Birželio 4 dieną nedideliame Budelsdorfo mieste tūkstančiai meno gerbėjų susirinko į meno pasaulio forumu vadinamos parodos „NordArt“ atidarymą. Paroda veiks net keturis mėnesius.
Šlėzvigo-Holšteino regione vykstančiame milžiniškame renginyje galima išvysti ir šiemet vienintelio Lietuvos atstovo Rodiono Petrovo tapybos kūrinių seriją „Archetypal projection“ (Archetipinė projekcija) . Atrankos komisija ją pastebėjo ir įvertino tarp gausybės paraiškų iš viso pasaulio.
Dalyvauti parodoje norėjo rekordiškas menininkų skaičius – 4500 kūrėjų iš daugiau kaip 100 šalių, tačiau pavyko tik 250.
Viena didžiausių šiuolaikinio meno parodų Europoje „NordArt“ rengiama nuo 1999 metų. Nnedidelis Budelsdorfo miestas kasmet tampa didžiuliu traukos tašku meno kūrėjams ir gerbėjams. Skirtingus pasaulio žemynus suvienijanti paroda išdėstyta buvusios metalo liejyklos 22000 kvadratinių metrų patalpose „Kunstwerk Carlshütte“ ir keturiskart didesniame skulptūrų parke, kuris tampa puikia erdve masyviems meno kūriniams.
„NordArt“ yra gyva. Ji tarsi priebėga ir įkvėpimo šaltinis ir pripažintiems, ir jauniems menininkams iš viso pasaulio. „NordArt“ misija – tarpusavio supratimas per meno kalbą. Čia – istorija ir tradicijos, čia dalijamasi bendromis patirtimis, nors kūrėjų gimtines skiria tūkstančiai kilometrų“, – sakė parodos kuratorius Wolfgangas Grammas.
Europai tai – galimybė susipažinti su labai tolimų geografinių platumų šiuolaikiniu menu.
Šių metų parodos naujiena – ekspozicijos, kurias surengė 2014 metų „NordArt“ prizo laimėtojas Kinijos kūrėjas Liu Ruowang.
Jo parodos „Vilkai ateina“ („Wolves Coming“) ir „Prigimtinė nuodėmė“ („Original Sin“) pristatomos kaip dabartinės visuomenės padėties komentaras. Po Vokietijos jos trejus metus keliaus po Europą ir JAV.
„NordArt“ suteikia galimybę Europoje išvysti šiuolaikinių mongolų menininkų kūrybą parodoje „Tradicija ir modernybė“. Ji surengta po didelės sėkmės sulaukusio šios šalies paviljono pristatymo 2015 metais. Tai buvo didžiausia Mongolijos meno ekspozicija Europoje.
Iki spalio vyksiančioje parodoje „NordArt“ šiemet iš kitų dalyvių išskirtas Izraelio šiuolaikinis menas, pristatomas šios šalies paviljone „Gyvenimo ratas“. Jame šios šalies daugiakultūrius kūrybinius procesus atspindi net 28 menininkų instaliacijos, tapybos, skulptūros, fotografijos ir kiti darbai.
Iki šiol specialiomis šalimis dalyvėmis buvo Mongolija, Kinija ir Rusija, o „NordArt 2013“ globėjomis buvo Lietuva, Latvija ir Estija, kurios padedamos savo ambasadų Berlyne įkūrė bendrą Baltijos šalių paviljoną.
Tais metais Lietuvai atstovavo šalyje ir tarptautiniu mastu žinomi menininkai LinasBlažiūnas, Nerijus Erminas, Algis Griškevičius, Eglė Kuckaitė, Jolanta Kyzikaitė, Linas Liandzbergis, Vilmantas Marcinkevičius, Martynas Martišius.
Šiemet Lietuvai atstovauja menininkas R.Petrovas su tapybos kūrinių serija „Archetypal projection“( Archetipinė projekcija) , kurią galima išvysti buvusiose metalo liejyklos industrinėse patalpose „Kunstwerk Carlshütte“. Pasak menininko, šie hiperrealistiniai kūriniai primena sapno būseną, perteikia įtraukiantį vaizdinių pasaulį ir nagrinėja pasąmonės struktūras. Paveikslų serija „Anima“ jau buvo pristatyta Lietuvoje ir Vokietijoje.
Pasak R.Petrovo, į parodą suplūdo gausybė meno kūrėjų ir gerbėjų. Paprastai per keturis mėnesius ją aplanko apie 80 000 žmonių.
„Parodos instaliavimo darbus organizatoriai pradeda vykdyti likus net pusantro mėnesio iki atidarymo. Nepriekaištingai organizuoti tokio masto parodą yra sunku, tačiau tai buvo atlikta puikiai. Likau patenkintas ir parodos organizatorių parinkta vieta mano darbams, jiems suteikta daug erdvės. Parodos atidarymai buvo du – pirmasis buvo skirtas menininkams, o kitą dieną – visiems, norintiems aplankyti parodą“, – sakė R.Petrovas.
„NordArt“ parodoje jis dalyvauja pirmą kartą, tačiau parodų atidarymai už Lietuvos ribų jam – ne naujiena. Menininkas šiemet dalyvavo grupinėse parodose Vokietijoje, surengė personalinę parodą Frankfurte, o prieš dvejus metus dalyvavo meno mugėje „Art Karlsruhe“, į kurią suplūsta per 50000 lankytojų.
Iš Budelsdorfo grįžęs R.Petrovas dabar dalyvauja tarptautinėje šiuolaikinio meno mugėje „ArtVilnius’16“ „Litexpo“ parodų rūmuose. Naujausius šio įdomaus menininko kūrinius pristato Klaipėdos Baroti galerija.