Modernaus meno centras pakeitė pavadinimą į gerokai skambesnį

2017 m. birželio 7 d. 15:40
Lrytas.lt
Kitais metais Vilniuje, vietoje buvusio kino teatro „Lietuva“,  duris atvers šiuo metu statomas „Mo“ – modernaus meno muziejus. Iki šiol veikiantis kaip muziejus be sienų Modernaus meno centras (MMC) pakeitė pavadinimą ir trečiadienį pristatė naują vizualinį identitetą.
Daugiau nuotraukų (10)
Renginyje pristatyta ir speciali laikinoji „kalbanti istaliacija“ – Mo muziejaus pavadinimo raidės, kurios po renginio pradės kelionę po Vilnių. Keliauti po sostinę pradėjo ir „Mini Mo“, lankantis atokiausias Vilniaus erdves. Šias keliones visi Mo muziejaus bičiuliai vasarą galės stebėti socialiniuose tinkluose.
„Nuo 2009 m., kada buvo įkurtas Modernaus meno centras, kantriai dirbome, kad menas įvairiausiomis formomis kalbėtų žmonėms ir drąsintų jį pažinti. Vystydami šį dialogą pastebėjome, jog neretai santrumpas sunku ištarti ir įsiminti. Artėjant muziejaus gimimui nusprendėme, kad laikas permąstyti jo vardą“, – pristatymo metu kalbėjo Mo muziejaus direktorė Milda Ivanauskienė.
Pasak M. Ivanauskienės, kartu su reklamos agentūra „New!“ kelis mėnesius ieškota naujo vardo, kuris būtų lengvai ištariamas ir įsimenamas, kalbėtų apie atvirumą, padėtų lankytojui kurti asmenišką santykį su muziejumi ir suvokti jį kaip natūralią savo gyvenimo dalį.
„Mo prasmė nesunkiai nuspėjama – ji užkoduota „mo-dernume“. Be to, Mo prasideda žodžiai „mo-kytis“ ir „mo-tyvacija“, o tai vienas esminių mūsų tikslų – galimybei mokytis ir gauti žinių muziejuje norime skirti tiek energijos, kad ji grįžtų išaugusiu įsitraukimu ir susidomėjimu. Mo taip pat yra angliško žodžio more („daugiau“) tarimas. „Daugiau“ mums yra raktinis žodis: daugiau žmonių prie meno, daugiau įsitraukimo, patyrimų ir bendravimo, daugiau to, kas papildo muziejaus kasdienybę – kinas, renginiai, kavinė, suvenyrai ir knygynas, viešos erdvės“, – sako Mo muziejaus direktorė.
Naują muziejaus vizualinį identitetą kūrusios reklamos agentūros „New!“ įkūrėjas Tomas Ramanauskas, pristatydamas idėją, pasakojo, jog agentūra buvo įkvėpta aštriakampio architektūrinio sprendimo, meno sukeliamos jausmų amplitudės ir daugybės raidės „M“ pasikartojimų pavadinime – „Mo“, „Modernaus“, „Meno“, „Muziejus“. 
„Visa tai dizainerių komanda susintetino į nesibaigiančia „M“, kuri tarsi seismiškai juda, šriftui suteikdama emblemiškumo. Tai dinaminis ženklas, priklausomai nuo priemonių galintis tęstis, kiek tik pageidaujama. Ženklo dinamiškumas yra itin aktualus meno institucijai, kurios eksponatai nuolat keičia ją pačią“, – teigia T. Ramanauskas.
Pristatymo metu greta Literatų gatvės sienos, tapusios pirmuoju MMC projektu miestiečiams, trumpam įkurdinta instaliacija – „kalbančios“ Mo muziejaus pavadinimo raidės. Taip tęsiama dar vieno MMC projekto – „Vilniaus kalbančių skulptūrų“ – tradicija. „Kalbančią“ instaliaciją galės išgirsti visi nauju muziejumi besidomintys vilniečiai. Po renginio, birželio 8–11 d., ji įsikurs meno mugėje „Art Vilnius“, o iš jos sugrįš į miesto centrą, Bernardinų sodą, ir vasarą lankys skirtingas sostinės erdves.
