Penktadienį prekybos centre „Panorama“ atidaryta multimedijos paroda „Van Gogh. Life in Art“ – suteikia galimybę visai kitaip pažvelgti į vieno žinomiausių pasaulio dailininkų kūrybą.
Tai ne paroda, o savitas teatro ir kino miksas, mat vaikščiodamas parodos erdvėje apžiūrinėji ne atskirus paveikslus, o jų derinius, fragmentus ar iš pirmo žvilgsnio nepastebimas detales. Visa tai sudėliota į įdomų pasakojimą, kurio svarbesnius momentus išryškina salėje skambanti klasikinė muzika.
Nutapyto malūno sparnai netikėtai pradeda suktis, gėlės vazoje tiesiog ištirpsta atidengdamos kitą paveikslą. Žvaigždėtos nakties galaktikų ūkai virsta animuotais kosmoso vaizdais su pro šalį lekiančiomis žvaigždėmis. Tarsi žiūrėtum kokius nors „Žvaigždžių karus“ su virtualios realybės akiniais.
Tiesa, jokių specialių akinių parodos lankytojams neprireikia. Suskaitmenintus ir gerokai padidintus paveikslus publikai rodo 32 projektoriai. Žiūrovą iš visų pusių apsupa 23 ekranai, kurių bendras plotas – daugiau kaip 450 kvadratinių metrų, o aukštis – apie 4 metrus. Ne visi ekranai ant sienų, kai kuriuos kūrinių fragmentus galima matyti ir ant grindų.
Per gana neilgą kūrybos laikotarpį V.van Goghas (1853-1890 m.) sukūrė neįtikėtinai daug vertingų kūrinių – daugiau kaip 850 drobių ir apie 1300 darbų ant popieriaus. Manoma, kad paskutiniais savo gyvenimo metais jis kasdien nutapydavo po paveikslą. Tuomet niekas jų nenorėjo pirkti, o šiandien tai vieni brangiausių ir geidžiamiausių paveikslų solidžiuose meno aukcionuose.
Gausybe įvairiausių istorijų bei hipotezių apipintas ir šio dailininko menas, ir jo gyvenimas. Tai akcentuoja ir vienu metu ekranuose pasirodantys patys įvairiausi dailininko autoportretai. Jų V.van Goghas yra nutapęs daugiau nei 30.
Jis buvo meno kūrinių prekeivis tapęs pamokslininku, o vėliau – labai savitu tapytoju. Jis buvo psichikos ligos kamuojamas ekscentriškas kūrėjas, nusipjovęs ausį ir baigęs savo gyvenimą šūviu javų lauke. Šūvis pasigirsta ir parodoje. Virš skaudžiai geltonų laukų pakyla nutapytos varnos, jos krenta žemyn, žiūrovams po kojomis, kol atsiveria kosmoso erdvės.
Keliaujanti multimedijos ekspozicija „Van Gogh. Life in Art“ buvo sukurta minint V.van Gogho mirties 125-ąsia smetines ir nuo tada keliauja po Europą. Tokiu būdu rodyti suskaitmenintus meno šedevrus prieš 6 metus pirmieji pabandė australai. Ir šios projekcijų ekspozicijos labai greitai išpopuliarėjo visame pasaulyje. Pasak parodą Vilniuje surengusios įmonės „Bravo Events“ atstovų, norinčiųjų apsilankyti panašioje V.van Gogho parodoje Berlyne yra tiek, kad ji ten veikia jau pusantrų metų.
Parodos įvadas – informacija apie svarbiausius tapytojo gyvenimo ir kūrybos faktus, o pasimėgavus maždaug 40 minučių trunkančiu vaizdų kokteiliu galima pabandyti atsistoti prie paruošto molberto ir pačiam nutapyti ką nors panašaus. Mažiesiems paruošti spalvinimo lapai pagal garsiausius tapytojo paveikslus. Ekspozicijoje leidžiama fotografuoti ir kurti asmenukes.
Paroda „Van Gogh. Life in Art“ prekybos ir laisvalaikio centre „Panorama“ veiks kasdien nuo 10-21 valandomis iki balandžio 30 dienos. Bilietų kainos – nuo 8 iki 13 eurų.