Karštasis „Glass Jazz“: sveiki atvykę į stiklo pragarą!

2016 m. rugpjūčio 24 d. 15:31
Danutė Jonušienė
„Sveiki, atvykę į stiklo pragarą“, – tokiu kvietimu šią savaitę prasidėjęs Panevėžyje tarptautinis meninio stiklo simpoziumas „Glass Jazz“ neatsigynė žiūrovų.
Daugiau nuotraukų (31)
Netikėti blyksniai, stiklo formos, apšviestos lazeriais, ir džiazo ritmai – tokios staigmenos laukė jau pirmą vakarą.
Žiūrovų akyse 1400 laipsnių karštyje kaitinamas stiklas tapo ne tik juostele, kuri buvo iškilmingai perkirpta, bet ir originaliomis stiklo skulptūromis, savito dizaino formomis. Visi stiklo gaminiai buvo formuojami tik rankomis.
Projektas „Glass Jazz“ išskirtinis. Tai vienintelis įvykis Lietuvoje, o gal ir visoje Europoje, kai meninis stiklas susilieja su džiazu ir pirotechnika.
Šio renginio sumanytojas panevėžietis dailininkas Remigijus Kriukas įsitikinęs, kad improvizuodamas stiklo meistras gali ieškoti naujų formų.
Iš Vokietijos atvykusiam į Panevėžį stiklo meistrui Kazimierui Leščevskiui teko garbė pirmam pademonstruoti savo gebėjimus. Jo darbas buvo palydėtas ne tik plojimais, bet ir džiazo improvizacijomis.
„Geriausias žodis, kuris apibūdina simpoziumą, yra unikalu. Neabejoju, kad šis išskirtinis renginys padės kam nors sukurti šedevrą, o mums, panevėžiečiams, tai dar viena galimybė pamatyti, kaip gimsta stebuklai“, – sakė Panevėžio miesto meras Rytis Mykolas Račkauskas.
Laukė įvairūs efektai
Pasakojimas apie tai, kaip stiklas įgyja gyvybės ugnyje, buvo lydimas ir pirotechnikos efektų.
Iškilmingame vakare dalyvavęs fejerverkų festivalio „Vilniaus fejerija“ direktorius Gytis Lagunavičius pripažino, stiklas ir pirotechnika turi daug giminingų dalykų, pavyzdžiui, daug kas priklauso nuo cheminių medžiagos, lemiančių stiklo ir blyksnių spalvas, stiklas gimsta aukštoje temperatūroje, o pirotechnikos efektų taip pat neįmanoma išgauti be didelio karščio.
Simpoziumo dalyviai taip pat buvo dėkingi „Bliko“ atstovui Vytautui Kučikui, parodžiusiam, kaip lazeris gali padėti atskleisti naujas stiklo savybes.
„Mes galime sukurti tokį efektą, kurio gamtoje niekada nebūna, nes lazeris leidžia sukaupti šviesą į spindulį, galintį toli keliauti per erdvę“, – sakė V.Kučikas.
Iš eksponatų kurs muziejų
Vakaro vedėjas aktorius Gintaras Mikalauskas, komentuodamas gimstančius meno kūrinius, negailėjo gerų žodžių. Jis tikino, kad simpoziumo pavadinimui trūksta dar kelių raidžių, nes labiausiai Lietuvoje įsimylėjęs stiklą yra panevėžietis menininkas Remigijus Kriukas.
Meninio stiklo studija „Glasremis“, kuriai jis vadovauja kartu su žmona Indre Stulgaite-Kriukiene, jau antrą kartą sukvietė į šventę savo bendraminčius.
29 stiklo meistrai, atvykę iš 16 valstybių, džiugins savo darbais ne tik Panevėžio gyventojus, kelios asmeninės parodos bus surengtos ir kituose Lietuvos miestuose.
Tarp simpoziumo dalyvių yra ir kelios moterys.
Nors daugelis žmonių vis dar įsitikinę, kad stiklas yra sunkiai valdoma medžiaga, todėl stiklo pūtikais dažniausiai dirba vyrai, tačiau R.Kriuko žmona Indrė Stulgaitė-Kriukienė nesigaili, kad tapo stiklo menininke.
Jos svajonė – kartu su vyru Remigijumi įkurti Panevėžyje stiklo muziejų.
Dalį eksponatų jau yra padovanoję prieš kelerius metus įvykusio pirmojo simpoziumo dalyviai. Užsienyje pripažintas ir daugybę parodų surengęs stiklo menininkas R.Kriukas tikisi, kad šiemet tokių darbų bus dar daugiau.
„Man didžiausias pagyrimas būna tada, kai atsisveikindamas su svečiais išgirstu jų grasinimus sugrįžti į Panevėžį po kelerių metų“, – prisipažino patyręs stiklo meistras ir šio meno puoselėtojas R.Kriukas.
Studijos durys atviros smalsuoliams
Daugiau nei 40 tarptautinių simpoziumų dalyvavęs menininkas siekė, kad pasakojimas apie stiklą neprailgtų nei mažiems, nei dideliems ir visus užkerėtų akimirka, kai vos per kelias minutes iš beformės masės gimsta stiklo forma.
Magiška, stebuklinga, nepakartojama, originalu – tokie žodžiai veržėsi iš žiūrovų lūpų, kai R.Kriukas paskelbė vakaro pabaigą ir pakvietė panevėžiečius 6 valandą ryto ateiti į studiją, kur šią savaitę toliau dirbs stiklo meistrai iš Belgijos, Vokietijos, Luksemburgo, Airijos, Suomijos, Islandijos, Izraelio, Latvijos, Estijos, Čekijos, Rusijos ir kitų šalių.
Šią savaitę, iki rugjūčio 28 dienos, meninio stiklo studijos „Glasremis“ (J.Biliūno 12, Panevėžyje) durys bus atvertos visiems, kurie nori gyvai stebėti, kaip gimsta stiklo kūriniai.
Rugpjūčio 30 dieną, 17.30 val., visi kviečiami į Panevėžio miesto dailės galeriją, kur bus atidaryta tarptautinio renginio metu sukurtų darbų paroda.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.