Vilniuje – pasaulinio garso dailininkų iš Baltarusijos darbai

2014 m. rugsėjo 11 d. 20:13
ELTA ir lrytas.lt inf.
Ekspoziciją sudaro Paryžiaus mokyklos menininkų Marco Chagallo, Chaimo Soutine'o, Pinchuso Kremegne, Michelio Kikoine, Osipo Lubitchiaus, Ossipo Zadkine'o kūriniai. Jų likimas susijęs ir su Vilniumi - daugelis dailininkų Vilniaus piešimo mokykloje, vadovaujamoje akademiko Ivano Trutnevo, praleido ankstyvąją jaunystę ir įgijo realistinės tapybos bei akademinio piešimo pagrindus.
Daugiau nuotraukų (1)
Ekspoziciją sudaro Paryžiaus mokyklos menininkų Marco Chagallo, Chaimo Soutine'o, Pinchuso Kremegne, Michelio Kikoine, Osipo Lubitchiaus, Ossipo Zadkine'o kūriniai. Jų likimas susijęs ir su Vilniumi - daugelis dailininkų Vilniaus piešimo mokykloje, vadovaujamoje akademiko Ivano Trutnevo, praleido ankstyvąją jaunystę ir įgijo realistinės tapybos bei akademinio piešimo pagrindus.
„Daugelis parodoje pristatomų dailininkų mokėsi Vilniuje ir savąjį kūrybinį kelią pradėjo čia. Kad ir kaip akcentuotume Minską, šio krašto kultūros centras visada buvo Vilnius. Baltarusijos dailininkų likimai artimai susipynę su Lietuva. Pavyzdžiui, jeigu diplomatas Jurgis Baltrušaitis nebūtų padėjęs į Vakarus išvažiuoti M.Chagallui, jis niekada nebūtų tapęs pasauline žvaigžde“, – sakė parodos kuratorius Vladimiras Ščasnas.
Stilistiniu požiūriu parodos kolekcija aprėpia XX a. klasikinio modernizmo kryptis: fovizmą, kubizmą, suprematizmą, ekspresionizmą. Paroda taip pat atskleidžia Europos moderniojo meno ryšius su Baltarusijos ir Lietuvos dailės procesais.
Išeivių iš Baltarusijos kūrinių grįžimo į tėvynę iniciatoriumi tapo įmonė „Belgazprombank“. 2011 m. bankas pradėjo rinkti paveikslų kolekciją. Dabar jo kolekcijoje yra vienuolika Paryžiaus mokyklos dailininkų darbų.
„Kolekcija yra mums labai brangi visomis prasmėmis – ji yra unikali pati iš savęs. Šis projektas neturi valstybinių sienų – tai kultūros projektas apie žmones, kurie yra sujungti mūsų bendros istorinės patirties“, – sakė „Belgazprombank“ valdybos pirmininkas Viktoras Babarikas.
Anot jo, šios mokyklos atstovai savo pasaulio suvokimą išreikšdavo atverdami pačias slapčiausias ir neįprastas pasaulio puses ir turėjo gabumų savo menu keisti pasaulio vaizdą.
Ekspozicijoje galima atrasti ir 4 kūrinius, kurie dar nėra rodyti ir tėvynėje.
Paryžiaus mokyklos dailininkų kūriniai iš AB „Belgazprombank“ kolekcijos, Baltarusijos Respublikos nacionalinio dailės muziejaus ir privačių rinkinių jau buvo eksponuojami Baltarusijos miestuose Minske, Gomelyje, Vitebske.
Paryžiaus mokyklos dailininkų iš Baltarusijos parodos atidarymas pradėjo rugsėjo ir spalio mėnesiais vyksiančias kaimyninės šalies kultūros dienas. Šiauliuose spalio pradžioje vyks Baltarusiškos dainos šventė, kurioje dalyvaus mėgėjų ansambliai iš baltarusių diasporų įvairiuose Lietuvos regionuose bei profesionalūs kolektyvai iš pačios Baltarusijos.
Šventės išvakarėse bus iškilmingai atidengta memorialinė lenta, skirta pirmajam Baltarusiškų visuomeninių organizacijų susivienijimo Lietuvoje vadovui Leonidui Muraškai, kuris tapo vienu iš pirmųjų šios šventės rengėjų.
Spalio pabaigoje Vilniuje, Klaipėdoje, Marijampolėje, Jonavoje, Šiauliuose ir Alytuje gastroliuos Baltarusijos valstybinis šokio ansamblis. Per kultūros dienas planuojami Baltarusijos valstybinio muzikinio teatro solistų koncertai: spalį ir lapkritį jie vyks Kaune bei Klaipėdoje, o Baltarusijos valstybinės filharmonijos kolektyvas „Klasik-Avangard“ koncertuos Plungėje IX tarptautiniame Mykolo Kleopo Oginskio kamerinės muzikos atlikėjų festivalyje.
KultūradailėParyžiaus mokykla
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.