Moteris nuo smurto saugo marškinių pavidalo talismanai

2015 m. rugpjūčio 17 d. 18:41
Vėjūnė Inytė
Iš jų menininkės ir pasiuvo simbolinius marškinius – talismanus.
Daugiau nuotraukų (27)
Pirmadienį Kauno kolegijos Justino Vienožinskio menų fakulteto galerijoje atidaryta tekstilės darbų paroda „Išsižadant baimės ir nevilties. Marškiniai – talismanai“.
Tai – bendras Turkijos ir Lietuvos menininkių projektas, kuriuo norima atkreipti dėmesį į smurto prieš moteris problemą.
Projekto autorės tekstilininkės turkė Elvan Ozkavruk Adanir ir Turkijoje gyvenanti lietuvė Jovita Sakalauskaitė-Kurnaz pasakojo, kad jas suvienijo tai, jog visame pasaulyje moterys patiria įvairių formų smurtą. Jos norėjo bent morališkai paremti tokias moteris.
„Iki Islamo paplitimo Anatolijos regione Turkų senojoje kultūroje svarbią vietą žmogaus gyvenime užimdavo apsauginiai marškiniai – talismanai. Buvo tikima, kad juos vilkintis žmogus apsisaugo nuo ligų, priešų, nelaimių“, – pasakojo parodos autorės.
Nors šiandien ši tradicija išnykusi, muziejuose galima pamatyti ne vieną marškinių – talismanų pavyzdį.
Kad marškiniai įgytų magiškų galių, jie buvo siuvami laikantis griežtų taisyklių. Dažniausiai iš baltos medvilnės būdavo sukerpami marškiniai.
Vėliau skiautės išmarginamos maldos žodžiais, papuošiamos magiškais simboliais ir tik tada iš jų pasiuvamas drabužis.
Tekstilininkės, prisiminusios senas Turkijos tradicijas pakvietė įvairių šalių moteris padovanoti savo senus nebereikalingus baltus marškinius ir palaidines.
Iš jų menininkės ir pasiuvo simbolinius marškinius – talismanus.
Parodos „Išsižadant baimės ir nevilties. Marškiniai – talismanai“ rengėjoms savo drabužius padovanojo 63 moterys iš Turkijos, Vokietijos ir Lietuvos.
Surinktus marškinius E.Ozkavruk Adanir ir J.Sakalauskaitė-Kurnaz sukarpė ir persiuvo į simbolinius apsauginius marškinius.
Ekspoziciją sudaro 21 tekstilės meno kūrinys. Kiekvienas iš jų pasakoja vis kitokią istoriją.
Drabužiai išmarginti turkų ir lietuvių liaudies dainų, raudų ištraukomis, maldomis, pagalbos šauksmą ir skausmą reiškiančiais žodžiais.
Taip pat panaudoti smurto prieš moteris statistikos duomenys.
Beveik kas antra lietuvė ir kas trečia europietė patiria fizinį bei seksualinį smurtą artimoje aplinkoje. Tai – 62 milijonai moterų.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.