Anksčiau buvo manoma, kad spiralinės galaktikos pradėjo atsirasti tik praėjus keliems milijardams metų po Didžiojo sprogimo, bet Jameso Webbo teleskopo atradimai pakeitė šį vaizdą. Štai ir pernai atrasta spiralinė galaktika, egzistavusi praėjus mažiau nei milijardui metų po Didžiojo sprogimo.
Dabar aptikta truputį vėlesnė, bet gerokai brandesnė ir ypatingai masyvi spiralinė galaktika. Jos, pavadintos Zhulong (Fakelo drakonu), šviesa mus pasiekia iš maždaug 1,1 milijardo metų amžiaus Visatos. Tai tolimiausia žinoma galaktika, kurioje pavyko išskirti ir diską su spiralinėmis vijomis, ir elipsoido formos centrinį telkinį.
Spiralinės vijos driekiasi net 19 kiloparsekų nuo centro – panašiai kaip Paukščių Tako. Galaktika mūsiškę primena ir savo mase – jos žvaigždžių masė siekia 100 milijardų Saulės masių. Be to, centrinė galaktikos dalis yra raudona – kupina senų žvaigždžių – o pakraščiai, priešingai, mėlyni nuo jaunų žvaigždžių spinduliuotės.
Toks galaktikų evoliucijos scenarijus, kai žvaigždės pirmiau formuojasi centre, o paskui – išorėje, yra dažnas, tačiau netikėta tokį ryškų jo įrodymą aptikti tokioje ankstyvoje Visatoje.
Žvaigždžių masė taip pat rodo, kad galaktikoje žvaigždėdara greičiausiai vyko labai efektyviai – žvaigždėmis virto net 30 proc. visų dujų. Palyginimui, aplinkinėje Visatoje šis rodiklis niekada neviršija 20 proc., o dažniausiai yra mažesnis už dešimtadalį.
Taigi, panašu, Zhulong per milijardą metų nubėgo tokį raidos kelią, kokį kitos galaktikos sunkiai įveikia per dešimtį.
Tyrimo rezultatai skelbiami „arXiv“.