Per seminarą vyko konkursas „Fotografuojame Nidoje 2015“. Jame šiemet dalyvavo 56 autoriai, jie pateikė 255 fotografijas. Tarptautinė vertinimo komisija geriausia kolekcija pripažino vilniečio Dariaus Jurevičiaus fotografijų seriją. Už tai autoriui įteiktas rėmėjo, „Sony“ kompanijos prizas – naujausio modelio fotoaparatas „Sony RX100IV“.
Antruoju finalininku tapo šiaulietis fotomenininkas Aleksandras Ostašenkovas. Pavienių nuotraukų finalininkai apdovanoti S.Jokužio spaustuvės-leidyklos prizais – galimybe atsispausdinti vienetinę skaitmeninę knygą (įteikti čekiai).
Varžytuvių „Nida OFF“ nugalėtojais tapo Marius Morkevičius, Laura Vansevičienė, Karolis Janulis. Juos išrinko peržiūrų dalyviai ir lankytojai. Visi finalų ir pusfinalių dalyviai apdovanoti ir Lietuvos fotomenininkų sąjungos prizais – fotografijų knygomis bei albumais.
Per seminarą taip pat vyko lrytas.lt konkursas „Nida 2015 – fotomenininkų akimis“. Jo nugalėtojas bus paskelbtas po kelių savaičių. Visi dalyviai buvo kviečiami pateikti savo Neringos fotografijų dienoraštį lrytas.lt skaitytojams vertinti. Kiekvienas dalyvis galėjo įkelti į konkurso polapį portale lrytas.lt neribotą skaičių nuotraukų. Konkurso „Nida 2015 – fotomenininkų akimis“ nugalėtojo arba nugalėtojos laukia lrytas.lt prizas – išmanusis telefonas „Google Nexus 6“.
Seminare būta ir originalių pasirodymų, kartais net drastiškų. Vienas jo dalyvių tiesiog žiūrovų akyse lėtai aštriu peiliuku pjaustė fotoalmanacho „Lietuvos fotografija: vakar ir šiandien“ lapus ir leido juos į popieriaus smulkinimo mašiną. Paskui tuos drūzgus sudėjo į specialiai parengtą skaidraus plastiko kvadratinę talpą ir pakabino ant sienos prie bendros ekspozicijos. Taip ir liko neaišku, kas norėta tuo pasakyti. Ar kad ankstesnė mūsų fotografija verta tik supjaustyti, ar kad tokias knygas leisti nebėra prasmės, nes iš jų liks tik drožlės?
Kaip Nidos 38-osios fotoakademijos pabaigoje sakė Lietuvos fotomenininkų sąjungos pirmininkas Jonas Staselis, džiugu, jog šių metų seminare turėjome galimybę išgirsti ir pamatyti autorius bei leidyklų įkūrėjus, pastaraisiais metais pelniusius aukštus tarptautinius įvertinimus. Tarp jų – Calinas Kruse (Vokietija),“dienacht Publishing“ leidyklos įkūrėjas, Marco Paltrinieri (Jungtinė Karalystė / Italija) „Discipula“ leidyklos steigėjas, Natasha Caruana (Jungtinė Karalystė), daugelio tarptautinių konkursų laureatė, Romanas Pyatkovka, susivienijimo „Ukrainos fotografinė iniciatyva“ koordinatorius.
Kaip ir kasmet lektoriai iš Lietuvos taip pat pateikė naujų ir netikėtų temų bei paskaitų. O seminaro bendruomeniškumo jausmas, augantis kasmet, iveikė net oro prognozes ir vietoje žadėto rudens lietaus švietė tikra vasaros saulė. Ji be paliovos skaidrino ir seminaro dalyvių nuotaiką. Kaip ir ta miela baltapūkė kokių pusantrų metukų mergaičiukė, kurią žingeidi jauna mamytė atsinešė į Rusijos fotomenininkų sąjungos pirmininko ir kosmonauto Jurijaus Batūrino paskaitą. Matant netoli scenos prie pat paskaitininko vaikštinėjantį linksmą vaikutį dingojosi simbolinė paralelė: nuo XX-ojo amžiaus žemiškojo kosmonauto iki XXI-ojo amžiaus kelionių į kitas planetas ir kitus meno pasaulius, kuriuose klestės ir fotografija.
Nida, 2015 09 13