Pristatymo svečius skanėstais vaišino dabartiniai kaimynai „Senamiesčio krautuvė“ ir „Beigelistai“, kava būsimi kaimynai – „Caffeine Roasters“.
Nuo 2009 m. iki atidarymo Mo muziejus veikia kaip „muziejus be sienų“ – įgyvendina visuomenei ir miesto svečiams atvirus kultūrinius projektus („Literatų gatvė“, „Vilniaus kalbančios skulptūros“, „Keliaujantis muziejus“), leidžia meno edukacijai skirtas knygas. Būsimo muziejaus pagrindą sudaro nuosekliai kaupiama Lietuvos meno nuo 1960-ųjų iki šių dienų kolekcija. Šiuo metu joje yra daugiau nei 4300 tapybos, grafikos, fotografijos, skulptūros, videomeno ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje pripažintų menininkų kūrinių.
Mo muziejaus legenda
Ne vienerius metus aktyviai veikęs muziejus be sienų buvo žinomas Modernaus meno centro vardu arba tiesiog santrumpa MMC. Tačiau artėjant muziejaus gimimui nusprendėme, kad laikas permąstyti ir jo vardą.
Pirmas žodis susipažinus – vardas. Vardas sukelia emociją. Vardas kalba dar prieš prabylant jo savininkui. Jo ieškome internete. Vardas minimas, kai pasakoji apie tą, kurio čia nėra. Vardus turi žmonės, vardus turi organizacijos, verslai ir pastatai. Žmonės vardus gauna, o visi kiti susikuria. 
Mes ne vienerius metus kantriai dirbome, kad menas įvairiausiomis formomis kalbėtų žmonėms, o ne verstų juos nudirti akis, kuklinantis „čia ne man, aš nesuprantu“. Kalbama, žinoma, apie dialogą. Tiesdamas ranką dialogui MMC virsta Mo modernaus meno muziejumi.
„Labai mažas pokytis“, sakysite. „Bet mums labai svarbus“, atliepsime.
Pastebėjome, kad santrumpas sunku ištarti ir įsiminti, jos asocijuojasi su sunkiomis durimis ir aukštomis sienomis. Ieškojome, kas atlieptų atvirumą susipažinti ir bendrauti, kurtų asmenišką santykį ir jausmą, kad čia tavo erdvė, natūrali gyvenimo dalis.
Mo prasmė, kiek jos telpa į M ir O, lengvai nuspėjama – ji yra MOdernume. MOdernume, kuris daugiau apie požiūrį nei būtiną įsipareigojimą rodyti tam tikro judėjimo ar laikmečio meną.
Mo tai pat yra angliško žodžio MORE („daugiau“) tarimas. O „daugiau“ mums yra raktinis žodis: daugiau žmonių prie meno, daugiau konteksto, įsitraukimo, daugiau patyrimų ir bendravimo, daugiau to, kas yra aplink ir papildo – kinas, renginiai, kavinė, suvenyrai ir knygynas, viešos erdvės.
Kalbant apie įvairias kalbas, Mo perskaitomas ir ištariamas nesvarbu iš kur atkeliavusiam svečiui. Mums tai itin svarbu, juk esame kosMOpolitiškas muziejus ir miestas.
Mo prasideda žodžiai „MOkytis“ ir „MOtyvacija“, o tai vienas esminių mūsų tikslų – edukacijai skirti tiek energijos, kad ji grįžtų išaugusiu įsitraukimu ir susidomėjimu. Nuo MOksleivių iki senjorų.
Mo ne tik vardas, jis jau turi ir formą – ryškią, tvirtą, priderintą prie architektūrinio sprendimo. Ištempta „M“ – lyg eMOcijų amplitudė, kalbanti apie matymą „kitaip“, joje galima matyti ir trijų M lydinį. Ženklo įstrižainės simbolizuoja dinamiką, energiją, veržlumą, o apvali „o“ – ramybę ir harmoniją. Mo ženklas, tai priešybių vienybė ir tuo pačiu jų kova. 
Viso to tikslas vienas – pakviesti jus į svečius. Neabejojame, kad Mo modernaus meno muziejuje bus vietos visiems, nes menas, kai su juo susipažįsti, neįtikėtinai įdomus nuotykis.
naujienaModernaus meno centrasvardas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.