„Vilnius Street Art“ neapsiriboja vien piešiniais ant pastatų

2014 m. rugsėjo 10 d. 17:28
Karolina Augevičiūtė
Antrus metus iš eilės rengiamas gatvės meno festivalis „Vilnius Street Art“ pakvietė iš naujo įvertinti tai, kas yra menas. Tai savo projektais ir piešiniais svarsto aštuoni įvairių šalių menininkai, kurie sutiko kitaip pažvelgti į Vilniaus erdves.
Daugiau nuotraukų (1)
Festivalis „Vilnius Street Art“ prasidėjo rugsėjo 5 dieną, karu su „Sostinės dienomis“, tačiau, pasak festivalio direktorės Ūlos Ambrasaitės, tai festivalis, kuris niekada nesibaigia, o tik prasideda. Praėjusiais metais startavęs festivalis šįmet yra didesnis: daugiau ne tik menininkų, bet ir renginių bei projektų.
„Sostinės dienų“ metu Odminių gatvės skvere buvo atidarytas informacijos centras, šalia kurio buvo įrengta ir meninė erdvė, kurioje piešė aštuoni jauni menininkai. Ši erdvė susilaukė daug susidomėjimo iš praeivių, net buvo klausiama, kur ir už kiek galima įsigyti menininkų darbų.
Dar vienas informacijos centras veikia J.Jasinskio ir Dainavos gatvių kampe, kuriame galima stebėti, kaip kuria gatvės menininkas ispanas Aryzas. Šis menininkas kuria ne tik gatvės meną, bet ir muzikinių grupių albumų viršelius ar šiuolaikinio meno žurnalų, tokių kaip „Juxtapoz“ ar „VNA“, viršelius. Aryzas kuria didelio formato piešinius, o jo darbų galima rasti įvairiuose pasaulio miestuose: Londone, Niujorke, Kopenhagoje ir kituose. Galėsime pasigirti: „Dabar ir Vilniuje“. Nes tai, kad jis dalyvauja šiame festivalyje, yra didelis įvertinimas ne tik festivalio rengėjams, bet ir patiems vilniečiams, mat šis menininkas retai dalyvauja meno festivaliuose.
Mariuszas Waras, pasivadinęs M-City slapyvardžiu, kuria didžiulius industrinės tematikos piešinius. Jį dirbantį galima pamatyti šalia Profsąjungų rūmų, V.Mykolaičio-Putino gatvėje 5, kur jis didžiules pilkas rūmų kolonas stengiasi paversti meniškais, miesto ritmą atitinkančiais paveikslais. O eidami pro Lukiškių kalėjimą, kuriam šiais metais sukanka šimtas metų, ant jo sienos išvysite tarsi kiekviename kadre nykstančius moters ir paukščio siluetus.
Čia kūręs lenkų menininkas Tank Petrol, gyvenantis Mančesteryje, neabejingas moterų portretams, kuriuos dažnai naudoja savo kūryboje. Jis juos derina su gyvūnais ir geometrinėmis figūromis. Šį gatvės menininką į festivalį „Vilnius Street Art“ atvežė Berlyne įsikūrusios šiuolaikinio meno platformos „Urban nation“ komanda.
„Mes laikome save „tinklu“, kuriame žmonės gali būti su mumis, piešti su mumis, dirbti su mumis ir bendrauti su kitais“, – sakė „Urban nation“ įkūrėja Yasha Young. Šios komandos tikslas yra kaupti šiuolaikinio, grafičių, gatvės meno („street art“) ir urbanistinio meno („urban art“) kolekcijas, o įvairūs projektai bei partneriai yra išsibarstę po visą pasaulį.
Vienas iš festivalio idėjinių įkūrėjų yra Ernestas Zacharevičius, praėjusiais metais festivalio „Vilnius street art“ metu piešęs ant „Lietuvos“ kino teatro sienos. Šiemet jis kuria ant, tiksliau – po, Liubarto tiltu. E. Zacharevičiaus darbas pareikalavo daugiausia pastangų iš festivalio organizatorių, mat pastoliai, ant kurių jis gali dirbti, turėjo būti nuleisti į vandenį.
