Po parodos sales žiūrovai vaikšto tarsi po tarpukario Kauno butą

2015 m. spalio 2 d. 13:49
Vėjūnė Inytė

Kauno karininkų ramovėje veikia paroda „Art Deco Kaune 1919-1940.

Daugiau nuotraukų (31)
Užėjęs į Kauno karininkų ramovės antrajame aukšte esančią Kunigaikščių menę atsiduri tarsi erdviame tarpukario bute. Ekspozicija sudaryta taip, kad galima apžiūrėti 5 skirtingos paskirties kambarius.
Pirmiausiai pasijunti tarsi atsidūręs koridoriuje, kuriame pristatoma šviestuvų kolekciją. Už jo – reprezentacinis kambarys, kuriame stovi riešutmedžio lukšto ir mėlyno audinio baldų komplektas.
Taip pat pristatomas moteriai skirtas kambarys. Jame galima pamatyti ne tik art deco stiliaus baldus, bet veidrodį, tuo metu madingus perlų karolius, kvepalų buteliukus.
Ypač įdomus ir įspūdingas kitas kambarys, kuriame eksponuojamas 1927 metais garsaus baldų meistro Jono Prapuolenio sukurtas baldų komplektas. Meistras juos pagamino, kai jam buvo 27 metai. Baldams panaudota beržo mediena. Komplektą išsaugojo ir parodai paskolino meistro sūnus restauratorius Bangutis Prapuolenis.
Greta pristatoma ir J.Prapuolenio sukurta medinė kėdė su išraižyta lietuviška saulute. Ši kėdė 1937 metais Paryžiuje vykusioje tarptautinėje taikomosios dailės parodoje buvo apdovanota aukso medaliu.
Įdomus yra ir tarpukario laikus imituojantis kabinetas. Be kitų baldų ir interjero detalių jame pastatytas Karininkų ramovės muziejuje saugomas paskutiniojo ramovės vado kabineto stalas.
Atsidūrus žaliajame kambaryje galima pamatyti ne tik tarpukario stiliaus baldus, bet ir tuo metu madingais tautiniais ornamentais išmargintas pagalves, kitus tekstilės gaminius.
Šiame kambaryje taip ir norisi leisti laisvalaikį žaidžiant kortomis. Ekspozicijoje pristatomos 1932 metais Lietuvoje pagamintos kortos, ant kurių nupieštos Trakų, Gedimino pilys ir kiti garsūs Lietuvos objektai.
Paskutiniame kambaryje atkartotas valgomasis. Stalą sukūrė taip pat J.Prapuolenis. Jis buvo naudojamas Karininkų ramovėje. Ant jo -  porceliano ir sidabro indai.
Parodos kuratorius verslininkas ir kolekcininkas Dainius Lanauskas sakė, kad ekspozicijoje pristatomi jo paties bei kitų kolekcininkų išsaugoti art deco stiliaus daiktai.
Karininkų ramovėje jie eksponuojami dėl to, kad jie atsirado tuo pat metu, kaip ir Kauno modernizmo mokyklos autorių suprojektuotas Karininkų ramovės pastatas. Jo autoriai buvo architektas Stasys Kudokas ir skulptorius Bronius Pundzius.
„Lietuvoje pagamintų art deco baldų nėra išlikę daug. Jie išsiskyrė baroko stilių primenančiomis grakščiomis lenktomis linijomis, baltiškų liaudies ornamentų interpretacija. Baldams naudota lietuviško juodo ąžuolo, beržo, skroblo mediena. Inkrustacijoms būdavo parenkamas vietinis kaulas, perlamutras, gintaras“, – pasakojo D.Lanauskas.
Parodoje drauge su baldais ir interjero detalėmis eksponuojami ir to paties laikotarpio kilimai bei dailininko Deivio Slavinsko paveikslai.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.