Lietuvių pamėgtą kiaušinių marginimo meną pakylėjęs iki dar neregėtų aukštumų V.Kusas tvirtina didžiausią įkvėpimą jaučiąs artėjant Velykoms. Prieš mėnesį sėdęs prie darbastalio palangiškis menininkas tuščiavidurius kiaušinius margino perlais ir Svarovskio kristalais.
Naujausius meistro darbus išvykę jo kūrybos gerbėjai vėl aikčiojo negalėdami patikėti, kad ant vieno kaušinio lukšto jis sugebėjo prilipinti net tris tūkstančius Svarovskio kristalų. Tačiau pats V.Kusas, regis, labiau vertina stalo taures, kurias sumeistravo iš didesnių ornamentais išraižytų žąsų kiaušinių lukštų.
„Sumanymą brandinau jau seniai – ko ne metus sukau galvą, kaip geriau viską padaryti. Sendaikčių turguje aptikau, ko reikėjo, – sidabrinių taurių. Jas ir papuošiau raižytais kiaušinio lukštais“, – pasakojo V.Kusas.
Žmonės vėl negaili liaupsių meistrą, o jis pats juokauja, kad kiaušinio lukštais apvilktos taurės – ne vien tik namų puošmena: „Visos taurės bus naudojamos tiesiog pagal paskirtį. Jeigu užsuktų daugiau svečių, visiems jų užstalėje nepakaks. Planavau sukurti aštuonias taures, bet nepavyko – darbui įpusėjus, dvi sudužo“.
Prieš Velykas, atidėjęs į šalį tapybą ir kitus darbus, palangiškis šventinio stalo puošmenas iš žąsų kiaušinių lukštų kūrė visą mėnesį – kasdien darbavosi maždaug po dvylika valandų.
„Galbūt iš šalies kai kam atrodo, kad nieko čia sudėtinga – paėmėi kiaušinį, išskaptavai lukštą, priklijavai. Bet kokią idėją pirmiau reikia išnešioti savyje. Dirbant mano galvoje nuolat knirba įvairiausios mintys. Pamatęs kokią nors įdomesnę detalę, galvoju, svarstau, kaip ją pritaikyti“, – kūrybos paslaptimis dalijosi V.Kusas.
Sendaikčių turguje įsigytos sidabrinės taures meistrą paakino jas papuošti raižytais kiaušinio lukštais. Po to jis įsigijo vieną kinų sugalvotą kinetinį prietaisą ir sukonstravo kitą dar neregėtą kūrinį – erdvėje pakibęs raižyto lukšto kiaušinis kaip magnetinis gaublys gali suktis aplink savo ašį.
Palangiškis sako, kad jam didžiausias malonumas – nuolat eksperimentuoti, kurti ką nors nauja: „Be jokių laikiklių erdvėje besisukantis raižyto lukšto kiaušinis ir man pačiam buvo savotiškas atradimas. Idėjų daug, šiemet visų nespėjau įgyvendinti – trūksta tik laiko“.
V.Kusas nepakartojamais meno kūriniais jau pavertė beveik 200 kiaušinių lukštų. Kai kurie etnologai jo darbus vertina kaip iš lietuviškų Velykų šventimo tradicijų ir papročių netikėtai išsirutuliojusį naują kultūros paveldą.
Trapių kūrinių rinkinys saugomas V.Kuso namuose. Raižydamas tuščiavidurius lukštus menininkas sugaišta kur kas daugiau laiko nei margindamas kiaušinius ornamentais ar vašku. Jis raštais išraižęs ir stručio kiaušinių.
„Turiu auksinę žmoną, kuri tolerantiškai žvelgia į mano pomėgius“, – kūrybai palankia aplinka džiaugėsi V.Kusas.
Nagingas palangiškis tikisi, kad jo taurės ir kiti kiaušinio lukšto dirbiniai bus išsaugoti. Patekę į muziejus jie galėtų tapti unikalia liaudies meno ekspozicijų puošmena.