Festivalis „Vilnius Street Art“ siekia plačiai ir įvairiapusiškai žvelgti į gatvės meną, todėl į šiųmetinį festivalį pakvietė jauną menininką iš Kauno Morfai, išgarsėjusį savo darbu „Sėjėjas“.
Dar vienas intriguojantis festivalio dalyvis – 209. Tai anonimiškas Vilniaus gatvių veikėjas, paliekantis tokius visiems gerai žinomus užrašus kaip „Vilnius full of space“ ar „Sveiki atvykę į Vilnių tokį, koks jis yra“.
„Mes jo nelaikome sienų tepliotoju, mes jį laikome labai sąmoningu, pilietišku ir turinčiu ką pasakyti asmeniu“, – sakė festivalio direktorė Ū.Ambrasaitė. Anonimas 209 sugalvojo projektą, kurį pavadino „Penkios Vilniaus vėliavos“. Tačiau rengėjai neatskleidė, nei kur, nei kada bus galima pamatyti Morfai ar 209 darbus. Šių veikėjų dalyvavimu „Vilnius Street Art“ festivalis parodo, kad stebi, kas vyksta gatvėse ir neapsiriboja vien oficialiu ar legaliu gatvės menu.
Vienas festivalio projektų – paskelbti atvirą konkursą, kuriame rengėjai kvietė menininkus siūlyti savo eskizus VU Sveikatos ir sporto centro pastato įvaizdžiui pagyvinti. Iš 15 Lietuvos ir užsienio menininkų eskizų buvo išrinkti 3. Virš 3000 žmonių, dalyvavusių viešame balsavime, išrinko Jurgio Tarabildos ir Gabijos Žilionytės eskizą. Konkurso laimėjimas lėmė, kad J.Tarabilda festivalyje dalyvaus antrąjį kartą.
Audriaus Ambraso projektas Žaliojo tilto skulptūroms – taip pat festivalio „Vilnius Street Art“ dalis. Projektas atsirado ne festivalio metu, o prasidėjus kalboms apie Žaliojo tilto skulptūrų likimą. Šis projektas susilaukė įvairių diskusijų ir pritarimo šūksnių.
Pasak A.Ambraso, architektai nuolat sprendžia įvairius rebusus, tad Žaliojo tilto skulptūroms tapus miesto problema, jis panoro rasti tos problemos sprendimą. O sprendimas visai paprastas – šalia skulptūrų įtaisyti ažūrines konstrukcijas, taip jas tarsi izoliuojant ir paverčiant muziejiniais artefaktais.
Deja, nors paminklosaugininkai pritarė šiam projektui, kol kas jis negavo palaiminimo iš Lietuvos politikų. Todėl festivalio rengėjai tikisi, kad Žaliojo tilto skulptūrų projektas galėtų tapti tęstiniu: prie jo įgyvendinimo prisidėtų įvairūs menininkai, savaip interpretuodami A.Ambraso idėją.
Paskutinis festivalio „Vilnius Street Art“ akordas nuskambės rugsėjo 13 dieną rengiamame pokalbyje „Asmeninės viešosios erdvės“.
Jame bus klausiama, kas yra gatvės menas, kur jis baigiasi, kam to reikia, kas yra asmeniška, o kas – vieša ir kaip tai suderinti? Atsakyti į šiuos ir kitus klausimus bandys urbanistas Tomas S.Butkus, paveldosaugininkas Vitas Karčiauskas, sociologė Veronika Urbonaitė-Barkauskienė, menininkas Ernestas Zacharevičius ir kiti. Pokalbis vyks kultūros bare „Kablys“ 16 val., o po jo – festivalio finišas kartu su grupe „Mondayjazz“.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.