Trečiadienio vakare Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje Vilniuje labai neįprastai atidaryta Indrės Stulgaitės-Kriukienės ir Remigijaus Kriuko meninio stiklo paroda „Monologai“.
Vietoj įprastos gyvos muzikos atidarymo kalbas įrėmino įspūdingas muzikinis lazerių šou, kuris menininkų darbus ne tik nuspalvino įvairiausomis spalvomis, bet ir jų viduje užkūrė menamą ugnį, o jau sustingusias meninio stiklo skulptūras tarsi sugrąžino į krosnį, primindamas skystą tekančio įvairiaspalvio stiklo masės formavimosi stebuklą.
Parodos autoriams šį įspūdingą reginį padėjo sukurti bendrovė „Blikas“, jau ne pirmus metus rugsėjo pabaigoje rengianti populiarųjį fejerverkų festivalį „Vilniaus fejerija“. Kaip lazerių spinduliais atgaivinti skulptūras ir priversti jas judėti skambančios muzikos ritmu, teko sugalvoti lazerių fizikos specialistui Vytautui Kučikui.
Aukštuose postamentuose paslėpti lazerių įrenginiai iš pradžių net nekrito į akis gausiai į parodos atidarymą susirinkusiais publikai. „Tai ir buvo sumanyta kaip netikėtumas. Žmonės ramiai apžiūrinėjo stiklo skulptūras, o jos staiga visiškai pasikeitė. Iš toliau galėjo pasirodyti, kad lazeriai įspūdingiau atrodo persmelkdami ne tokias komplikuotas formas. Tačiau tie žmonės, kurie stovėjo prie darbo, kuriame labai daug vidinių ertmių galėtų patvirtinti, kad tai irgi labai gražu. Per tokį renginį būtina vaikščioti ir stebėti kūrinius iš pačių įvairiausių rakursų“, – pasakojo V.Kučikas.
Tą patį galima pasakyti ir apie visą parodą „Monologai“. Visą antrą muziejaus aukštą užimanti ekspozicija – pati didžiausia kada nors I.Stulgaitės-Kriukienės ir R.Kriuko surengta personalinė paroda.
Tai tikra puota akims, nors salių sienos ir grindys – neįprastai juodos. Skaisčiai oranžiniai dujų stulpai veržiasi instaliacijoje, pavadintoje „Pelkė“, kitoje salėje galima pamatyti net keletą tolimų planetų, kurias aplankė ir pats R.Kriukas, ir Mažasis Princas.
Atskira erdvė skirta žiūrovų itin pamėgtam paslaptingam šio meninio dueto kūriniui „4 dienos Marse“. Šiais metais tarptautinėje meno mugėje „ArtVilnius‘17“ pirmą kartą parodytą instaliaciją lankytojai išrinko geriausiu mugės kūriniu. Tiesa, šį kartą instaliacijoje nėra dūmų. Dūmų uždanga būtų tikusi ir atidarymo lazerių šou. Tačiau pasak Dailės muziejaus direktoriaus Romualdo Budrio, net ir nedidelės cigaretės dūmai šiame muziejuje tuojau įjungtų gaisro signalizaciją, todėl meninikams teko pakoreguoti savo sumanymus.