Iš krosnies ištraukti kūriniai atiduodami panevėžiečių teismui

2014 m. rugpjūčio 1 d. 10:13
Virginija Januševičienė
Penktadienį Panevėžio miesto dailės galerijoje atidaroma jubiliejinio XX Panevėžio tarptautinio keramikos simpoziumo paroda. Joje eksponuojami kūriniai, kuriuos per visą liepos mėnesį sukūrė 10 menininkų.
Daugiau nuotraukų (1)
Išsiplėtė simpoziumo geografija. Pirmąkart per šio renginio istoriją dalyvauja Baltarusijos keramikas Yauheni Adzinochanka, Rumunijos menininkai Arina Ailincai ir Ciprian Ariciu, Irano menininkė Rojhane Hosseini ir jai talkinantis Hirbodas Hemmatazadas.
Mercê Tiana ir Carme Riu de Martín iš Barselonos (Ispanija) ypač daug dėmesio skyrė savo krašto pristatymui per šiuolaikinį meną, per keramikos vystymosi raidą ir net per katalonų krašto dainas. Liepos mėnuo Panevėžyje – Lietuvos kultūros sostinėje buvo skirtas Ispanijai, Portugalijai, Lotynų Amerikos šalims, todėl ispanų menininkų kūryba gražiai papildė šį miesto projektą.
Amerikiečiai Anthony Stellaccio ir Heidi Preuss Grew kurdami ir rengdami įvairius projektus bando atkreipti dėmesį į įvairiausias mūsų pasaulio problemas. Alytiškis Audrius Janušonis ir panevėžietis Eugenijus Čibinskas užsieniečiams kolegoms simpoziumo metu talkino ir kaip konsultantai, ir kaip vertėjai bei gidai keliaujant per Lietuvą.
„ Šis simpoziumas svarbus tuo, kad subūrė kartu skirtingų kultūrų, skirtingo amžiaus menininkus. Juos suvienijo molis ir krosnis. Nors kūrėjai labai skirtingi, tačiau simpoziume jautėsi santarvė ir harmonija“, –sakė renginio vadovė, Tarptautinės keramikos akademijos narė, Dailės galerijos direktorė Jolanta Lebednykienė.
Panevėžio keramikos simpoziumai svarbūs ne tik todėl, kad jų metu sukuriami vertingi kūriniai papildo miesto Dailės galerijos kolekciją. Ne mažiau aktualus ir pasidalijimas patirtimi, galimybė pažinti skirtingų šalių istoriją, kultūrą, šių dienų realijas.
Darbus iš šamoto menininkai kūrė keramikos įmonėje „Midenė“, o vakarais Dailės galerijoje rengė savo kūrybos pristatymus. Konferencijoje „Keramikos meno tendencijos“ buvo skaitomi pranešimai, aprėpiantys keramikos vystymąsi įvairiose šalyse nuo ankstyvųjų amžių iki šių dienų.
Simpoziumo metu prie Dailės galerijos vykusi akcija „Lipdo visas miestas“ sutraukė daugybę panevėžiečių. Žymūs keramikai susirinkusiems atskleidė savo kūrybos paslaptis, supažindino su įvairių rūšių molio plastika. Kiekvienas akcijos dalyvis bent trumpam galėjo pasijusti menininku. Vieni lipdė simpatiškus gyvūnėlius, kiti - indus, treti bandė ieškoti savitų plastinių formų.
Kol krosnyje degė darbai, simpoziumo dalyviai susipažino su Lietuva. Jie lankėsi Vilniuje, apžiūrėjo svarbiausius kultūros ir istorijos objektus. Švęsti Valstybės dienos į Palatvio piliakalnį keramikai važiavo siauruku.
Didžiulį įspūdį menininkams padarė Nidos grožis. Saulėlydžiai jūroje, įspūdingos kopos ir savitos kultūros erdvės ateityje gali inspiruoti ne vieną darbą. Keramikus sužavėjo Nidos meno kolonija, kurioje sudarytos puikios sąlygos gyventi ir kurti.
Simpoziumo kulminacija – jo metu sukurtų darbų paroda Panevėžio miesto dailės galerijoje, pritraukianti daug meno gerbėjų ne tik iš Lietuvos, bet ir užsienio. Ekspozicijos architektė Gražina Pajarskaitė tarsi režisierė spektaklį sustygavo visą simpoziumo darbų ekspoziciją.
Iš įvairių šalių į simpoziumą suvažiavę menininkai, turintys didžiulę kūrybos patirtį ir nemažai svarių apdovanojimų,šiemet sukūrė itin įspūdingus darbus. Jau prieš vykdami į simpoziumą menininkai pateikia būsimų darbų projektus, tačiau pradėjus kurti daug kas keičiasi, kartais kūrinius pakoreguoja ir krosnis. Kiekviename parodos kūrinyje – ir savitos menininko įžvalgos, ir kūrybos bagažo atspindžiai, ir šalies, iš kurios jis atvykęs, kultūros atspindžiai.
Simpoziumo dalyviai nusifotografavo Dailės galerijos kiemelyje prieš pat prasidedant rekonstrukcijos darbams ir modernaus priestato statybai. Priestatas būtinas galerijoje saugomai vertinga keramikos kolekcijai, kurią sukūrė 157 menininkai iš 35 šalių. Tik dalis šios kolekcijos yra eksponuojama galerijos erdvėse, kitas – saugoma fonduose. Visą kolekcijos aukso fondą galima bus pamatyti po rekonstrukcijos. O šiuo metu šios kolekcijos keramiką galima pamatyti net ir Vilniuje – Prezidentūros kieme ir Bernardinų sode Vilniuje.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.