Renginyje dalyvavo Kauno arkivyskupas metropolitas Lionginas Virbalas SJ, Kauno Švč.Sakramento bažnyčios rektorius kunigas Jonas Stankevičius, restauratorius Daugis Bumbulis, muziejaus direktorius Osvaldas Daugelis, menotyrininkė Raimonda Norkutė. XIX a. pabaigoje garsiųjų „Geyling“ vitražo dirbtuvių Vienoje sukurtas kūrinys „Nukryžiuotasis su angelais“ iki šiol žinotas tik iš kelių nespalvotų fotografijų.
Aukšto meninio lygio vitražas į Lietuvą atkeliavo iš Sankt Peterburgo dvasinės akademijos kartu su 4 evangelistų vitražais, kuriuos 1934 m. įsigijo Kauno Švč.Sakramento (Dievo Kūno) bažnyčia. Sovietmečiu, prieš įrengiant bažnyčioje kino teatrą „Santaka“, vitražai buvo išmontuoti, supakuoti ir nuo to laiko saugomi Nacionaliniame M.K.Čiurlionio muziejuje.
Išsaugoti Nukryžiuotojo ir 3 evangelistų vitražai (šventųjų Jono, Morkaus ir Luko) sugrąžinti Kauno Švč.Sakramento bažnyčiai 2017 metais. Deja, iki šiol nežinoma, kur buvo paslėpti kiti du vitražai, ar dar išliko šv.Mato Evangelisto vitražas ir S.Ušinsko sukurtas vitražas su monstrancija.
Paroda pasakoja apie menišką retos ikonografijos vitražą, trapaus kūrinio kelią, unikalaus paveldo objekto sugrįžimo svarbą.
2016–2017 m. aukščiausios kategorijos restauratoriaus Daugio Bumbulio ir Dalios Mulevičienės (III kategorija) restauruotame kūrinyje išliko daug autentiškų „Geyling“ vitražo dirbtuvių sukurtų detalių, matyti ir S.Ušinsko tarpukariu restauruoti fragmentai. Vitražui kontekstą parodoje kuria vertingi sakralinio meno ir liaudiškojo baroko kūriniai.
Projektas „Tarpukario dailės ir kultūros istorijos bei mecenatystės skerspjūviai“ iš dalies finansuojamas Lietuvos kultūros tarybos. (LS)
Paroda muziejuje veiks iki 2018 m. sausio 8 d.